Szent a béke? Mark Rutte és Orbán Viktor hétfőn Brüsszelben tárgyalt
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő NATO-főtitkárrá választását támogatja – jelentette be Peter Pellegrini államfő kedden az Európai Tanács rendkívüli ülése után.
2024. június 18., 13:212024. június 18., 13:21
Cserébe Szlovákia segítséget vár Hollandiától az ország légvédelmének biztosítása terén – számolt be a pozsonyi Új Szó a TASR hírügynökség alapján.
Pellegrini emlékeztetett, hogy
Pellegrini hozzátette, Szlovákia természetesen kelet-európai főtitkárt is elfogadhatónak tart.
„Miután mindkét jelölttel egyeztettem, és Robert Fico kormányfővel is beszéltem, bejelenthetem, hogy Szlovákia Mark Rutte holland kormányfő megválasztását támogatja” – mondta Pellegrini.
Hozzátette,
Az országnak most nincs saját légtérvédelme, mivel az előző kormány átadta ezeket a rendszereket Ukrajnának, a NATO-szövetségesek, Hollandia és Olaszország pedig kivonta az ideiglenesen ide telepített légvédelmi rendszert.
„Szlovákiának jelenleg nincs semmilyen légvédelmi rendszere, ezért Ruttéval arról tárgyaltunk, ha megválasztják főtitkárnak, támogassa a szlovák légtér védelmének bebiztosítását, legalább addig, amíg Szlovákia ezt nem lesz képes saját kapacitásaiból megoldani. Rutte kifejezte hajlandóságát, hogy foglalkozzon ezzel a témával” – magyarázta a szlovák államfő.
Pellegrini hozzátette, emellett
Eközben a jelek szerint Magyarország is beállhat a távozó holland miniszterelnököt támogatók táborába.
Mint arról beszámoltunk, Rutte hétfőn találkozott magyar kollégájával, Orbán Viktorral az uniós vezetők informális brüsszeli találkozóján.
A holland ügyvivő kormányfő elmondta, hogy
A holland NOS és az RTL médiahálózatok szerint Orbán ezúttal nem kérte Ruttét arra, hogy ismét bocsánatot kérjen a Magyarországgal kapcsolatos korábbi nézetei miatt.
A holland gesztusa egyike volt annak a két feltételnek, amelyet Budapest szabott, hogy jóváhagyják őt Jens Stoltenberg utódjaként a NATO legfőbb politikai posztján októbertől.
Rutte ebbe – Jens Stoltenberg jelenlegfi NATO-főtitkárhoz hasonlóan – belement.
Mint arról beszámoltunk,
Rutte jelölését kezdettől fogva támogatta az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország. Törökország áprilisban csatlakozott ehhez az állásponthoz.
A főtitkár megválasztásához a 32 szövetséges ország egyhangú szavazatára van szükség.
Bukarest azért nem állt ki Rutte mellett, mert Klaus Iohannis román elnök márciusban bejelentette, hogy indul a NATO főtitkári posztjáért, azzal érvelve, hogy a kelet-európai országoknak jobban kellene képviseltetniük magukat az euroatlanti intézmények vezetésében.
Magyarország lojális és elkötelezett tagja a NATO-nak – jelentette ki a miniszterelnök szerdán Budapesten, miután tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.
Orbán Viktor szerint Magyarország a saját jelöltet állító Romániát támogatja a NATO-főtitkári tisztségért zajló megmérettetésben.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!