Fotó: X/Irán ENSZ-missziója
Elkerülhető lett volna, hogy Teherán „megbüntesse” Izraelt a múlt heti, a damaszkuszi iráni konzulátus elleni halálos csapásért, ha a támadást elítélik az ENSZ-ben – közölte csütörtökön Irán ENSZ-képviselete.
2024. április 12., 09:012024. április 12., 09:01
„Ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte volna a cionista rezsimnek a damaszkuszi diplomáciai létesítményünk ellen elkövetett elítélendő agresszív cselekményét, és ezt követően bíróság elé állította volna az elkövetőket, talán elkerülhető lett volna az a kényszer, hogy Irán megbüntesse ezt a gazember rezsimet” – közölte a misszió az X-en.
António Guterres ENSZ-főtitkár április 1-jén elítélte a támadást – olvasható Stephan Dujarric ENSZ-szóvivő közleményében. A Biztonsági Tanács április 2-án megbeszélést tartott a támadásról, de
Az Egyesült Államok magas készültségben van, és aktívan készül egy „jelentős”, a térségben lévő izraeli vagy amerikai eszközöket célzó iráni támadásra, válaszul a damaszkuszi csapásra, amelyben vezető iráni parancsnokok – az iráni teokrata rezsim egyik legfőbb támaszának számító Forradalmi Gárda tábornokai – haltak meg.
– közölte a Pentagon szóvivője.
A hívás egy nappal azután történt, hogy Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője kijelentette, hogy Izraelt „meg kell büntetni, és meg is fogják büntetni”, miután csapást mértek az iráni nagykövetség szíriai épületére, amelyben hét iráni tisztviselő vesztette életét.
– mondta Gallant a beszélgetés során az irodája által kiadott közlemény szerint.
Izrael „nem fog eltűrni egy iráni támadást a területe ellen” – állt a közleményben, hozzátéve, hogy a két védelmi vezető megvitatta „egy Izrael Állam elleni iráni támadás részletes előkészületeit” is.
A közlemény szerint ez a második megbeszélés, amelyet Gallant és Austin a héten folytatott. Gallant elismerését fejezte ki Austin személyes elkötelezettségéért Izrael biztonsága iránt, valamint a két ország védelmi intézményei, illetve az Izraeli Védelmi Erők és az amerikai CENTCOM közötti együttműködés elmélyüléséért.
David Cameron brit külügyminiszter azt mondta Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszternek, hogy az Egyesült Királyság „mélyen aggódik amiatt, hogy a téves számítás további erőszakhoz vezethet. Iránnak ehelyett inkább a de-eszkaláción kellene dolgoznia, és meg kellene akadályoznia a további támadásokat” – olvasható az X-en közzétett bejegyzésben.
Az iráni félhivatalos Tasznim hírügynökség szerint Amirabdollahian azt mondta Cameronnak, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok hallgatása azt követően, hogy Izrael a múlt héten megtámadta az iráni konzulátust Damaszkuszban, csak arra bátorította Izraelt, hogy folytassa a háborút Gázában és terjessze ki a konfliktust a térségben.
Hamász: tűzszünet kell a túszok megtalálásához
A Hamász politikai irodájának egyik tagja szerint az Izraellel folytatandó fogoly- és túszcseréről a nagyobb tűzszüneti tárgyalások részeként tárgyalnak.
„A tárgyalások része a tűzszüneti megállapodás elérése, hogy legyen elég idő és biztonság a végleges és pontosabb adatok összegyűjtésére” a Gázában fogva tartott túszokról Baszem Naim csütörtöki nyilatkozata szerint.
„Ők (a túszok) különböző helyeken vannak, és különböző csoportok tartják őket fogva, néhányukat a romok alatt megölték a saját embereinkkel együtt” – tette hozzá.
Naim a sajtó azon kérdéseire reagált, hogy a Hamász azért utasította-e el a legutóbbi, hétvégén Kairóban tett túszcserejavaslatot, mert nem tud 40 túszt elengedni a háromlépcsős tűzszüneti megállapodás első szakaszában.
Egy izraeli tisztségviselő és egy, a megbeszéléseket ismerő forrás szerint a Hamász jelezte, hogy jelenleg nem tudja azonosítani és felkutatni a 40, a megállapodásban megjelölt izraeli túszt – jórészt nőket és idős személyeket –, ami felveti a félelmet, hogy több túsz halott lehet, mint amennyiről nyilvánosan tudnak.
A CNN által a túszok körülményeiről készített felvételek is arra utalnak, hogy 40-nél kevesebb élő túsz van, aki megfelel a javasolt kritériumoknak.
Nem sikerült konszenzusra jutni a teljes körű palesztin ENSZ-tagságról
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnöke szerint az ENSZ szakbizottsága csütörtökön nem jutott konszenzusra a palesztin ENSZ-tagságról.
A bizottság tagjainak kétharmada támogatta a tagság kiterjesztését, sok ország azzal érvelt, hogy „Palesztina teljesíti az összes kritériumot, amely szükséges” ahhoz, hogy teljes jogú állami tagsági státuszt kapjon – mondta Vanessa Frazier máltai nagykövet és a Biztonsági Tanács elnöke.
Hozzátette, hogy senki sem ellenezte kifejezetten a tagságot.
Frazier azt is elmondta, hogy már pénteken köröztetni fogja a tanácskozásról szóló jelentéstervezetet. Ha a bizottság nem jut egyetértésre a jelentéssel kapcsolatban, akkor újabb ülést tarthat a nézeteltérések elsimítására.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
szóljon hozzá!