Elégedetlenség. A gagauzok a romló életkörülmények miatt várják Moszkva segítségét
Nem tartják véletlennek Chișinăuban, hogy Transznisztria után a másik oroszbarátnak tartott régióban, az autonóm Gagauziában is destabilizálódik a helyzet. Az orosz parlament alsóháza külügyi bizottságának elnöke szerint a moldovai vezetés figyelmen kívül hagyja a gagauzok véleményét.
2022. augusztus 09., 20:172022. augusztus 09., 20:17
Oleg Serebrian moldovai miniszterelnök-helyettes, aki Transznisztria Moldovába való reintegrációjáért is felel, egy interjúban azt mondta, Chișinăut is belekeverhetik a háborúba, éppen akkor, amikor Ukrajna a Fekete-tenger partja feletti ellenőrzés visszaszerzésére készül. Az elmúlt hónapban több mint tíz alkalommal zárták be és evakuálták a főváros repülőterét bombafenyegetés miatt. „A cél a félelemkeltés, az instabilitás. Ki áll a háttérben? Sejthetjük” – utalt Oroszországra a politikus.
A Moldovai Köztársaság európai uniós tagjelöltsége után radikálisabb hangra váltott a Dnyeszter folyótól keletre fekvő szakadár régió, Transznisztria.
A chișinăui kormány szerint az oroszbarát moldovai régiókban történtek reakciók arra, hogy az Európai Unió június 23-án tagjelölti státust adott a Moldovai Köztársaságnak.
Az utóbbi hetekben nőtt az elégedetlenség Gagauziában. A 135 ezer lakosú régióban aláírásgyűjtésbe kezdtek, s az Orosz Föderáció miniszterelnökétől, Mihail Vlagyimirovics Misusztyintól várnak segítséget a magas energiaárak ügyében, miután az egyre romló életkörülmények, az emelkedő árak miatti tüntetések nem vezettek eredményre.
Az „elszegényedés ellen” demonstrálók a chișinăui kabinet és a moldovai államfő lemondását követelik. A Moldovai Köztársaság elnöke, Maia Sandu egy korábbi interjúban azt mondta, Gagauziában egyesek idegen hatalmaknak dolgoznak, és megpróbálják destabilizálni az országot. „Illetékes hatóságaink igyekeznek kordában tartani a dolgokat, figyelemmel kísérik a helyzetet, és szükség esetén készek beavatkozni” – fogalmazott a Hotnews romániai portálnak a moldovai államfő.
Az ügyben az orosz állami duma külügyi bizottságának elnöke is megszólalt. Leonyid Szluckij azt mondta:
A politikus, aki egyben az orosz Liberális-Demokrata Párt vezetője is, a Telegramon közzétett bejegyzésében azt állítja, a chișinăui hatóságok veszélyes útra lépnek. Szluckij kifogásolta, hogy Maia Sandu elnök destabilizálási kísérletnek minősítette a gagauz autonómia lakosságának tiltakozását. Úgy vélte, nagy hiba a polgárok véleményének figyelmen kívül hagyása.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!