Nagy-Britanniát felébresztette a valóság – Weil Gyula Gyergyószentmiklósról kivándorolt orvos London járványkezelési váltásáról

Nagy-Britanniát felébresztette a valóság – Weil Gyula Gyergyószentmiklósról kivándorolt orvos London járványkezelési váltásáról

Különállás. Az angliai Bostonban megijedtek az idegenektől, ezért is szavaztak a brexitre

Fotó: Wikipédia

Kezdenek megmutatkozni a koronavírus elleni oltás eredményei Nagy-Britanniában, a járvány által a világ egyik leginkább sújtott országában. Hogyan működik a brit egészségügy? Van-e köze a brexitnek a járványkezeléshez? Egy Gyergyószentmiklósról kivándorolt orvost kérdeztünk szigetországi tapasztalatairól.

Pataky István

2021. február 17., 09:262021. február 17., 09:26

2021. február 17., 10:072021. február 17., 10:07

Weil Gyula orvos 2011-ben vándorolt ki Erdélyből Nagy-Britanniába, döntésének – mint mondta – részben anyagi vonzata volt, hiszen fizetését csökkentették, de abból a politikából is kiábrándult, amelybe korábban nagy lelkesedéssel vágott bele. A Gyergyószentmiklósról emigrált orvos hozzátette: a kalandvágy is vezérelte, amikor a távozás mellett döntött, s egy nagyipar nélküli, öregedő lakosságú közép-kelet-angliai kisvárosban, Bostonban telepedett le, ott folytatta orvosi munkáját. „Értékelnek” – így foglalta össze röviden a lényeget a szigetországi tapasztalataival kapcsolatban.

Különbség a hit
és a tények között 

Az Egyesült Királyságban zajló koronavírus elleni küzdelemmel, illetve az oltás körüli vitákkal kapcsolatban Weil Gyula azt mondta, náluk gyakorlatilag minden egészségügyben dolgozó ember részesévé vált a járvány okozta rendkívüli helyzetnek.

Idézet
Igyekeznek, igyekszünk meggátolni a halált, az orvoslás célja ez”

– tette hozzá a középkorú orvos.

A vakcinákról szólva elismerte, a legelején őbenne is megfogalmazódtak kételyek. „Semmi baj nincs azzal, ha valaki egy új dolog megjelenésekor elkezd tájékozódni, kérdéseket tesz fel. Senkit sem szabad elítélni ezért. A baj az, amikor az információkat egyesek úgy adagolják, hogy azok téves következtetésekhez vezetnek. Próbáltam az angliai tapasztalataimat megosztani az otthoniakkal, az erdélyiekkel, és meglepett néhány reakció. Fenyegetően léptek fel egy jótanáccsal szemben, ami rendkívül fájdalmas – hangsúlyozta a gyergyószentmiklósi származású orvos. –Sokan tagadják a realitást.

Idézet
A helyzet az, hogy a hit és a tények között hatalmas a különbség. A hit az, amikor valamiről azt hisszük, hogy van, a tudás pedig az, amikor tudjuk, hogy van.

Lehet hinni dolgokban. Szeretjük a legendákat, a sárkányt, a szegénylegényt, a három királyfi közül a kicsit, a mítoszokat, a meséket. De vannak olyan helyzetek, amikor a realitás felébreszt. Angliát felébresztette.”

Galéria

Weil Gyula

Fotó: Weil Gyula

Csökkenő halálozási arányok

Mint mondta, az Egyesült Királyságban nagy létszámban élnek 85 év felettiek. Rájuk a legveszélyesebb a koronavírus. A brit társadalom felelősséget vállal értük, a döntéshozók úgy gondolják, számukra is jár az esély, hogy éljenek még tíz évet, vagy akár többet. Angliában nem kevés a száz évét betöltött idős ember.

A halálozási számok egyre javulnak a legveszélyeztetettebb idős korosztályon belül Nagy-Britanniában: úgy tűnik, az immunizáció gyümölcse kezd beérni.

A nyolcvan év fölöttiek körében drasztikusan visszaesett az igazolt koronavírusos esetek számára vetített halálozások aránya – számolt be az Oxfordi Egyetem bizonyítékokon alapuló orvoslással foglalkozó központja. A Daniel Howdon, Jason Oke és Carl Heneghan által végzett analízis eredménye szerint harmadával esett vissza a halálozási arány a nyolcvan év fölöttiek esetében, illetve a fiatalabbaknál is tapasztaltak javulást, igaz, az egyelőre még csak nyolcszázalékos.

A vakcinák hatásával kapcsolatos adatok egyelőre még nem véglegesek, mivel az oltások első adagjának beadását követően néhány héten belül alakul ki valamiféle immunválasz, aminek a halálozások arányára gyakorolt hatása további hetek alatt figyelhető meg, a lappangási idő figyelembevételével. Az adatok ugyanakkor mutathatják az első jelét annak, hogy az oltások valóban hatásosak. Daniel Howdon szerint

az eredmények arra utalnak, hogy a halálozási arány nagymértékben csökken az oltás szempontjából kiemelt fontosságú korcsoportokon belül,

és összhangban vannak a vakcinázás hatásával kapcsolatos kezdeti megállapításokkal, melyek a halálozási arányok csökkenését jelezték előre. Múlt héten egyébként már átlépte a 13 milliót a Nagy-Britanniában egy adaggal beoltottak száma, több mint félmillióan pedig már a második adag vakcinát is megkapták az országban.

