Nem kertel. Evgeniya Guţul gagauz vezető jelezte: ha Románia be akarja kebelezni Moldovát, az csak Gagauzia nélkül történhet
Fotó: Facebook/Evgeniya Guţul
A Moldovai Köztársasághoz tartozó autonóm régió, Gagauzia kikiáltja a függetlenségét, ha Moldova a Romániával való egyesülés mellett dönt – figyelmeztette a moldovai hatóságokat a terület vezetője, Evgeniya Guţul.
2024. április 06., 13:002024. április 06., 13:00
2024. április 06., 13:032024. április 06., 13:03
„Ha a jelenlegi moldovai hatóságok az egyesülés mellett döntenek (Romániával), Gagauzia autonóm régió nem marad csendben (...)
– írta Guţul a Telegramon pénteken.
Az autonóm terület vezetője – gagauzul baskánja – Marcel Ciolacu román miniszterelnöknek a Besszarábia Romániával való egyesülésének évforulója alkalmából küldött üzenetére reagált. Ebben az üzenetben Ciolacu úgy jellemezte Besszarábia Romániával való egyesülésének napját, mint „a Prut mindkét oldalán élő románok lelkének ünnepét (...), amellyel megemlékezünk az 1918. március 27-i történelmi aktusról, amely beteljesítette a besszarábiai románok akaratát, hogy egy évszázados cári megszállás után visszatérjenek az anyaországba”.
„Országunk lakóinak túlnyomó többsége számára csak egyetlen haza létezik, Moldova. Ez a mi közös otthonunk, ahol sikerül harmonikus interetnikus kapcsolatokat és polgári egyetértést kialakítani” - tette hozzá.
Gagauzia baskánja hangsúlyozta, hogy
„Nem véletlenül nevezik Gagauziát a moldovai függetlenség horgonyának. Igazi moldovai hazafiak vagyunk, és továbbra is meg fogjuk védeni szuverenitását” – zárta bejegyzését.
A Moldovában betiltott, oroszbarátként számon tartott Şor párt egykori politikusa a szavazatok 52,34%-át szerezte meg a tavaly tartott baskáni, azaz Gagauzia régió vezetői tisztségére kiírt választások második fordulójában.
A gagauzok
A gagauzok a Prut és a Jalpug folyásvidékén, Budzsák síkságán élő, mintegy 230 ezer főt számláló, a török nyelvek közé tartozó gagauz nyelvet beszélő nép, amely feltehetően az úzok leszármazottja. Összefüggő területen Moldova délkeleti részén, Gagauziában, illetve Dél-Ukrajnában élnek, de kisebb csoportjaik megtalálhatóak Bulgáriában, Romániában, Oroszországban, Görögországban, Törökországban és Közép-Ázsiában is. Hagyományosan mezőgazdasági tevékenységgel, főleg szőlőtermesztéssel foglalkoznak. Zömmel ortodox vallásúak. Gagauzia az 1994. december 23-iki törvény nyomán jött létre Moldova autonóm területeként. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50 százalékát teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni. Moldova öt megyéje (Comrat, Ceadîr-Lunga, Congaz, Vulcănești) alkotja a gagauz autonóm területet (Gagauz-Yeri).
Újabb dróntámadásra panaszkodnak a transznisztriai szakadárok
Kamikaze drón csapott le egy, az oroszbarát hatóságok által működtetett katonai létesítményre a Dnyeszteren túli területen – közölte a szakadár moldovai régió „biztonsági minisztériuma”.
Az úgynevezett minisztérium által közzétett üzenet szerint a célpont hat kilométerre található az ukrán határtól. A legközelebbi frontvonal mintegy 200 kilométerre van Moldovától keletre.
„A célpont egy radarállomás volt, amely kisebb károkat szenvedett, de nem voltak áldozatok. Egy nyomozócsoport dolgozik a helyszínen. Büntetőeljárás indult” – tudatta a „minisztérium”, amely ugyanakkor nem közölte, hogy ki lehet a felelős.
Az incidens a második ilyen eset kevesebb mint egy hónapon belül. Márciusban a Dnyeszteren túli hatóságok szerint egy dróncsapás megsemmisített egy helikoptert a régióban.
Moldova reintegrációs hivatala, amely a Dnyeszteren túli területtel fenntartott kapcsolatokért felel, közölte, hogy tanulmányozza a legutóbbi incidensről készült felvételeket, de nem fér hozzá a szeparatista hatóságok által ellenőrzött területhez.
A hivatal arra figyelmeztetett, hogy az incidens szándékos kísérlet lehet arra, hogy pánikot keltsenek és felhívják a figyelmet az enklávéra, hozzátéve, hogy „csak a törvényes bűnüldöző hatóságok képesek alapos vizsgálatot folytatni”.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!