Pusztítás. Az orosz légicsapások Ukrajna kritikus infrastruktúráját vették célba
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Az orosz erők szombatra virradóra rakéta- és dróntámadásokat indítottak több ukrán régió ellen. Lembergben egy orosz rakéta csapódott be egy energetikai infrastruktúra létesítménybe, ami tüzet okozott – jelentette Makszim Kozickij kormányzó.
2024. június 22., 08:582024. június 22., 08:58
Az ukrán energiaügyi minisztérium közölte, hogy Ukrajna déli és nyugati régióiban támadás érte az energiaátviteli rendszereket, ami kárt okozott a berendezésekben.
A Zaporizzsjai területen a támadás következtében két energetikai dolgozó sérüléseket szenvedett, őket kórházba szállították – írta az Ukrenerho hálózatüzemeltető a közösségi médiában.
Az ukrán energiaügyi minisztérium szerint meg nem határozott keleti régiókban
A helyreállító csapatok jelenleg a sérült infrastruktúra felmérésén és javításán dolgoznak.
Máshol, Ivano-Frankivszk városában egy óvoda és egy lakóház ablakainak betöréséről számoltak be - jelentette Ruszlan Martsinkiv polgármester.
Robbanásokat hallottak az északnyugati Luck városában, a Volinyi területen, valamint Vinnyicja terület felett helyi idő szerint hajnali 4 óra 45 perc körül – jelentette a Szuszpilne portál.
A lakosok arról is beszámoltak, hogy helyi idő szerint reggel fél hat körül robbanások hangjait hallották Hmelnyickij városában.
Lengyelország helyi idő szerint hajnali 4 óra 50 perckor bejelentette, hogy katonai repülőgépeket vezényelt a lengyel légtér védelmére a nyugat-ukrajnai orosz támadás közepette.
Az elmúlt hónapokban Oroszország fokozta az Ukrajna kritikus infrastruktúrája elleni támadásait, és újabb támadást intézett az ország energiahálózata ellen.
Az energetikai infrastruktúrát ért támadások következtében Ukrajna május 15-én kezdte meg a gördülő leállásokat, de ezek száma az elmúlt napokban drámaian megnőtt.
Eközben az ukrán vezérkar bejelentette: ukrán drónok péntek éjjel négy finomítót támadtak az oroszországi Krasznodari területen és az Asztraháni területen, valamint olyan helyszíneket, ahol orosz Sahid típusú drónokat tárolnak.
Az orosz Telegram-csatornák azt állították, hogy a Krasznodari terület elleni támadás során a drónok célba vettek egy katonai repülőteret Jijszkban.
A Krasznodari területen támadás érte az Afipszkij, Ilszkij és Krasznodarszkij olajfinomítókat, valamint az Asztraháni területen lévő Asztraháni olajfinomítót – közölte az ukrán hadsereg.
Az ukrán erők orosz radarállomásokat és elektronikus hírszerző központokat is támadtak a megszállt Krímben és az oroszországi Brjanszki területen – közölte a vezérkar.
A hadsereg jelentése szerint
„A műveletek eredményeként az éjszaka folyamán robbanások sorozatát és egy tüzet regisztráltak” – közölte a vezérkar. A támadások teljes körű következményeinek megállapítása folyamatban van.
A biztonsági és védelmi erők egyik forrása megerősítette a Kyiv Independentnek, hogy
A forrás szerint a bázison több robbanást és másodlagos robbanást regisztráltak. Az SZBU drónjai a forrás szerint az Afipszkij, Ilszkij és Krasznodarszkij olajfinomítókat is célba vették.
A finomítók elleni támadások a várakozások megnehezítik a kőolajtermékek szállítását. A forrás nem említette az asztraháni finomítót.
Hollandia egy másik országgal közösen Patriot rakétavédelmi üteget ad át Ukrajnának
Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter bejelentette, hogy Hollandia egy másik országgal közösen szállít alkatrészeket egy Patriot légvédelmi rendszerhez Ukrajna számára – jelentette pénteken az Algemeen Nederlands Persbureau (ANP).
Ollongren nem nevezte meg a második országot, és nem közölt részleteket arról, hogy a rendszert mikor szállítják le, de elmondta, hogy Hollandia szállítja a rendszer radarját és indítóállványait.
Kijev további légvédelmi eszközök biztosítására szólította fel partnereit, mivel Oroszország fokozza a városok és az energetikai infrastruktúra elleni csapásait.
Ukrajna 2023 első felében kapta meg az első Patriot-ütegét az Egyesült Államoktól, és azóta az Egyesült Államok legfejlettebb légvédelmi rendszere kulcsfontosságúnak bizonyult az égbolt védelmében az orosz támadásoktól.
A holland védelmi minisztérium májusban közölte, hogy Hollandia más országokkal együttműködve szeretne Patriot-rendszert szállítani Ukrajnának, és tárgyalásokat folytat a légvédelmi rendszer összeállításáról.
Hollandia eddig nem szállított teljes Patriot-rendszert Ukrajnának, de korábban már biztosított indítórakétákat és egyéb felszereléseket, valamint a személyzet kiképzését.
Ollongren „nagyon jó hírnek” nevezte Románia csütörtökön bejelentett döntését egy Patriot-rendszer szállításáról.
Mint arról beszámoltunk, Bukarest közölte, hogy a partnerekkel egyeztetve döntött a Patriot-rendszer Kijevnek történő adományozásáról, tekintettel az Ukrajnában Moszkva folyamatos támadásai miatt romló biztonsági helyzetre.
Románia mindazonáltal feltételt is szabott: hogy az átadandó rendszer helyett egy ugyanolyant, vagy azzal egyenértékűt kapjon a szövetségesektől.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!