Fotó: Román határőrség
Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága arra kérte az Európai Tanácsot, hogy az idei év végéig hagyja jóvá Románia és Bulgária felvételét a szabad mozgást biztosító schengeni térségbe. A bizottság hangsúlyozza, hogy Románia és Bulgária továbbra is megfelel a csatlakozási kritériumoknak, elutasításuk pedig Európa-ellenes hangulatot keltett, és gazdasági és környezeti károkat okozott – közölte honlapján az Európai Parlament.
2023. június 27., 16:142023. június 27., 16:14
Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága kedden 25 támogató szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el azt az állásfoglalást, amelyben felszólítják az Európai Tanácsot, hogy szavazza meg Románia és Bulgária 2023 végéig megvalósuló csatlakozását, mivel mindkét ország már teljesítette a felvétel kritériumait.
A bizottság tagjai kifejtik: sajnálják, hogy a Tanács 2022. december 8-án úgy döntött, hogy elutasítja a két ország felvételét, „anélkül, hogy a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást bemutatott volna”. Egy nagyobb, határellenőrzés nélküli schengeni térség erősebbé tenné az Európai Uniót – érvelnek.
A bolgár és román állampolgárokat hátrányos megkülönböztetés éri, késedelmekkel, bürokratikus nehézségekkel és a schengeni térségben élőkhöz képest többletköltségekkel kell szembenézniük, amikor külföldre utaznak vagy külföldön kötnek üzletet – olvasható a szövegben.
Az EP-képviselők felhívják a figyelmet, hogy a román és bolgár állampolgárok órákat, vagy akár napokat várakoznak a határátkelőknél, míg a schengeni tagállamok állampolgárai tíz perc alatt átjutnak a határon. Ez nagyon sokat ront a román és bolgár kamionsofőrök munkakörülményein is – teszik hozzá.
veszélyeztetve a határőrök, a kamionsofőrök és a környező lakosság egészségét. A határon várakozó kamionok évente körülbelül 46 000 tonna szén-dioxidot bocsátanak ki – állítják.
Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel „indokolatlan elutasítása” miatt. Ugyanakkor kéri, hogy
Az EP-képviselők szerint a jelenlegi helyzetet „az EU-ellenes propaganda táplálja, beleértve az orosz propagandát is”.
A közlemény emlékeztet arra, hogy az EU végrehajtó szerve – az Európai Bizottság – úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitában. Az Európai Parlament a július 10–13-ra tervezett plenáris ülésén szavaz erről az állásfoglalásról – írja az Agerpres.
Az Európai Bizottság ismét felszólította az Európai Tanácsot, hogy hagyja jóvá Románia és Bulgária csatlakozását a szabad mozgást biztosító schengeni térséghez.
Az európai uniós intézmények melletti befolyásos brüsszeli portál, az Euractiv cikke szerint idén Bulgáriát és Romániát felveszik a schengeni övezetbe.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!