Fotó: Teleradio Moldova
Ha a transznisztriai szeparatisták vagy a térségben illegálisan állomásozó orosz csapatok támadó akciókat indítanak, Ukrajna segítséget nyújthat Moldovának, ha a chișinăui hatóságok ezt kérik – jelentette ki kijelentést Marko Sevcsenko, Ukrajna moldovai nagykövete.
2023. április 06., 13:322023. április 06., 13:32
A diplomata az Open.md-nek nyilatkozva ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az ukrán hadsereg nem avatkozhat be egy idegen állam területén a szükséges előzetes eljárások nélkül.
„Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy Ukrajna tiszteletben tartja Moldova területi integritását, és nem tesz semmit ellene. Kijevi tisztviselők többször is elmondták, hogy
Nem beavatkozásról beszélek, hanem arról, hogy ha a moldovai kormány úgy véli, hogy Ukrajna segítséget tud nyújtani, akkor Ukrajna felajánlja azt. Nem tudjuk, hogy milyen segítségre lesz szükség. A kormányok tárgyalni fognak, a miniszterelnök vagy az elnök asszony felhívja ukrán kollégáját, megbeszélik és döntenek” – mondta Sevcsenko.
Elmondása szerint bár korábban Kijevben több tisztviselő is azt mondta, hogy ha a chișinăui hatóságok beleegyezésüket adják, akkor három nap alatt megoldható a Dnyeszteren túli probléma, az eljárás nem ilyen egyszerű.
„A legfőbb parancsnok Zelenszkij elnök, és ha valamilyen katonai beavatkozásról beszélünk, akkor két parancsnoki központunk van. Az első a vezérkar, amelynek élén a katonai főparancsnok, Zaluzsnij úr áll, a másik az ország elnöke, aki meghatározza azokat a politikai-katonai célokat, amelyeket el kell érni.
Mint arról beszámoltunk, Moszkva februárban azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy katonai támadásra készül Transznisztria ellen, ahol mintegy 2000, hivatalosan „békefenntartóként” jelen levő orosz katona állomásozik.
Románia is kiemelt célpontja a moldovai orosz tevékenységnek – jelentette ki a Krónikának az elmúlt hetek Pruton túli, illetve romániai orosz hírszerzési tevékenységéről szóló hírei kapcsán Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági intézet elemzője.
Az amerikai és az ukrán hírszerzés szerint ugyanakkor éppen Oroszország próbál konfliktust gerjeszteni a térségben.
Moszkva titkosszolgálati eszközökkel próbálta megpuccsolni a Nyugat-barát moldovai kormányt, hogy Moszkva-párti kabinetet ültessen a helyébe, és ezzel rátegye a kezét a chisinaui repülőtérre, hogy azon keresztül szállítson utánpótlást Transznisztriába, ahonnan újabb frontot indítana Ukrajna ellen.
Az orosz puccskísérlet azonban nem sikerült, mivel az amerikai hírszerzés aktív részvételével sikerült jó előre leleplezni.
Oroszország nem mond le arról, hogy átvegye a hatalmat Moldovában, és a hibrid hadviselés különböző eszközeit alkalmazza, hogy engedelmes oroszbarát kormányt juttasson hatalomra Chişinăuban – jelentette ki Maia Sandu moldovai elnök.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!