Fotó: Román határőrség
Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága arra kérte az Európai Tanácsot, hogy az idei év végéig hagyja jóvá Románia és Bulgária felvételét a szabad mozgást biztosító schengeni térségbe. A bizottság hangsúlyozza, hogy Románia és Bulgária továbbra is megfelel a csatlakozási kritériumoknak, elutasításuk pedig Európa-ellenes hangulatot keltett, és gazdasági és környezeti károkat okozott – közölte honlapján az Európai Parlament.
2023. június 27., 16:142023. június 27., 16:14
Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága kedden 25 támogató szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el azt az állásfoglalást, amelyben felszólítják az Európai Tanácsot, hogy szavazza meg Románia és Bulgária 2023 végéig megvalósuló csatlakozását, mivel mindkét ország már teljesítette a felvétel kritériumait.
A bizottság tagjai kifejtik: sajnálják, hogy a Tanács 2022. december 8-án úgy döntött, hogy elutasítja a két ország felvételét, „anélkül, hogy a csatlakozási kritériumokhoz kapcsolódó jogi indoklást bemutatott volna”. Egy nagyobb, határellenőrzés nélküli schengeni térség erősebbé tenné az Európai Uniót – érvelnek.
A bolgár és román állampolgárokat hátrányos megkülönböztetés éri, késedelmekkel, bürokratikus nehézségekkel és a schengeni térségben élőkhöz képest többletköltségekkel kell szembenézniük, amikor külföldre utaznak vagy külföldön kötnek üzletet – olvasható a szövegben.
Az EP-képviselők felhívják a figyelmet, hogy a román és bolgár állampolgárok órákat, vagy akár napokat várakoznak a határátkelőknél, míg a schengeni tagállamok állampolgárai tíz perc alatt átjutnak a határon. Ez nagyon sokat ront a román és bolgár kamionsofőrök munkakörülményein is – teszik hozzá.
veszélyeztetve a határőrök, a kamionsofőrök és a környező lakosság egészségét. A határon várakozó kamionok évente körülbelül 46 000 tonna szén-dioxidot bocsátanak ki – állítják.
Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy készítsen felmérést azokról az alternatív költségekről és környezeti károkról, amelyeket Románia és Bulgária 2011 júniusa óta elszenvedett a schengeni térségbe való felvétel „indokolatlan elutasítása” miatt. Ugyanakkor kéri, hogy
Az EP-képviselők szerint a jelenlegi helyzetet „az EU-ellenes propaganda táplálja, beleértve az orosz propagandát is”.
A közlemény emlékeztet arra, hogy az EU végrehajtó szerve – az Európai Bizottság – úgy értékelte, hogy Bulgária és Románia készen áll a schengeni övezethez való csatlakozásra, az Európai Parlament pedig többször is kiállt a két ország csatlakozása mellett, legutóbb egy 2022. október 5-i állásfoglalásban és egy 2022. december 14-i vitában. Az Európai Parlament a július 10–13-ra tervezett plenáris ülésén szavaz erről az állásfoglalásról – írja az Agerpres.
Az Európai Bizottság ismét felszólította az Európai Tanácsot, hogy hagyja jóvá Románia és Bulgária csatlakozását a szabad mozgást biztosító schengeni térséghez.
Az európai uniós intézmények melletti befolyásos brüsszeli portál, az Euractiv cikke szerint idén Bulgáriát és Romániát felveszik a schengeni övezetbe.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
szóljon hozzá!