Szent a béke? Mark Rutte és Orbán Viktor hétfőn Brüsszelben tárgyalt
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő NATO-főtitkárrá választását támogatja – jelentette be Peter Pellegrini államfő kedden az Európai Tanács rendkívüli ülése után.
2024. június 18., 13:212024. június 18., 13:21
Cserébe Szlovákia segítséget vár Hollandiától az ország légvédelmének biztosítása terén – számolt be a pozsonyi Új Szó a TASR hírügynökség alapján.
Pellegrini emlékeztetett, hogy
Pellegrini hozzátette, Szlovákia természetesen kelet-európai főtitkárt is elfogadhatónak tart.
„Miután mindkét jelölttel egyeztettem, és Robert Fico kormányfővel is beszéltem, bejelenthetem, hogy Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő megválasztását támogatja” – mondta Pellegrini.
Hozzátette,
Az országnak most nincs saját légtérvédelme, mivel az előző kormány átadta ezeket a rendszereket Ukrajnának, a NATO-szövetségesek, Hollandia és Olaszország pedig kivonta az ideiglenesen ide telepített légvédelmi rendszert.
„Szlovákiának jelenleg nincs semmilyen légvédelmi rendszere, ezért Ruttéval arról tárgyaltunk, ha megválasztják főtitkárnak, támogassa a szlovák légtér védelmének bebiztosítását, legalább addig, amíg Szlovákia ezt nem lesz képes saját kapacitásaiból megoldani. Rutte kifejezte hajlandóságát, hogy foglalkozzon ezzel a témával” – magyarázta a szlovák államfő.
Pellegrini hozzátette, emellett
Eközben a jelek szerint Magyarország is beállhat a távozó holland miniszterelnököt támogatók táborába.
Mint arról beszámoltunk, Rutte hétfőn találkozott magyar kollégájával, Orbán Viktorral az uniós vezetők informális brüsszeli találkozóján.
A holland ügyvivő kormányfő elmondta, hogy
A holland NOS és az RTL médiahálózatok szerint Orbán ezúttal nem kérte Ruttét arra, hogy ismét bocsánatot kérjen a Magyarországgal kapcsolatos korábbi nézetei miatt.
A holland gesztusa egyike volt annak a két feltételnek, amelyet Budapest szabott, hogy jóváhagyják őt Jens Stoltenberg utódjaként a NATO legfőbb politikai posztján októbertől.
Rutte ebbe – Jens Stoltenberg jelenlegfi NATO-főtitkárhoz hasonlóan – belement.
Mint arról beszámoltunk,
Rutte jelölését kezdettől fogva támogatta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország. Törökország áprilisban csatlakozott ehhez az állásponthoz.
A főtitkár megválasztásához a 32 szövetséges ország egyhangú szavazatára van szükség.
Bukarest azért nem állt ki Rutte mellett, mert Klaus Iohannis román elnök márciusban bejelentette, hogy indul a NATO főtitkári posztjáért, azzal érvelve, hogy a kelet-európai országoknak jobban kellene képviseltetniük magukat az euroatlanti intézmények vezetésében.
Magyarország lojális és elkötelezett tagja a NATO-nak – jelentette ki a miniszterelnök szerdán Budapesten, miután tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.
Orbán Viktor szerint Magyarország a saját jelöltet állító Romániát támogatja a NATO-főtitkári tisztségért zajló megmérettetésben.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!