Fotó: Facebook/moldovai védelmi minisztérium
Az országgal szembeni növekvő orosz fenyegetés miatt az Európai Unió úgy döntött, tovább növeli a Moldovai Köztársaság hadseregének fejlesztésére szánt támogatást: további 40 millió eurót különít el a moldovai hadsereg számára, miután újabb leleplezések láttak napvilágot a Nyugat-barát kormány megdöntésére irányuló orosz erőfeszítésekről.
2023. március 15., 15:142023. március 15., 15:14
A támogatás nagy részét egy nagy hatótávolságú mobil földi megfigyelő radar beszerzésére fordítják, amely segít Chișinăunak ellenőrizni légterét – derül ki egy március 13-án kelt, az EUobserver által ismertetett belső uniós felhegyzésből.
Az új uniós pénzről valószínűleg ebben vagy a jövő hónapban születik megállapodás, és „viszonylag gyorsan” átutalják – közölték uniós források.
A pénzt az Európai Békealapból (EPF), az uniós országok által létrehozott 8 milliárd eurós összevont alapból veszik át, amelynek nagy részét Ukrajnára költik.
A Moldovának szánt beszerzéseket Észtország fogja kezelni a Védelmi Beruházási Központon keresztül.
Az Egyesült Államok is „valószínűleg jelentősen növeli kötelezettségvállalását 2023-ban, a 40 millió eurós új uniós támogatáshoz közeli, de annál alacsonyabb szintre” – áll a feljegyzésben.
Másrészt Moldova maga is szándékozik vásárolni egy légtérellenőrző radarrendszert, amely kiegészíti a támogatási intézkedés keretében javasolt radart.
A radarvásárlásra azt követően került sor, hogy Oroszország az elmúlt hónapokban több rakétát lőtt ki a moldovai légtéren keresztül ukrajnai célpontok ellen. Másrészt az EU és az Egyesült Államok az utóbbi időben fokozta figyelmeztetéseit, miszerint Oroszország puccsot tervez Moldovában, hogy eltávolítsa nyugatbarát vezetőit, akik tavaly uniós tagságért folyamodtak.
Az EU 2021-ben és 2022-ben már 47 millió eurót fektetett be Moldova hadseregének korszerűsítésébe, ami gyakorlatilag megduplázza a védelmi költségvetést.
beleértve a költségvetési támogatást és az ukrán menekülthullámmal való megbirkózáshoz szükséges humanitárius segítségnyújtást.
A kibervédelemmel és a propagandaellenes intézkedésekkel foglalkozó uniós szakértők együttműködnek a chișinăui hatóságokkal Oroszországgal szemben – közölte hétfőn az EU szóvivője.
Az EU külügyi szolgálata egy új polgári misszió koncepcióját is kidolgozza, amelynek feladata, hogy tanácsot adjon a moldovai hatóságoknak a helyzet kezelésével kapcsolatban, de ez még korai szakaszban van – mondta a szóvivő.
Egy dokumentum szerint Moszkva ellenőrzés alá vonná Moldovát
A Yahoo News állítása szerint egy olyan kormányzati dokumentum birtokába jutott, amely szerint Moszkva 2030-ig teljesen ellenőrzése alá vonná a Moldovai Köztársaságot. A dokumentumot az állítások szerint az orosz elnöki hivatal határokon átívelő együttműködésért felelős osztálya, valamint több orosz hírszerzési szerv – az FSZB, az SZVR és a GRU – dolgozta ki.
A 2021-es irat szerint a közvélemény befolyásolása és oroszbarát pártok támogatása révén meg kívánják akadályozni, hogy Moldova EU-és NATO-tag legyen, visszaszorítanák Románia azon törekvéseit, hogy az egyesülés jelszavával bekebelezze Moldovát, egyúttal fenntartanák az ország függését a Gazprommal, vagyis az orosz energiahordozókkal szemben.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!