Fotó: TVR Moldova
A Moszkva-barát ŞOR párt jelöltje, Evghenia Guţul nyerte meg a baskán- – azaz kormányzó – választást szocialista kihívójával, Grigorii Uzunnal szemben a Moldovai Köztársaság autonóm tartományában, Gagauziában a Központi Választási Bizottság előzetes eredményei szerint.
2023. május 15., 10:542023. május 15., 10:54
Ugyanakkor ennek ellenére sem biztos, hogy betöltheti hivatalát, mivel egyrészt az ügyészség választási szabálytalanságok miatt nyomoz a ȘOR ellen, másrészt a pártot az alkotmánybíróság betilthatja.
A gagauziai Központi Választási Bizottság által vasárnap este közzétett előzetes eredmények szerint a szocialista Grigorii Uzunra 24 913 választópolgár, azaz 47,61 százalék,
Így a ȘOR párt jelöltje győzött.
A baskánválasztás második fordulójában 47 981-en vettek részt a szavazáson, a részvételi arány 54,56% volt. Ahhoz, hogy a kormányzóválasztás érvényes legyen, a második fordulóban a választási listákon szereplő választópolgárok legalább egyharmadának részt kell vennie. Ebből a szempontból a választás érvényes lenne.
Az Országos Korrupcióellenes Központ (CNA) ügyészei azonban vizsgálatot folytatnak a gagauziai Központi Választási Bizottságnál (CEC), miután a házi őrizetben lévő Marina Taubert, a ȘOR párt elnökhelyettesét a párt kormányzójelöltjének képviselőjeként jegyezték be.
Emellett az Alkotmánybíróságnak döntenie kell egy, a ȘOR párt betiltására irányuló beadványról. A Natalia Gavrilița volt miniszterelnök által vezetett kormány 2022. november 9-én hagyta jóvá azt a kormányhatározat-tervezetet, amellyel az Igazságügyi Minisztérium javasolta, hogy vizsgálják ki, az alkotmányt tiszteletben tartva működik-e a ȘOR párt. Az akkori igazságügyi miniszter, Sergiu Litvinenco kijelentette, hogy a panaszban elegendő érvet tártak elő, amelyekből kiderül, hogy
A ȘOR akkor úgy reagált, hogy a párt betiltása a ȘOR pártra szavazó választók jogainak megsértését, valamint a véleménypluralizmus elleni támadást jelentené. A ȘOR párt alapítója Ilan Șor oligarcha, aki az ellene korrupció miatt született ítélet elől Izraelbe menekült.
Autonóm terület, közvetlenül választott kormányzó
A gagauziai baskánt négyévente egyszer, közvetlen szavazással választják meg. Automatikusan a kormány tagjává válik. Ő Gagauzia legmagasabb rangú hivatalnoka, egyben a kormányt is ő vezeti.
Gagauzia (románul Găgăuzia, gagauzul Gagauz Yeri) Moldova déli részén elhelyezkedő autonóm terület. Fővárosa Comrat (gagauzul Komrat). Szomszédos Ukrajnával és Moldova déli körzeteivel. Területe 1800 km². Az 1994. december 23-iki törvényhozással alakult meg mint Moldova autonóm területe. Hozzá tartoznak mindazok a közösségek, ahol a gagauzok a népesség több mint 50%-át teszik ki, valamint azok a helységek, ahol a helyi népszavazásokon a többség Gagauziához akar tartozni (5. cikkely). A törvény azt is kimondja, hogy „a Gagauziában található földek, ásványlelőhelyek, vízi növény- és állatvilág, más természeti erőforrások és ingóságok vagy ingatlanok a Moldovai Köztársaság népének tulajdonába tartoznak, míg Gagauzia gazdasági alapját képezik.”
Az autonóm Gagauzia alkotmánya egybehangzik a moldovai alkotmánnyal. A jogalkotó a parlament, az úgynevezett Halk topluşu (Népi Gyűlés). 1998 óta van érvényben a demokratikus alkotmány.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!