Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök nem számít gyors fegyverszünetre a gázai övezeti háborúban.
2024. március 11., 08:012024. március 11., 08:01
A tárgyalásokról a követek üres kezekkel tértek vissza – mondta Netanjahu a Bild és a Politico kiadványoknak, valamint a Welt-TV-nek nyilatkozva vasárnap. Mint mondta, úgy véli, a radikális iszlamista Hamász jelenleg nem akar megállapodásra jutni.
Netanjahu egyben elutasította politikája Joe Biden amerikai elnök általi bírálatát.
„Ha az amerikai elnök úgy véli, hogy magánpolitikát folytatok az izraeliek többségének kívánságai ellenére és ártok Izrael érdekeinek, akkor mindkét pontban téved” – hangsúlyozta a zsidó állam kormányfője.
Kijelentette, hogy az izraeliek támogatják a megmaradt Hamász-zászlóaljak megsemmisítését célzó intézkedéseit. Leszögezte: mindenképpen meg kell akadályozni, hogy az október 7-i mészárlás megismétlődhessen.
„Joga van megvédeni Izraelt, és joga van folytatni a Hamász elleni műveleteket. Mindazonáltal muszáj nagyobb gondot fordítania a műveletei miatt elveszett ártatlan életekre” – fogalmazott Biden.
Az izraeli miniszterelnök mindazonáltal
„Közel állunk a győzelemhez” – húzta alá Netanjahu.
Mint mondta, az utolsó Hamász-zászlóaljak elleni offenzíva megkezdését követően a harcok intenzív fázisa négy, vagy akár hat hétig is eltarthat. Hangsúlyozta, hogy a Hamász-zászlóaljak háromnegyedét már megsemmisítették, s most feladni a küzdelmet abszurd lenne.
Az izraeli kormányfő egyben cáfolta a Hamász ellenőrzése alatt álló gázai hatóságok adatait az áldozatokról.
Kijelentette, hogy a megölt civilek száma jóval alacsonyabb az általuk közölt 31 ezernél. Netanjahu szerint az izraeli hadsereg ugyanis legalább 13 ezer terroristával végzett. „Ezzel a civil áldozatok számának aránya valószínűleg 1,5 az 1-hez. Most már azonban csak 1 az 1-hez” – fűzte hozzá.
„Ahogy a muszlimok az elkövetkező napokban és hetekben világszerte összegyűlnek, hogy megtörjék böjtjüket, sokaknak a palesztin nép szenvedése lesz az első helyen. Számomra is elsődleges fontosságú” – mondta Biden a nyilatkozatban.
„Idén ez egy nagyon fájdalmas pillanatban zajlik. A gázai háború szörnyű szenvedést okozott a palesztin népnek. Több mint 30 000 palesztint öltek meg, többségük civil, köztük több ezer gyermeket” – fogalmazott Biden, a hivatalos palesztin adatokat idézve.
Nyilatkozatában
és „megállás nélkül dolgozik azon, hogy azonnali és tartós tűzszünetet hozzanak létre legalább hat hétre egy olyan megállapodás részeként, amely kiszabadítja a túszokat”.
A Hamász küldöttsége csütörtökön távozott Kairóból, miután a napokig tartó tárgyalásokon nem született egyértelmű áttörés.
A Biden-kormányzat azonban nem számol azzal, hogy az izraeli erők azonnal kiterjesztik katonai műveleteiket a Gázai övezet déli részében fekvő városra – mondta két amerikai tisztségviselő a CNN-nek.
Iszmail Haníje, a Hamász politikai vezetője eközben kijelentette, hogy a terrorszervezet továbbra is nyitott az Izraellel folytatott tárgyalások folytatására, miután a felek nem jutottak tűzszüneti megállapodásra a ramadán előtt.
„Rögzítettük a megállapodás elérésének legfontosabb alapelvét, amely az átfogó tűzszünet és a Gáza elleni háború befejezése, a megszálló hadsereg teljes kivonása a Gázai övezet teljes területéről” – mondta Haníje egy vasárnapi televíziós beszédben.
Haníje azt állította, hogy Izrael „mindeddig kitért az egyértelmű garanciák és kötelezettségvállalások megadása elől, különösen a tűzszünet, vagyis a Gázai övezet elleni agresszív háború leállítása ügyében”. Azt mondta, hogy a gázai túszok nem térhetnek haza „megállapodás nélkül”.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!