Fotó: X/Irán ENSZ-missziója
Elkerülhető lett volna, hogy Teherán „megbüntesse” Izraelt a múlt heti, a damaszkuszi iráni konzulátus elleni halálos csapásért, ha a támadást elítélik az ENSZ-ben – közölte csütörtökön Irán ENSZ-képviselete.
2024. április 12., 09:012024. április 12., 09:01
„Ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte volna a cionista rezsimnek a damaszkuszi diplomáciai létesítményünk ellen elkövetett elítélendő agresszív cselekményét, és ezt követően bíróság elé állította volna az elkövetőket, talán elkerülhető lett volna az a kényszer, hogy Irán megbüntesse ezt a gazember rezsimet” – közölte a misszió az X-en.
António Guterres ENSZ-főtitkár április 1-jén elítélte a támadást – olvasható Stephan Dujarric ENSZ-szóvivő közleményében. A Biztonsági Tanács április 2-án megbeszélést tartott a támadásról, de
Az Egyesült Államok magas készültségben van, és aktívan készül egy „jelentős”, a térségben lévő izraeli vagy amerikai eszközöket célzó iráni támadásra, válaszul a damaszkuszi csapásra, amelyben vezető iráni parancsnokok – az iráni teokrata rezsim egyik legfőbb támaszának számító Forradalmi Gárda tábornokai – haltak meg.
– közölte a Pentagon szóvivője.
A hívás egy nappal azután történt, hogy Ali Hamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetője kijelentette, hogy Izraelt „meg kell büntetni, és meg is fogják büntetni”, miután csapást mértek az iráni nagykövetség szíriai épületére, amelyben hét iráni tisztviselő vesztette életét.
– mondta Gallant a beszélgetés során az irodája által kiadott közlemény szerint.
Izrael „nem fog eltűrni egy iráni támadást a területe ellen” – állt a közleményben, hozzátéve, hogy a két védelmi vezető megvitatta „egy Izrael Állam elleni iráni támadás részletes előkészületeit” is.
A közlemény szerint ez a második megbeszélés, amelyet Gallant és Austin a héten folytatott. Gallant elismerését fejezte ki Austin személyes elkötelezettségéért Izrael biztonsága iránt, valamint a két ország védelmi intézményei, illetve az Izraeli Védelmi Erők és az amerikai CENTCOM közötti együttműködés elmélyüléséért.
David Cameron brit külügyminiszter azt mondta Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszternek, hogy az Egyesült Királyság „mélyen aggódik amiatt, hogy a téves számítás további erőszakhoz vezethet. Iránnak ehelyett inkább a de-eszkaláción kellene dolgoznia, és meg kellene akadályoznia a további támadásokat” – olvasható az X-en közzétett bejegyzésben.
Az iráni félhivatalos Tasznim hírügynökség szerint Amirabdollahian azt mondta Cameronnak, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok hallgatása azt követően, hogy Izrael a múlt héten megtámadta az iráni konzulátust Damaszkuszban, csak arra bátorította Izraelt, hogy folytassa a háborút Gázában és terjessze ki a konfliktust a térségben.
Hamász: tűzszünet kell a túszok megtalálásához
A Hamász politikai irodájának egyik tagja szerint az Izraellel folytatandó fogoly- és túszcseréről a nagyobb tűzszüneti tárgyalások részeként tárgyalnak.
„A tárgyalások része a tűzszüneti megállapodás elérése, hogy legyen elég idő és biztonság a végleges és pontosabb adatok összegyűjtésére” a Gázában fogva tartott túszokról Baszem Naim csütörtöki nyilatkozata szerint.
„Ők (a túszok) különböző helyeken vannak, és különböző csoportok tartják őket fogva, néhányukat a romok alatt megölték a saját embereinkkel együtt” – tette hozzá.
Naim a sajtó azon kérdéseire reagált, hogy a Hamász azért utasította-e el a legutóbbi, hétvégén Kairóban tett túszcserejavaslatot, mert nem tud 40 túszt elengedni a háromlépcsős tűzszüneti megállapodás első szakaszában.
Egy izraeli tisztségviselő és egy, a megbeszéléseket ismerő forrás szerint a Hamász jelezte, hogy jelenleg nem tudja azonosítani és felkutatni a 40, a megállapodásban megjelölt izraeli túszt – jórészt nőket és idős személyeket –, ami felveti a félelmet, hogy több túsz halott lehet, mint amennyiről nyilvánosan tudnak.
A CNN által a túszok körülményeiről készített felvételek is arra utalnak, hogy 40-nél kevesebb élő túsz van, aki megfelel a javasolt kritériumoknak.
Nem sikerült konszenzusra jutni a teljes körű palesztin ENSZ-tagságról
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának elnöke szerint az ENSZ szakbizottsága csütörtökön nem jutott konszenzusra a palesztin ENSZ-tagságról.
A bizottság tagjainak kétharmada támogatta a tagság kiterjesztését, sok ország azzal érvelt, hogy „Palesztina teljesíti az összes kritériumot, amely szükséges” ahhoz, hogy teljes jogú állami tagsági státuszt kapjon – mondta Vanessa Frazier máltai nagykövet és a Biztonsági Tanács elnöke.
Hozzátette, hogy senki sem ellenezte kifejezetten a tagságot.
Frazier azt is elmondta, hogy már pénteken köröztetni fogja a tanácskozásról szóló jelentéstervezetet. Ha a bizottság nem jut egyetértésre a jelentéssel kapcsolatban, akkor újabb ülést tarthat a nézeteltérések elsimítására.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!