Fotó: Facebook/moldovai védelmi minisztérium
Az országgal szembeni növekvő orosz fenyegetés miatt az Európai Unió úgy döntött, tovább növeli a Moldovai Köztársaság hadseregének fejlesztésére szánt támogatást: további 40 millió eurót különít el a moldovai hadsereg számára, miután újabb leleplezések láttak napvilágot a Nyugat-barát kormány megdöntésére irányuló orosz erőfeszítésekről.
2023. március 15., 15:142023. március 15., 15:14
A támogatás nagy részét egy nagy hatótávolságú mobil földi megfigyelő radar beszerzésére fordítják, amely segít Chișinăunak ellenőrizni légterét – derül ki egy március 13-án kelt, az EUobserver által ismertetett belső uniós felhegyzésből.
Az új uniós pénzről valószínűleg ebben vagy a jövő hónapban születik megállapodás, és „viszonylag gyorsan” átutalják – közölték uniós források.
A pénzt az Európai Békealapból (EPF), az uniós országok által létrehozott 8 milliárd eurós összevont alapból veszik át, amelynek nagy részét Ukrajnára költik.
A Moldovának szánt beszerzéseket Észtország fogja kezelni a Védelmi Beruházási Központon keresztül.
Az Egyesült Államok is „valószínűleg jelentősen növeli kötelezettségvállalását 2023-ban, a 40 millió eurós új uniós támogatáshoz közeli, de annál alacsonyabb szintre” – áll a feljegyzésben.
Másrészt Moldova maga is szándékozik vásárolni egy légtérellenőrző radarrendszert, amely kiegészíti a támogatási intézkedés keretében javasolt radart.
A radarvásárlásra azt követően került sor, hogy Oroszország az elmúlt hónapokban több rakétát lőtt ki a moldovai légtéren keresztül ukrajnai célpontok ellen. Másrészt az EU és az Egyesült Államok az utóbbi időben fokozta figyelmeztetéseit, miszerint Oroszország puccsot tervez Moldovában, hogy eltávolítsa nyugatbarát vezetőit, akik tavaly uniós tagságért folyamodtak.
Az EU 2021-ben és 2022-ben már 47 millió eurót fektetett be Moldova hadseregének korszerűsítésébe, ami gyakorlatilag megduplázza a védelmi költségvetést.
beleértve a költségvetési támogatást és az ukrán menekülthullámmal való megbirkózáshoz szükséges humanitárius segítségnyújtást.
A kibervédelemmel és a propagandaellenes intézkedésekkel foglalkozó uniós szakértők együttműködnek a chișinăui hatóságokkal Oroszországgal szemben – közölte hétfőn az EU szóvivője.
Az EU külügyi szolgálata egy új polgári misszió koncepcióját is kidolgozza, amelynek feladata, hogy tanácsot adjon a moldovai hatóságoknak a helyzet kezelésével kapcsolatban, de ez még korai szakaszban van – mondta a szóvivő.
Egy dokumentum szerint Moszkva ellenőrzés alá vonná Moldovát
A Yahoo News állítása szerint egy olyan kormányzati dokumentum birtokába jutott, amely szerint Moszkva 2030-ig teljesen ellenőrzése alá vonná a Moldovai Köztársaságot. A dokumentumot az állítások szerint az orosz elnöki hivatal határokon átívelő együttműködésért felelős osztálya, valamint több orosz hírszerzési szerv – az FSZB, az SZVR és a GRU – dolgozta ki.
A 2021-es irat szerint a közvélemény befolyásolása és oroszbarát pártok támogatása révén meg kívánják akadályozni, hogy Moldova EU-és NATO-tag legyen, visszaszorítanák Románia azon törekvéseit, hogy az egyesülés jelszavával bekebelezze Moldovát, egyúttal fenntartanák az ország függését a Gazprommal, vagyis az orosz energiahordozókkal szemben.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!