Áldozatok. Újabb négy izraeliről derült ki, hogy elhunyt a Hamász terrorszervezet fogságában
Fotó: Facebook/Izraeli hadsereg
Újabb négy, tavaly október 7-én a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túsz halálát jelentette be az izraeli hadsereg hétfő este.
2024. június 04., 08:022024. június 04., 08:02
Nir Óz kibucból számoltak be a nyolcvanéves Joram Mecger, a nyolcvanéves Hájim Peri és a nyolcvanöt éves Amiram Cooper haláláról, akiket a Hamász palesztin terrorszervezet december 18-án még egy fogságban felvett videón szerepeltetett.
Az ötvenegy éves, Nirim kibucból elrabolt Nadav Poplevel is életét vesztette az október 7-e óta tartó fogságban, noha róla a Hamász egy hónappal ezelőtt még közzétett egy videófelvételt.
miközben az izraeli katonák Hán-Júniszban harcoltak az iszlamista fegyveresek ellen.
Daniel Hagari szóvivő megígérte, hogy
„Tudom, hogy nehéz kérdések merülnek fel a haláluk körülményeivel kapcsolatban. (…) Minden lehetőséget megvizsgálunk, és az eredményeket a lehető leghamarabb bemutatjuk, először a családoknak, majd a köznek. Átláthatóan bemutatjuk a megállapításokat, ahogy eddig is tettük” – mondta Hagari hétfő esti sajtótájékoztatóján az MTI szerint.
Az elhurcoltak családjainak főhadiszállásán kijelentették, hogy az áldozatok „fogságban elkövetett meggyilkolása szégyenteljes, és a korábbi túszalkuk elszalasztásának következményeit jelzi”.
Eközben
Netanjahu az izraeli parlament, a kneszet külügyi és biztonsági bizottsága tagjainak arról beszélt, hogy „a Biden bemutatta terv részleges. A háborút leállítják a túszok visszaküldése érdekében, majd megbeszélést folytatunk. Vannak más részletek is, amelyeket az amerikai elnök nem ismertetett a nyilvánossággal” – idézte szavait az izraeli sajtó.
Biden pénteken beszélt a tervről a Fehér Házban tett nyilatkozatában.
Az izraeli miniszterelnök azt mondta:
A zárt ajtók mögött folytatott bizottsági ülésről származó kijelentései szerint Izrael lehetőséget lát fegyverszünetre a Gázai övezetben, miközben kizárta a háború befejezését, noha fő ellenfele, a Hamász palesztin szélsőséges szervezet ez utóbbit követelte.
Benjámin Netanjahu kijelentette, hogy
Ennek ellentmondani látszik, hogy a Hamász garanciát követel az Egyesült Államoktól arról, hogy Izrael valóban végrehajtja a három szakaszból álló tűszüneti megállapodást, amennyiben megszületne arról az egyezség.
Hétfőn az egyiptomi külügyminiszter kijelentette, hogy „a Hamász kezdeti nyilatkozatai azt mutatják, hogy pozitívan fogadta a tervet”.
Itamár Bengvír nemzetbiztonsági és Becalel Szmotrics pénzügyminiszter a hétvégén úgy nyilatkozott, hogy a terv elfogadása esetén kilép a kormánykoalícióból.
Közben az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs vezetője hétfőn azt közölte: a Fehér Ház tájékoztatta az izraeli kormányt arról, hogy Joe Biden nyilvánosság előtt is részletesebben ismertetni szándékozik Izrael új javaslatát az átmeneti tűzszünetről, túszok elengedéséről és a gázai segélyszállítmányok kiszélesítéséről.
John Kirby újságíróknak tartott sajtóbeszélgetésen kifejtette, hogy egy előremutató izraeli javaslatról van szó, ami intenzív diplomáciai munka eredménye, amerikai részvétellel.
A nemzetbiztonsági illetékes védelmébe vette Joe Biden pénteki bejelentését és annak időzítését, amikor a Fehér Házban tartott nyilatkozata során részletesen beszámolt a tűzszünetre, és az ellenségeskedés lezárására vonatkozó új javaslatról. Az időzítéssel kapcsolatban elmondta, hogy előző nap a javaslatot megkapták a Hamász képviselői, Biden elnök pedig a szokásoktól eltérően azért tartotta fontosnak tájékoztatást adni a tervezet részleteiről, mert véleménye szerint
John Kirby ugyanakkor – részletek említése nélkül – azt elismerte, hogy az álláspontokra vonatkozó különbségek fennmaradnak. Hozzátette, Izrael belső vitáiról nem nyilatkozik azzal a folyamattal kapcsolatban, amely a javaslathoz vezetett, és úgy vélte, lényeg, hogy az izraeli külügyminiszter és a miniszterelnök is sajátjukként ismerték el a tűzszünetről szóló, több diplomáciai lépcsőből álló elképzelést.
értékelte a helyzetet a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs koordinátora azzal kapcsolatban, hogy mi lehet a következő lépés a javaslat sorsát illetően.
John Kirby megállapította, hogy több hét izraeli és amerikai diplomáciai tárgyalás eredményeként jutottak arra a következtetésre, amit Joe Biden pénteki bejelentése tartalmazott, miszerint
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök reagálására, miszerint a célja változatlanul a Hamász teljes felszámolása, John Kirby azt mondta, az amerikai fél egyetért abban az izraeli partnerekkel, hogy nem szabad megengedni, hogy a Hamász képes legyen ilyen támadás kivitelezésére, és azt sem gondolja, hogy Izraelnek meg kellene állnia a cél elérésének útján.
Hozzátette ugyanakkor, hogy
amelyre aztán a harcok tartósabb beszüntetése és a fennmaradó túszok elengedése épülhet.
John Kirby nem kommentálta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azon hétfői szavait, miszerint vannak eltérések aközött, ami az izraeli javaslatban szerepel és aközött, amit Joe Biden múlt pénteken nyilvánosan közölt.
Vasárnap az izraeli kormányfő egyik főtanácsadója a tervről azt mondta, hogy az nem egy jó elképzelés, valamint hétfőn az izraeli koalíciós kormány két tagja, köztük a nemzetbiztonsági ügyekért felelős Itamar Bengvír kilátásba helyezte kilépését a kabinetből, amennyiben a tűzszüneti terv valósággá válik.
Nem lehet tartós tűzszünet a Gázai övezetben, amíg a Hamászt el nem pusztítják – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
szóljon hozzá!