Fotó: Ilusztráció
Az Európai Bizottság ismét felszólította az Európai Tanácsot, hogy hagyja jóvá Románia és Bulgária csatlakozását a szabad mozgást biztosító schengeni térséghez, és jelezte: „hivatalos konzultációs folyamatot” kíván lefolytatni a belső határellenőrzésről, amelyet egyes schengeni tagállamok fenntartanak a szabad mozgást biztosító térségen belül, és szankciókkal fenyeget, ha nem történik kötelezettségvállalás e politika megváltoztatására – derül ki a kedden közzétett második schengeni jelentésből.
2023. május 17., 11:512023. május 17., 11:51
2023. május 17., 11:542023. május 17., 11:54
A dokumentum, amely áttekinti belső határellenőrzés nélküli uniós térség tavalyi helyzetét, felsorolja a jó gyakorlatokat, de a megoldatlan „kihívásokat” és a Brüsszel által prioritásnak tekintett cselekvési területeket is.
Brüsszel emlékeztet arra, hogy a schengeni határokon belüli ellenőrzések újbóli bevezetésének kivételesnek, időben korlátozottnak és végső eszköznek kell lennie. Az illegális migránsok miatt jelenleg hat uniós tagállam alkalmaz ilyen ellenőrzéseket: Franciaország, Ausztria, Németország, Dánia, Szlovákia és Svédország, valamint Norvégia és Izland, amelyek nem uniós, de schengeni tagok.
A kedden közzétett jelentésben a Bizottság azt írja, hogy hivatalos konzultációs folyamatot indít valamennyi érintett tagállammal, és figyelmeztet, hogy
A jelentés további prioritásai között szerepel a külső határok megerősítése, az illegális migránsok hazatoloncolási rendszerének hatékonyabbá tétele és a schengeni igazgatás megerősítése, amelyről az egyes országoknak szóló ajánlásokat is ki kell adni.
és a szervezett bűnözés és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem érdekében erősítse meg a szabad mozgást biztosító térség belső biztonságát.
A Bizottság emellett prioritásként kezeli a vízumpolitika jobb kihasználását az illegális migráció elleni küzdelem érdekében, valamint a nem uniós országok vízumpolitikájának az uniós országokéval való összehangolását.
Az Európai Bizottság szerint a június 8-án esedékes schengeni tanácsi ülés „lehetőséget nyújt a miniszterek számára, hogy jóváhagyják a meghatározott politikai prioritásokat”, és sürgette Svédországot és Spanyolországot, amelyek az EU Tanács jelenlegi és következő féléves elnökségét töltik be, hogy folytassák a javasolt prioritások és intézkedések megvalósítását.
Mint ismeretes, a két ország csatlakozását Ausztria ellenzi a legvehemensebben, arra hivatkozik ugyanis, hogy csak tavaly több mint százezer illegális migráns érkezett az országban más EU-tagállamokon keresztül, holott azokban kellett volna regisztrálni őket.
Ezért a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.
A schengeni bővítésről az EU belügyminiszterei csak egyhangúlag dönthetnek, Gerhard Karner osztrák belügyi tárcavezető viszont a fenti érvekre hivatkozva megvétózta a bővítést a belügyminiszterek december 8-i ülésén, és azóta többször is jelezte: Bécs álláspontja nem változott az ügyben.
Romániai idő szerint szombaton 22 óráig több mint 700 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
szóljon hozzá!