A brexit az oltási hatékonyság szempontjából előnyt jelentett: London egyedül dönthetett a vakcina vásárlásakor, nem kötötte a brüsszeli bürokrácia. Nagy-Britanniában kitűnő egyetemek vannak, magas szintű a kutatás. Ennek eredményeként

az egyik oltóanyagot a szigetországban, Oxfordban hozták létre, az embereknek nagy részét az AstraZenecával oltják be.

Weil Gyula felemlegette, hogy a szigetország kormánya hibásan indított a járvány elején, a svéd modellt követte, nem zárt le semmit, de gyorsan rá kellett jönnie, hogy ez zsákutca. „Gyorsan és jól tudott váltani” – szögezte le a korábban Erdélyben dolgozó orvos. Úgy véli, most olajozottan működik a Covid elleni egészségügyi fellépés. Egyrészt az emberek nagy része megfogadja a tanácsokat, másrészt megkönnyítik a helyzetét, amikor bizonytalan. „A 111-es telefonszámon jelentkezhet bárki, akiben felmerül a fertőzöttség gyanúja. A telefonálót kikérdezik az állapotával kapcsolatban, ha kell, a családorvoshoz, adott esetben a sürgősségire irányítják. Ha szükséges, kiküldik hozzá a mentőket. A családorvosok is élnek a telefonos, de a videón keresztüli segítséggel is” – számolt be az angliai megoldásokról Weil Gyula.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Miért szavaztak a brexitre?

Bár a vakcina beszerzése kapcsán a brexit előnyt jelentett Nagy-Britanniának, a Székelyföldről kivándorolt orvos megjegyezte: neki európaiként, nem britként rosszulesett a kilépés az Európai Unióból. Abban a városkában, ahol él és dolgozik, a lakosság nyolcvan százaléka az EU elhagyását támogatta. Elmondása szerint Bostonban a többséget az idősebb fehér emberek képezik, akik néhány évvel ezelőtt még alig találkoztak más kultúrájú emberekkel. A mezőgazdaságba viszont kellettek a portugálok, észtek, lettek, románok, bolgárok, akik elvégezték az olcsó munkát.

Idézet
Amikor rövid idő alatt a városlakók azzal szembesültek, hogy egyre többen beszélnek olyan nyelvet, amit ők nem értenek, amikor hangoskodó idegenekkel találkoztak a bevásárlóközpontban, egyszerűen megijedtek. Ezért is szavaztak a brexitre.

De azért is, mert nem tetszett nekik az EU bürokratizmusa, az, hogy úgy érezték, figyelmen kívül hagyják akaratukat Brüsszelben” – ecsetelte a brexitet megelőző hangulatot Weil Gyula.

Arról is beszélt, hogy sok kelet-európai hazament a kilépés után. Szerinte rosszul döntöttek, mert most zárulnak a kapuk. Az Egyesült Királyság 2021. január 1-jén bevezetett egy pontalapú bevándorlási rendszert, amely a képességeket és a tehetséget helyezi előtérbe, és nem azt, hogy egy személy honnan jön. Azaz csak azokat fogadják be, akire szükség van munkaerő szempontjából. Aki viszont maradt, igényelhette az ingyenes, hosszabb időre szóló tartózkodási engedélyt, amelyet gond nélkül megadtak, tette hozzá az orvos. Weil Gyula elmondta: egyelőre iskolába járó gyerekei miatt az apai felelősségvállalásnak tesz eleget, de valamikor bizonyosan visszatelepülnek Erdélybe.

Karantén és tesztek a szigetországba való beutazáskor 

Életbe lépett hétfőn az a rendelkezés, amelynek alapján a külföldről Angliába utazóknak az érkezésük utáni tíznapos karanténidőszak alatt kötelezően két koronavírustesztet kell elvégeztetniük. A szűrővizsgálatokat előzetesen le kell foglalni, a két PCR-teszt együtt 210 fontba kerül. A beutazóknak a https://www.gov.uk/guidance/how-to-quarantine-when-you-arrive-in-england kormányzati portál nyújt teljes eligazítást a kötelezettségekről, és ez a portál tartalmazza a szűrővizsgálatok lefoglalásához felkeresendő online címet is. A brit egészségügyi minisztérium MTI által idézett tájékoztatása szerint azok, akiknek jelentős anyagi nehézséget okoz a szűrővizsgálat díjának kifizetése, kérhetnek halasztott fizetést a foglalás időpontjában, de ezt csak azok vehetik igénybe, akik jövedelemkiegészítő támogatásban részesülnek, és a díjat nekik is tizenkét hónap alatt, havi részletekben meg kell téríteniük. A minisztérium felhívja a figyelmet arra, hogyha valaki valótlan információk alapján vagy fontos információk elhallgatásával próbál halasztott fizetést kérni, csalást követ el, és büntetőeljárással kell szembenéznie. A tesztek megtagadásáért kétezer fontig terjedő bírság róható ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Az autonómia kérdését nem lehet a végtelenségig szőnyeg alá söpörni – Tízéves az Európa Tanács Kalmár-jelentése

