Tizenhárom személytől, köztük négy erdélyi romántól vonta vissza a magyar állampolgárságot Áder János. A Magyar Közlöny legfrissebb, július 27-én közzétett számából kiderül, hogy a köztársasági elnök a magyar állampolgárságról szóló törvény alapján, a belügyminiszter előterjesztésére hozta meg döntését.
2015. július 29., 14:042015. július 29., 14:04
2015. július 29., 19:472015. július 29., 19:47
Miközben a rendelet nem pontosítja, hogy konkrétan mi volt az intézkedés oka, a hivatkozott jogszabály 9. paragrafusa kimondja: a magyar állampolgárság visszavonható attól a személytől, aki magyar állampolgárságát a jogszabályok megszegésével, így különösen valótlan adatok közlésével, illetve adatok vagy tények elhallgatásával a hatóságot félrevezetve szerezte meg. Mivel a jogszabály szerint nincs helye a visszavonásnak a magyar állampolgárság megszerzésétől számított tíz év elteltével, egyértelmű, hogy a 13 érintett személy – akinek állampolgársága a határozat közzététele napján szűnt meg – a könnyített honosítás révén jutott állampolgársághoz.
A Magyar Közlönyben megjelent határozatokban meg is nevezik az érintetteket. Eszerint elveszítette magyar állampolgárságát a Máramaros megyei Szinérváralján született Liviu Daniel Virlics, a máramarorszigeti Radu Saplontaí, a szamosborhidi Georgeta Ster, valamint a lugosi születésű Constantin Leonescu. Az állampolgárságuktól megfosztottak közül öten a volt Szovjetunió területén (Ukrajnában), míg négyen a volt Jugoszláviában (Szerbiában) születtek.
Áder János egyébként már korábban is hozott hasonló döntést, 2013-ban például visszavonta egy Ukrajnában született 23 éves férfi magyar állampolgárságát. Szakértők szerint a honosításánál akkor járhat el valaki csalárd módon, ha szándékosan megtéveszti a hatóságokat a személyazonosságával, a születési vagy családi adataival kapcsolatban. Az Index hírportál az ügy kapcsán arról írt, hogy az utóbbi hónapokban megszaporodtak az egyszerűsített honosítással való visszaélésekről szóló hírek. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrfőkapitány június végén arról beszélt, hogy csak a megyében 128 állampolgárság-csaló ellen nyomoznak hatvan ügyben. Tavaly már külön nyomozócsoportot állítottak rá azokra a magyar hivatalnokokra, akik külföldieket jogtalanul segítettek kettős állampolgársághoz jutni.
Ukrajna javára folytatott kémtevékenység gyanúja miatt őrizetbe vett az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egy 23 éves román állampolgárt.
Több mint száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg péntekre virradóan, a kelet-ukrajnai Pavlohradban három ember – köztük egy gyerek – meghalt, és sok a sebesült.
Legalább 50 palesztin halt meg a Gázai övezetben csütörtökön végrehajtott izraeli csapásokban – közölték egészségügyi tisztségviselők és elsősegélynyújtók.
Miközben több európai ország diplomatái aggódnak az amerikai béketerv miatt, amely meghagyná Oroszországnak a már elfoglalt ukrán területek jelentős részét, Donald Trump amerikai elnök máshogy közelíti meg a kérdést.
A közúti közlekedésbiztonsági és gépjármű-nyilvántartási szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja az Európai Bizottság.
Egy diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután késelés történt egy franciaországi iskolában.
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
szóljon hozzá!