Őrizetben. A moldovai hatóságok korrupcióval gyanúsítják az autonóm Gagauzia vezetőjét
Fotó: viedófelvétel
Korrupció gyanúja miatt kedden este őrizetbe vették az autonóm Gagauzia vezetőjét, Evgeniya Guțult a moldovai hatóságok a chișinăui hatóságok.
2025. március 26., 10:292025. március 26., 10:29
A Gagauzia vezetőjének őrizetbe vételéről szóló információt Angela Starinschi, az Országos Korrupcióellenes Központ (CNA) szóvivője erősítette meg a Ziarul de Gardănak.
Guțult a szökésben levő, egymilliárd dollár Moldovából való kisíbolásával gyanúsított, elítélt oligarcha, Ilan Șor emberének tekintik.
A Kreml-közeli Sputnyik Moldova hírügynökség Telegram-csatornája azt írja, hogy
A Moldovai Köztársasághoz tartozó autonóm régió, Gagauzia kikiáltja a függetlenségét, ha Moldova a Romániával való egyesülés mellett dönt – figyelmeztette a moldovai hatóságokat a terület vezetője, Evgeniya Guţul.
A korrupcióellenes ügyészség (AP) kedden jelentette be, hogy az államügyészek befejezték a bizonyítékok összegyűjtését Guțul és a betiltott Șor párt központi irodájának titkára, Svetlana Popan ellen egy szervezett bűnözői csoporthoz tartózó párt és egy jelölt illegális finanszírozásában való bűnrészesség bűntettében való vád alá helyezésének alátámasztására.
Guțult azzal gyanúsítják, hogy a 2019-2022 közötti időszakban a Șor párt felügyeleti, tervezési és ellenőrzési osztályának titkáraként
– olvasható a Korrupcióellenes Ügyészség jelentésében.
A pénzt állítólag párttevékenységre használták fel.
Emellett Guțul, mint bűntárs, állítólag összesen 42,4 millió lej értékű finanszírozást fogadott el a Șor párt részére egy szervezett bűnözői csoporttól a párt által 2022 szeptembere és novembere között szervezett tüntetésekkel összefüggésben.
Szorosabb kapcsolatot szorgalmazott Oroszországgal a moldovai gagauz autonóm terület új vezetője, Evghenia Guțul szerdai beiktatásán, valamint megköszönte Ilan Șor kitartó támogatását.
Hasonló bűncselekményekkel gyanúsítják Svetlana Popant, az alkotmányellenesnek nyilvánított Șor párt volt titkárát, ő az ügyészek szerint 9,7 millió lejes kárt okozott.
Guțul, a Moldovában betiltott, oroszbarátként számon tartott Şor párt egykori politikusa a szavazatok 52,34 százalékát szerezte meg a 2023-ban tartott baskáni, azaz Gagauzia régió vezetői tisztségére kiírt választások második fordulójában.
Ennek egyik oka, hogy egyes körök Moldova Románia általi bekebelezését szeretnék, bár ezt mindkét ország lakosságának többsége ellenzi.
Guțul minden esetre tavaly áprilisban leszögezte:
„Ha a jelenlegi moldovai hatóságok az egyesülés mellett döntenek (Romániával), Gagauzia autonóm régió nem fog hallgatni (...) Bármilyen egyesülési kezdeményezés Gagauzia kiválási eljárásának azonnali megkezdését és a független Gagauziai Köztársasághoz való visszatérést fogja jelenteni” – írta Guţul a Telegramon.
Az utóbbi időben a moldovai és a romániai sajtó hangulatkeltő cikkekkel esett neki a Moldovai Köztársaságban működő Gagauz Autonóm Tartománynak, amelyről azt írják, hogy lakosságának többsége oroszbarát.
Az autonóm terület vezetője – gagauzul baskánja – Marcel Ciolacu román miniszterelnöknek a Besszarábia Romániával való egyesülésének évforulója alkalmából küldött üzenetére reagált.
Ebben az üzenetben Ciolacu úgy jellemezte Besszarábia Romániával való egyesülésének napját, mint „a Prut mindkét oldalán élő románok lelkének ünnepét (...), amellyel megemlékezünk az 1918. március 27-i történelmi aktusról, amely beteljesítette a besszarábiai románok akaratát, hogy egy évszázados cári megszállás után visszatérjenek az anyaországba”.
Országunk lakóinak túlnyomó többsége számára csak egyetlen haza létezik, Moldova. Ez a mi közös otthonunk, ahol sikerül harmonikus interetnikus kapcsolatokat és polgári egyetértést kialakítani” - tette hozzá.
A Moszkva-barát ŞOR párt jelöltje, Evghenia Guţul nyerte meg a baskán- – azaz kormányzó – választást szocialista kihívójával, Grigorii Uzunnal szemben a Moldovai Köztársaság autonóm tartományában, Gagauziában.
Gagauzia baskánja hangsúlyozta, hogy az autonóm régió tiszteletben tartja Romániát és a román kultúrát, és szoros gazdasági és kulturális kapcsolatokat kíván kialakítani az országgal, de cserébe
„Nem véletlenül nevezik Gagauziát a moldovai függetlenség horgonyának. Igazi moldovai hazafiak vagyunk, és továbbra is meg fogjuk védeni szuverenitását” – zárta bejegyzését.
A gagauzok
A gagauzok a Prut és a Jalpug folyásvidékén, Budzsák síkságán élő, mintegy 230 ezer főt számláló, a török nyelvek közé tartozó gagauz nyelvet beszélő nép, amely feltehetően az úzok leszármazottja. Összefüggő területen Moldova délkeleti részén, Gagauziában, illetve Dél-Ukrajnában élnek, de kisebb csoportjaik megtalálhatóak Bulgáriában, Romániában, Oroszországban, Görögországban, Törökországban és Közép-Ázsiában is. Hagyományosan mezőgazdasági tevékenységgel, főleg szőlőtermesztéssel foglalkoznak. Zömmel ortodox vallásúak. Gagauzia az 1994. december 23-iki törvény nyomán jött létre Moldova autonóm területeként. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50 százalékát teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni. Moldova öt megyéje (Comrat, Ceadîr-Lunga, Congaz, Vulcănești) Gagauzia (Gagauz-Yeri) alkotja a gagauz autonóm területet.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!