Tíz évvel ezelőtt, 2014 áprilisában fogadta el az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése Kalmár Ferenc jelentését a nemzeti kisebbségek kollektív jogairól. Kalmár Ferenccel a jelentés létrejöttének történetét, utóéletét jártuk körül.

Az autonómia kérdését nem lehet a végtelenségig szőnyeg alá söpörni – Tízéves az Európa Tanács Kalmár-jelentése
2024. április 12., péntek

Tinédzserek akartak iszlamista merényleteket elkövetni Németországban

Iszlamista indíttatású terrormerénylet előkészítésének gyanújával tartóztattak le három fiatalkorút a németországi Észak-Rajna-Vesztfália tartományban – közölte pénteken a düsseldorfi főállamügyészség.

Tinédzserek akartak iszlamista merényleteket elkövetni Németországban
2024. április 12., péntek

Putyin: eddig humanitárius okokból nem támadtuk az ukrán energetikai infrastuktúrát, de most kénytelenek voltunk reagálni

A dél-ukrajnai Dnyipropetrovszk és Herszon megyében az energetikai infrastruktúrát támadták orosz drónok az éjszaka – közölték pénteken az ukrán hatóságok.

Putyin: eddig humanitárius okokból nem támadtuk az ukrán energetikai infrastuktúrát, de most kénytelenek voltunk reagálni
2024. április 12., péntek

Hiába várják az Írországban élő románok a hazai piát és cigit, lekapcsolta a NAV a szállítmányt

Több mint ezer liter alkoholos italt, valamint cigarettát találtak a pénzügyőrök Nagylaknál egy román furgonban – tájékoztatta Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken az MTI-t.

Hiába várják az Írországban élő románok a hazai piát és cigit, lekapcsolta a NAV a szállítmányt
2024. április 12., péntek

Iohannisszal a stratégiai partnerségről, Zelenszkijjel a kárpátaljai magyarok jogairól egyeztetett Sulyok Tamás

Sulyok Tamás köztársasági elnök Klaus Iohannis román államfővel és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is egyeztetett csütörtökön a Vilniusban tartott Három Tenger Kezdeményezés csúcstalálkozón – tájékoztatott a Sándor-palota.

Iohannisszal a stratégiai partnerségről, Zelenszkijjel a kárpátaljai magyarok jogairól egyeztetett Sulyok Tamás
2024. április 12., péntek

Nő a feszültség, Irán továbbra is Izrael „megbüntetésével” fenyeget – Izrael jelezte: megtorolja az esetleges támadást

Elkerülhető lett volna, hogy Teherán „megbüntesse” Izraelt a múlt heti, a damaszkuszi iráni konzulátus elleni halálos csapásért, ha a támadást elítélik az ENSZ-ben – közölte csütörtökön Irán ENSZ-képviselete.

Nő a feszültség, Irán továbbra is Izrael „megbüntetésével” fenyeget – Izrael jelezte: megtorolja az esetleges támadást
2024. április 12., péntek

Zelenszkij szerint még a nyáron meg kellene kezdeni az EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával

„Helyénvaló” lenne az Európai Uniónak idén júniusban megkezdenie a tárgyalásokat Ukrajna csatlakozásáról – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön.

Zelenszkij szerint még a nyáron meg kellene kezdeni az EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával
2024. április 11., csütörtök

Moszkva nem vesz részt a Zelenszkij-féle béketervről tartandó tanácskozáson

Oroszország nem vesz részt a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök béketervéről Svájcban megrendezendő tanácskozáson – közölte Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő csütörtökön a Telegram-csatornáján.

Moszkva nem vesz részt a Zelenszkij-féle béketervről tartandó tanácskozáson
2024. április 11., csütörtök

Iohannis Zelenszkijnek: Románia határozottan támogatja Ukrajnát

Klaus Iohannis államfő bejelentette, hogy Vilniusban érdemi megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Volodimir Zelenszkijjel, amelynek során megismételte, Románia határozottan támogatja Ukrajnát.

Iohannis Zelenszkijnek: Románia határozottan támogatja Ukrajnát
2024. április 11., csütörtök

Újabb izraeli irtóhadjárat indult a Hamász ellen, de még nem a Gázai övezet déli részén

Az izraeli hadsereg (IDF) hadműveletet indított a Gázai övezet középső részén az Hamász iszlamista terrorszervezet ellen – jelentette be a katonai szóvivő csütörtökön

Újabb izraeli irtóhadjárat indult a Hamász ellen, de még nem a Gázai övezet déli részén