Nem kertel. Evgeniya Guţul gagauz vezető jelezte: ha Románia be akarja kebelezni Moldovát, az csak Gagauzia nélkül történhet
Fotó: Facebook/Evgeniya Guţul
A Moldovai Köztársasághoz tartozó autonóm régió, Gagauzia kikiáltja a függetlenségét, ha Moldova a Romániával való egyesülés mellett dönt – figyelmeztette a moldovai hatóságokat a terület vezetője, Evgeniya Guţul.
2024. április 06., 13:002024. április 06., 13:00
2024. április 06., 13:032024. április 06., 13:03
„Ha a jelenlegi moldovai hatóságok az egyesülés mellett döntenek (Romániával), Gagauzia autonóm régió nem marad csendben (...)
– írta Guţul a Telegramon pénteken.
Az autonóm terület vezetője – gagauzul baskánja – Marcel Ciolacu román miniszterelnöknek a Besszarábia Romániával való egyesülésének évforulója alkalmából küldött üzenetére reagált. Ebben az üzenetben Ciolacu úgy jellemezte Besszarábia Romániával való egyesülésének napját, mint „a Prut mindkét oldalán élő románok lelkének ünnepét (...), amellyel megemlékezünk az 1918. március 27-i történelmi aktusról, amely beteljesítette a besszarábiai románok akaratát, hogy egy évszázados cári megszállás után visszatérjenek az anyaországba”.
„Országunk lakóinak túlnyomó többsége számára csak egyetlen haza létezik, Moldova. Ez a mi közös otthonunk, ahol sikerül harmonikus interetnikus kapcsolatokat és polgári egyetértést kialakítani” - tette hozzá.
Gagauzia baskánja hangsúlyozta, hogy
„Nem véletlenül nevezik Gagauziát a moldovai függetlenség horgonyának. Igazi moldovai hazafiak vagyunk, és továbbra is meg fogjuk védeni szuverenitását” – zárta bejegyzését.
A Moldovában betiltott, oroszbarátként számon tartott Şor párt egykori politikusa a szavazatok 52,34%-át szerezte meg a tavaly tartott baskáni, azaz Gagauzia régió vezetői tisztségére kiírt választások második fordulójában.
A gagauzok
A gagauzok a Prut és a Jalpug folyásvidékén, Budzsák síkságán élő, mintegy 230 ezer főt számláló, a török nyelvek közé tartozó gagauz nyelvet beszélő nép, amely feltehetően az úzok leszármazottja. Összefüggő területen Moldova délkeleti részén, Gagauziában, illetve Dél-Ukrajnában élnek, de kisebb csoportjaik megtalálhatóak Bulgáriában, Romániában, Oroszországban, Görögországban, Törökországban és Közép-Ázsiában is. Hagyományosan mezőgazdasági tevékenységgel, főleg szőlőtermesztéssel foglalkoznak. Zömmel ortodox vallásúak. Gagauzia az 1994. december 23-iki törvény nyomán jött létre Moldova autonóm területeként. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50 százalékát teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni. Moldova öt megyéje (Comrat, Ceadîr-Lunga, Congaz, Vulcănești) alkotja a gagauz autonóm területet (Gagauz-Yeri).
Újabb dróntámadásra panaszkodnak a transznisztriai szakadárok
Kamikaze drón csapott le egy, az oroszbarát hatóságok által működtetett katonai létesítményre a Dnyeszteren túli területen – közölte a szakadár moldovai régió „biztonsági minisztériuma”.
Az úgynevezett minisztérium által közzétett üzenet szerint a célpont hat kilométerre található az ukrán határtól. A legközelebbi frontvonal mintegy 200 kilométerre van Moldovától keletre.
„A célpont egy radarállomás volt, amely kisebb károkat szenvedett, de nem voltak áldozatok. Egy nyomozócsoport dolgozik a helyszínen. Büntetőeljárás indult” – tudatta a „minisztérium”, amely ugyanakkor nem közölte, hogy ki lehet a felelős.
Az incidens a második ilyen eset kevesebb mint egy hónapon belül. Márciusban a Dnyeszteren túli hatóságok szerint egy dróncsapás megsemmisített egy helikoptert a régióban.
Moldova reintegrációs hivatala, amely a Dnyeszteren túli területtel fenntartott kapcsolatokért felel, közölte, hogy tanulmányozza a legutóbbi incidensről készült felvételeket, de nem fér hozzá a szeparatista hatóságok által ellenőrzött területhez.
A hivatal arra figyelmeztetett, hogy az incidens szándékos kísérlet lehet arra, hogy pánikot keltsenek és felhívják a figyelmet az enklávéra, hozzátéve, hogy „csak a törvényes bűnüldöző hatóságok képesek alapos vizsgálatot folytatni”.
Ferenc pápa klinikai állapota továbbra is stabil, ami megerősíti az utóbbi egy hétben rögzített javulást – közölte a Szentszék szombat este a Gemelli-klinika orvosainak véleménye alapján.
Észak-Macedóniában, Kočani városában szombat éjjel tűz ütött ki a Pulse nevű éjszakai klubban, a tragédiában legalább 50 ember életét vesztette.
A magyar szabadság eszméje örökkévaló és időtlen – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Budapesten az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott ünnepi beszédében.
Orbán Viktor miniszterelnök a március 15-ei nemzeti ünnepünk alkalmából tett közzé bejegyzést a közösségi média oldalán: új 12 pontot fogalmazott meg, üzenetét Brüsszelnek címezve.
Ukrajna gyakorlatilag már megkezdte egy nemzeti csapat kialakítását, amely megfelelő algoritmusokat dolgoz majd ki egy esetleges 30 napos tűzszünet ellenőrzésére, ami egy nagyon bonyolult folyamat.
Információkat és további jelzéseket küldött az orosz elnök amerikai hivatali partnerének, akinek különmegbízottját, Steven Witkoffot csütörtökön fogadta – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Három volt, illetve jelenlegi román európai parlamenti (EP) képviselő neve is fölmerült az uniós törvényhozást érintő legújabb korrupciós ügyben.
Alaposan kiosztotta Klaus Iohannis volt román államfőt Donald Trump amerikai elnök.
Orbán Viktor miniszterelnök az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója alkalmából levelet intézett a külhoni magyarokhoz.
„Nagyon csalódást keltő pillanat lenne az egész világnak, ha Oroszország nem fogadná el az ukrajnai tűzszünetre vonatkozó ajánlatot” – jelentette ki Donald Trump csütörtökön, mielőtt tárgyalóasztalhoz ült Mark Rutte NATO-főtitkárral Washingtonban.
szóljon hozzá!