Maia Sandu moldovai államfő
Fotó: Facebook/Maia Sandu
Moldova nem tervezi, hogy feladja a szakadár Dnyeszteren túli régiót annak érdekében, hogy az EU tagja lehessen – jelentette ki Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke.
2023. június 02., 19:062023. június 02., 19:06
Az államfő az Európai Politikai Közösség tanácskozása alkalmából leszögezte, a moldovai hatóságok a csatlakozás feltételeinek teljesítésén és a Dnyeszteren túli konfliktus megoldásán egyaránt dolgoznak. Arra a kérdésre, hogy ha országa nem egyesül újra Transznisztriával, mire napirendre kerül az Európai Unióhoz történő csatlakozás, feladná-e a Dnyeszteren túli területet, hogy az EU tagja lehessen, a chișinăui vezető határozott nemleges választ adott.
„Nem mondunk le a Dnyeszteren túli régióról. Dolgozunk mindkét területen: azon, hogy teljesítsük az Európai Bizottság által megfogalmazott elvárásokat, feltételeket, a reformprogramok végrehajtását, és dolgozunk a Dnyeszteren túli konfliktus rendezésén is.
– mondta Maia Sandu.
Josep Borell, az európai diplomácia vezetője szerint a megoldatlan Dnyeszteren túli konfliktussal küzdő Moldovai Köztársaság az EU tagja lehet, és a szintén területi problémákkal küzdő Ciprus példáját hozta fel, amely már korábban csatlakozott.
– mondta Josep Borell a találkozón.
A Moldovai Köztársaság tavaly nyáron kapta meg uniós tagjelölti státuszt, áprilisban pedig az Európai Parlament határozatot fogadott el, amely értelmében 2023 végéig el kell kezdeni az uniós csatlakozási tárgyalásokat. Idén februárban, két nappal az ukrajnai orosz invázió évfordulója előtt Vlagyimir Putyin orosz elnök eltörölt egy 2012-es rendeletet, amely többek között a Dnyeszteren túli probléma rendezéséről rendelkezett a szomszédos ország integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartása mellett.
Chișinău többször is felszólította Moszkvát a megszálló csapatok kivonására. Moszkva ezt elutasítja, arra hivatkozva, hogy katonái biztosítják a békét a térségben.
A mintegy 500 ezres lakosságú, többségében orosz ajkú terület 1992-ben kiáltotta ki függetlenségét, amit azonban egyetlen ország, még Oroszország sem ismer el.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!