Elmenne a végsőkig. Netanjahu (jobbra) szerint csak a Hamász megsemmisítése hozhat fegyvernyugvást
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Nem lehet tartós tűzszünet a Gázai övezetben, amíg a Hamászt el nem pusztítják – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton, megkérdőjelezve ezzel annak a tűzszüneti javaslatnak egy kulcsfontosságú részét, amelyet Joe Biden amerikai elnök szerint maga Izrael tett.
2024. június 02., 12:022024. június 02., 12:02
Biden pénteken arról bestélt, hogy Izrael olyan megállapodást javasolt, amely egy hathetes kezdeti tűzszünetet tartalmaz, részleges izraeli katonai kivonulással és néhány túsz szabadon bocsátásával, miközben a két fél tárgyalásokat folytat „az ellenségeskedések végleges beszüntetéséről”.
Netanjahu azonban szombaton az AP szerint azt mondta, hogy minden olyan elképzelés, hogy Izrael elfogadna egy állandó tűzszünetet, mielőtt „a Hamász katonai és kormányzati képességeinek megsemmisítése” megtörténne, „kizárt”.
A béketárgyalások hónapok óta megrekedtek,
A Hamász pénteken közölte, hogy kész „pozitív és konstruktív módon” részt venni a tárgyalásokban, de a csoport egyik magas rangú tisztviselője, Mahmúd Mardavi a katari televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy még nem kapta meg a javaslat részleteit.
„Semmilyen megállapodás nem jöhet létre, amíg nem teljesül a megszálló hadsereg kivonására és tűzszünetre vonatkozó követelés” – mondta.
Mint ismeretes, a háború október 7-én kezdődött, amikor az iszlamista palesztin terrorszervezet harcosai a Gázai övezetből behatoltak Izrael déli részére, és izraeli becslések szerint több mint 1200 embert, többségében civileket megöltek, és több mint 250 túszt ejtettek.
Ezután Izrael szárazföldi és légi hadjárata Gázában romba döntötte a területet, széles körű éhezéshez vezetett, és több mint 36 ezer halálos áldozatot követelt a palesztin egészségügyi hatóságok szerint, akik szerint a halottak többsége civil.
A múlt hónapban Netanjahu a világ vezetőinek felhívása ellenére izraeli csapatokat küldött Rafahba, az apró, zsúfolt Gáza utolsó olyan helyére, ahová még nem léptek be, és ezzel több mint egymillió ott menedéket kereső palesztint telepített ki.
Szerdán Netanjahu nemzetbiztonsági tanácsadója, Cáhi Hanegbi azt mondta, hogy
Egyébként Netanjahu közölte: elfogadta az amerikai kongresszus vezetőinek meghívását, hogy felszólaljon a kongresszus együttes ülésén – közölte hivatala szombaton közleményben.
„Nagyon meghatódtam a megtiszteltetésen, hogy Izraelt képviselhetem a kongresszus mindkét háza előtt, és az amerikai nép és az egész világ képviselőinek bemutathatom az igazságot a minket elpusztítani akarók elleni igazságos háborúnkról” – mondta Netanjahu.
Négy amerikai kongresszusi vezető pénteken hívta meg hivatalosan is Netanjahut, hogy beszéljen a kongresszus együttes ülésén.
– áll Mike Johnson képviselőházi elnök, Hakeem Jeffries kisebbségi vezető, Chuck Schumer szenátusi többségi vezető és Mitch McConnell szenátusi kisebbségi vezető levelében.
Az amerikai hadsereg lelőtt egy drónt és két rakétát a Vörös-tengeren
Az amerikai hadsereg szombaton két külön helyszínen lelőtt egy drónt és két rakétát, amelyeket jemeni húszi lázadók indítottak a Vörös-tenger déli része felett.
Az incidensek idején a térségben tartózkodó hajók nem számoltak be sérültekről vagy károkról – jelentette az Egyesült Államok térségbeli műveleteiért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM) az X közösségi oldalon közzétett üzenetében.
A megsemmisített drónt a nap folyamán lőtték le, két másik a tengerbe zuhant. Este a Centcom erői „sikeresen” elfogtak két hajó elleni ballisztikus rakétát a Vörös-tenger felett – derült ki az üzenetből.
A Jemen nagy területeit ellenőrző húszik november óta hajtanak végre támadásokat olyan hajók ellen, amelyekről úgy vélik, hogy Izraelhez kötődnek. Azt állítják, hogy a Gázai övezetben élő palesztinok iránti szolidaritásból cselekszenek.
Az övezetben Izrael véres háborút folytat a Hamász ellen, megtorlásul a palesztin iszlamista szélsőséges mozgalom október 7-én, izraeli földön elkövetett, példátlanul véres támadásáért.
A húszi támadásokra válaszul az Izraelt támogató Egyesült Államok decemberben többnemzetiségű tengeri védelmi erőt állított fel, és csapásokat hajtott végre a húszik ellen Jemenben, olykor az Egyesült Királyság segítségével.
A húszik azóta kiterjesztették támadásaikat az Egyesült Államokhoz és az Egyesült Királysághoz kapcsolódó hajókra is.
Ideje, hogy véget érjen a háború – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök az Izrael és a Hamász iszlamista terrorszervezet közötti fegyveres konfliktussal kapcsolatban.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!