Szent a béke? Mark Rutte és Orbán Viktor hétfőn Brüsszelben tárgyalt
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő NATO-főtitkárrá választását támogatja – jelentette be Peter Pellegrini államfő kedden az Európai Tanács rendkívüli ülése után.
2024. június 18., 13:212024. június 18., 13:21
Cserébe Szlovákia segítséget vár Hollandiától az ország légvédelmének biztosítása terén – számolt be a pozsonyi Új Szó a TASR hírügynökség alapján.
Pellegrini emlékeztetett, hogy
Pellegrini hozzátette, Szlovákia természetesen kelet-európai főtitkárt is elfogadhatónak tart.
„Miután mindkét jelölttel egyeztettem, és Robert Fico kormányfővel is beszéltem, bejelenthetem, hogy Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő megválasztását támogatja” – mondta Pellegrini.
Hozzátette,
Az országnak most nincs saját légtérvédelme, mivel az előző kormány átadta ezeket a rendszereket Ukrajnának, a NATO-szövetségesek, Hollandia és Olaszország pedig kivonta az ideiglenesen ide telepített légvédelmi rendszert.
„Szlovákiának jelenleg nincs semmilyen légvédelmi rendszere, ezért Ruttéval arról tárgyaltunk, ha megválasztják főtitkárnak, támogassa a szlovák légtér védelmének bebiztosítását, legalább addig, amíg Szlovákia ezt nem lesz képes saját kapacitásaiból megoldani. Rutte kifejezte hajlandóságát, hogy foglalkozzon ezzel a témával” – magyarázta a szlovák államfő.
Pellegrini hozzátette, emellett
Eközben a jelek szerint Magyarország is beállhat a távozó holland miniszterelnököt támogatók táborába.
Mint arról beszámoltunk, Rutte hétfőn találkozott magyar kollégájával, Orbán Viktorral az uniós vezetők informális brüsszeli találkozóján.
A holland ügyvivő kormányfő elmondta, hogy
A holland NOS és az RTL médiahálózatok szerint Orbán ezúttal nem kérte Ruttét arra, hogy ismét bocsánatot kérjen a Magyarországgal kapcsolatos korábbi nézetei miatt.
A holland gesztusa egyike volt annak a két feltételnek, amelyet Budapest szabott, hogy jóváhagyják őt Jens Stoltenberg utódjaként a NATO legfőbb politikai posztján októbertől.
Rutte ebbe – Jens Stoltenberg jelenlegfi NATO-főtitkárhoz hasonlóan – belement.
Mint arról beszámoltunk,
Rutte jelölését kezdettől fogva támogatta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország. Törökország áprilisban csatlakozott ehhez az állásponthoz.
A főtitkár megválasztásához a 32 szövetséges ország egyhangú szavazatára van szükség.
Bukarest azért nem állt ki Rutte mellett, mert Klaus Iohannis román elnök márciusban bejelentette, hogy indul a NATO főtitkári posztjáért, azzal érvelve, hogy a kelet-európai országoknak jobban kellene képviseltetniük magukat az euroatlanti intézmények vezetésében.
Magyarország lojális és elkötelezett tagja a NATO-nak – jelentette ki a miniszterelnök szerdán Budapesten, miután tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.
Orbán Viktor szerint Magyarország a saját jelöltet állító Romániát támogatja a NATO-főtitkári tisztségért zajló megmérettetésben.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!