Fotó: Facebook/Maia Sandu
Oroszország nem mond le arról, hogy átvegye a hatalmat Moldovában, és a hibrid hadviselés különböző eszközeit alkalmazza, hogy engedelmes oroszbarát kormányt juttasson hatalomra Chişinăuban – jelentette ki Maia Sandu moldovai elnök egy, a Vocea Basarabieinek adott interjúban.
2023. március 30., 15:252023. március 30., 15:25
A csütörtökön közzétett interjúban Sandu arról beszélt: az ukrán hadsereg hősiességének köszönhetően a frontvonal jelenleg messze van a moldovai-ukrán határtól, és minimális a veszélye annak, hogy Moldova részt vesz a háborúban.
„Az Orosz Föderáció részéről vannak kísérletek a kormány aláásására, a kormány megdöntésére, és erre több bizonyítékunk is van. Oroszország megpróbál egy oroszbarát kormányt hatalomra juttatni Chişinăuban, hogy a Moldovai Köztársaságot Ukrajna ellen is felhasználhassa, ahogyan azt Fehéroroszország esetében is teszi. Hallottunk olyan nyilatkozatokat a Kremlből, hogy atomfegyvereket készülnek állomásoztatni Fehéroroszország területén. Oroszország pontosan ezt akarja a Moldovai Köztársaság esetében is, csakhogy a Moldovai Köztársaságnak ma független kormánya van, amely a polgárai javára dolgozik, és ezért nem lehet felhasználni, mint ahogyan egy oroszbarát kormányt felhasználnának” – mondta az államfő.
és a chişinăui oroszbarát politikusokon keresztül a helyzet destabilizálására törekszik az országban.
Ugyanakkor leszögezte:az Oroszország érdekeit szolgáló személyeket azonosítani fogják, ennek érdekében pedig meg kell erősíteni a Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (SIS) képességeit.
„Ezek a destabilizációs kísérletek nyomást helyeznek az intézményeinkre, kellemetlenséget okoznak, de megmutattuk, hogy képesek vagyunk megbirkózni ezzel a nyomással. A polgárok választották meg ezt a kormányt, és csak a polgárok változtathatnak a dolgokon a választásokon, ha akarnak. Ez nem az Orosz Föderáció dolga, és nem engedjük, hogy a Kreml beavatkozzon a belügyeinkbe. Világos, hogy akik Moszkvának dolgoznak, azok pénzért teszik ezt, és ez az ő választásuk. Ha egyszer már pénzt vettek fel a Kremltől, nem olyan könnyű visszaszerezni a szabadságukat. Vannak intézményeink, amelyek dokumentálják ezeket az eseteket, és megpróbáljuk megerősíteni ezen intézmények befolyását, többek között a SIS jogi keretének megváltoztatásával. De a siker érdekében minden intézménynek dolgoznia kell. Egyes intézmények megújulnak, mások ellenállnak, és itt az igazságszolgáltatásra gondolok” – tette hozzá.
A chişinăui parlament csütörtöki ülésének napirendjén a hírszerző szolgálat reformjáról szóló törvénytervezetek szerepelnek. Ha a tervezeteket elfogadják és hatályba lépnek,
A világháborúhoz vezető egyenes útnak nevezte a transznisztriai konfliktust Vagyim Krasznoszelszkij, a senki által el nem ismert, de Oroszország által támogatott szakadár moldovai tartomány, Transznisztria „elnöke”.
„Ha Transznisztria katonai konfliktusba keveredik, az elkerülhetetlenül bevonja a szomszédos Moldovát, majd Romániát, amely NATO-tag, és Oroszországot. Ez világháborúhoz vezethet” – mondta az el nem ismert köztársaság vezetője a gazeta.ru szerint.
Kifejtette, hogy ha Dnyeszteren túli terület bármilyen fegyveres konfliktusba keveredik, akkor azt a Moldovai Köztársaság követi („ez természetes, szomszédok vagyunk”), majd Románia, amely NATO-tag.
„Románia be fog avatkozni, ahogy az Orosz Föderáció is. Hogy milyen eszközökkel, milyen fegyverekkel, az nyitott kérdés. Úgy vélem, hogy ha globális konfliktusra kerül sor, az eszközök alkalmazása nem lesz korlátozott” – tette hozzá a grigoriopoli regionális parlament tagjaival való találkozón.
Korábban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy Moszkva felelős a Dnyeszteren túli területen élő 250 ezer oroszért.
„Az ukrán vezetés nagyon negatív és felforgató szerepet játszott azzal is, hogy megsértette közvetítői státuszát az 5+2 formátumban, és egyértelműen Chişinău mellé állt, támogatva annak harcias és destruktív törekvéseit Dnyeszteren túli területekkel szemben” – mondta a miniszter.
Mint arról beszámoltunk, Moszkva februárban azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy katonai támadásra készül Transznisztria ellen, ahol mintegy 2000, hivatalosan „békefenntartóként” jelen levő orosz katona állomásozik.
Moszkva titkosszolgálati eszközökkel próbálta megpuccsolni a Nyugat-barát moldovai kormányt, hogy Moszkva-párti kabinetet ültessen a helyébe, és ezzel rátegye a kezét a chisinaui repülőtérre, hogy azon keresztül szállítson utánpótlást Transznisztriába, ahonnan újabb frontot indítana Ukrajna ellen.
Az orosz puccskísérlet azonban nem sikerült, mivel az amerikai hírszerzés aktív részvételével sikerült jó előre leleplezni.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!