Nem kertel. Evgeniya Guţul gagauz vezető jelezte: ha Románia be akarja kebelezni Moldovát, az csak Gagauzia nélkül történhet
Fotó: Facebook/Evgeniya Guţul
A Moldovai Köztársasághoz tartozó autonóm régió, Gagauzia kikiáltja a függetlenségét, ha Moldova a Romániával való egyesülés mellett dönt – figyelmeztette a moldovai hatóságokat a terület vezetője, Evgeniya Guţul.
2024. április 06., 13:002024. április 06., 13:00
2024. április 06., 13:032024. április 06., 13:03
„Ha a jelenlegi moldovai hatóságok az egyesülés mellett döntenek (Romániával), Gagauzia autonóm régió nem marad csendben (...)
– írta Guţul a Telegramon pénteken.
Az autonóm terület vezetője – gagauzul baskánja – Marcel Ciolacu román miniszterelnöknek a Besszarábia Romániával való egyesülésének évforulója alkalmából küldött üzenetére reagált. Ebben az üzenetben Ciolacu úgy jellemezte Besszarábia Romániával való egyesülésének napját, mint „a Prut mindkét oldalán élő románok lelkének ünnepét (...), amellyel megemlékezünk az 1918. március 27-i történelmi aktusról, amely beteljesítette a besszarábiai románok akaratát, hogy egy évszázados cári megszállás után visszatérjenek az anyaországba”.
„Országunk lakóinak túlnyomó többsége számára csak egyetlen haza létezik, Moldova. Ez a mi közös otthonunk, ahol sikerül harmonikus interetnikus kapcsolatokat és polgári egyetértést kialakítani” - tette hozzá.
Gagauzia baskánja hangsúlyozta, hogy
„Nem véletlenül nevezik Gagauziát a moldovai függetlenség horgonyának. Igazi moldovai hazafiak vagyunk, és továbbra is meg fogjuk védeni szuverenitását” – zárta bejegyzését.
A Moldovában betiltott, oroszbarátként számon tartott Şor párt egykori politikusa a szavazatok 52,34%-át szerezte meg a tavaly tartott baskáni, azaz Gagauzia régió vezetői tisztségére kiírt választások második fordulójában.
A gagauzok
A gagauzok a Prut és a Jalpug folyásvidékén, Budzsák síkságán élő, mintegy 230 ezer főt számláló, a török nyelvek közé tartozó gagauz nyelvet beszélő nép, amely feltehetően az úzok leszármazottja. Összefüggő területen Moldova délkeleti részén, Gagauziában, illetve Dél-Ukrajnában élnek, de kisebb csoportjaik megtalálhatóak Bulgáriában, Romániában, Oroszországban, Görögországban, Törökországban és Közép-Ázsiában is. Hagyományosan mezőgazdasági tevékenységgel, főleg szőlőtermesztéssel foglalkoznak. Zömmel ortodox vallásúak. Gagauzia az 1994. december 23-iki törvény nyomán jött létre Moldova autonóm területeként. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50 százalékát teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni. Moldova öt megyéje (Comrat, Ceadîr-Lunga, Congaz, Vulcănești) alkotja a gagauz autonóm területet (Gagauz-Yeri).
Újabb dróntámadásra panaszkodnak a transznisztriai szakadárok
Kamikaze drón csapott le egy, az oroszbarát hatóságok által működtetett katonai létesítményre a Dnyeszteren túli területen – közölte a szakadár moldovai régió „biztonsági minisztériuma”.
Az úgynevezett minisztérium által közzétett üzenet szerint a célpont hat kilométerre található az ukrán határtól. A legközelebbi frontvonal mintegy 200 kilométerre van Moldovától keletre.
„A célpont egy radarállomás volt, amely kisebb károkat szenvedett, de nem voltak áldozatok. Egy nyomozócsoport dolgozik a helyszínen. Büntetőeljárás indult” – tudatta a „minisztérium”, amely ugyanakkor nem közölte, hogy ki lehet a felelős.
Az incidens a második ilyen eset kevesebb mint egy hónapon belül. Márciusban a Dnyeszteren túli hatóságok szerint egy dróncsapás megsemmisített egy helikoptert a régióban.
Moldova reintegrációs hivatala, amely a Dnyeszteren túli területtel fenntartott kapcsolatokért felel, közölte, hogy tanulmányozza a legutóbbi incidensről készült felvételeket, de nem fér hozzá a szeparatista hatóságok által ellenőrzött területhez.
A hivatal arra figyelmeztetett, hogy az incidens szándékos kísérlet lehet arra, hogy pánikot keltsenek és felhívják a figyelmet az enklávéra, hozzátéve, hogy „csak a törvényes bűnüldöző hatóságok képesek alapos vizsgálatot folytatni”.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!