Szent a béke? Mark Rutte és Orbán Viktor hétfőn Brüsszelben tárgyalt
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő NATO-főtitkárrá választását támogatja – jelentette be Peter Pellegrini államfő kedden az Európai Tanács rendkívüli ülése után.
2024. június 18., 13:212024. június 18., 13:21
Cserébe Szlovákia segítséget vár Hollandiától az ország légvédelmének biztosítása terén – számolt be a pozsonyi Új Szó a TASR hírügynökség alapján.
Pellegrini emlékeztetett, hogy
Pellegrini hozzátette, Szlovákia természetesen kelet-európai főtitkárt is elfogadhatónak tart.
„Miután mindkét jelölttel egyeztettem, és Robert Fico kormányfővel is beszéltem, bejelenthetem, hogy Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő megválasztását támogatja” – mondta Pellegrini.
Hozzátette,
Az országnak most nincs saját légtérvédelme, mivel az előző kormány átadta ezeket a rendszereket Ukrajnának, a NATO-szövetségesek, Hollandia és Olaszország pedig kivonta az ideiglenesen ide telepített légvédelmi rendszert.
„Szlovákiának jelenleg nincs semmilyen légvédelmi rendszere, ezért Ruttéval arról tárgyaltunk, ha megválasztják főtitkárnak, támogassa a szlovák légtér védelmének bebiztosítását, legalább addig, amíg Szlovákia ezt nem lesz képes saját kapacitásaiból megoldani. Rutte kifejezte hajlandóságát, hogy foglalkozzon ezzel a témával” – magyarázta a szlovák államfő.
Pellegrini hozzátette, emellett
Eközben a jelek szerint Magyarország is beállhat a távozó holland miniszterelnököt támogatók táborába.
Mint arról beszámoltunk, Rutte hétfőn találkozott magyar kollégájával, Orbán Viktorral az uniós vezetők informális brüsszeli találkozóján.
A holland ügyvivő kormányfő elmondta, hogy
A holland NOS és az RTL médiahálózatok szerint Orbán ezúttal nem kérte Ruttét arra, hogy ismét bocsánatot kérjen a Magyarországgal kapcsolatos korábbi nézetei miatt.
A holland gesztusa egyike volt annak a két feltételnek, amelyet Budapest szabott, hogy jóváhagyják őt Jens Stoltenberg utódjaként a NATO legfőbb politikai posztján októbertől.
Rutte ebbe – Jens Stoltenberg jelenlegfi NATO-főtitkárhoz hasonlóan – belement.
Mint arról beszámoltunk,
Rutte jelölését kezdettől fogva támogatta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország. Törökország áprilisban csatlakozott ehhez az állásponthoz.
A főtitkár megválasztásához a 32 szövetséges ország egyhangú szavazatára van szükség.
Bukarest azért nem állt ki Rutte mellett, mert Klaus Iohannis román elnök márciusban bejelentette, hogy indul a NATO főtitkári posztjáért, azzal érvelve, hogy a kelet-európai országoknak jobban kellene képviseltetniük magukat az euroatlanti intézmények vezetésében.
Magyarország lojális és elkötelezett tagja a NATO-nak – jelentette ki a miniszterelnök szerdán Budapesten, miután tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.
Orbán Viktor szerint Magyarország a saját jelöltet állító Romániát támogatja a NATO-főtitkári tisztségért zajló megmérettetésben.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!