Igor Dodon szocialista államfő autonómiát adna a szakadár Transznisztriának
Fotó: Dumitru Doru/Agerpres
Miközben a Moldovai Köztársaságban emelkedett az Európai Unió népszerűsége, Magyarország szorosabb kapcsolatokat alakíthat ki a jelenlegi chișinăui vezetéssel, mint Bukarest, amelynek ideológiai okok miatt vannak fenntartásai az Igor Dodon államfő féle irányvonallal. A közeljövőben egyre több magyarországi cég jelenhet meg a volt szovjet tagköztársaságban.
2020. március 09., 13:442020. március 09., 13:44
2020. március 09., 13:472020. március 09., 13:47
Még ebben a hónapban Chișinăuba látogat Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Az utóbbi időben a budapesti diplomácia prioritásként kezeli, hogy segítse a Moldovai Köztársaság közeledését az Európai Unióhoz. Magyar Levente, a külügyi tárca parlamenti államtitkára nemrég Budapesten találkozott Aureliu Ciocoi-jal, Moldova külügy- és európai integrációs miniszterével.
A magyar külpolitika prioritása Moldova közeledésének segítése az Európai Unióhoz, az eddiginél is nagyobb hangsúlyt helyeznek erre a kérdésre – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hétfőn Budapesten.
Utóbbi látogatására néhány héttel a legutóbbi hivatalos, chișinăui külügyminiszteri találkozó után került sor, amely előkészítette Orbán Viktor március 12-ei, csütörtöki moldovai útját. Szijjártó Péter külügyi- és külgazdasági miniszter közölte:
Több magyarországi vállalat is megjelenhet a közeljövőben Moldovában. A Richter gyógyszercég jelenleg is tíz százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a moldovai piacon.
Mindeközben a román–moldovai államközi kapcsolatok válságba kerültek. Ludovic Orban román ügyvivő kormányfő nemrég Brüsszelben arról beszélt, hogy a Maia Sandu vezette moldovai kabinet megbuktatása visszafejlődést jelent, ezért az uniónak „maximális elővigyázatossággal” kell figyelemmel kísérnie a chişinăui fejleményeket.
A Sandu-kormány ellen tavaly novemberben kezdeményeztek bizalmatlansági indítványt a koalíciós partner szocialisták. A Most (ACUM) elnevezésű pártszövetség, valamint a nagykoalícióban szintén részt vevő Szocialista Párt közötti viszony a főügyész kinevezésének joga körüli vita miatt romlott meg. A kormánybuktatást követően Ion Chicu, a szocialisták jelöltje kapott megbízást és parlamenti támogatást az új kormány vezetéséhez. Az elemzők az új miniszterelnököt – Igor Dodon államfőhöz hasonlóan – oroszbarátnak tartják. Ugyanakkor
Dodon pedig nemrég kijelentette: Moldova kész széles körű autonómiát és garanciákat biztosítani a Moszkva-barát, szakadár Dnyeszter-menti Köztársaságnak. „Készek vagyunk biztosítani a szükséges garanciákat, felhatalmazásokat és a széles körű autonómiát is. Helyettünk senki sem fogja tudni megoldani ezt a problémát – sem Oroszország, sem az Európai Unió, sem az Egyesült Államok. Le kell ülnünk a tárgyalóasztalhoz, el kell ismernünk, hogy a jövőnk közös, s megoldást kell találnunk. Meg kell érteni, hogy a Dnyeszter-mellék függetlenségét senki sem ismeri el, s nincs jövője Moldován kívül” – szögezte le Dodon.
Az európai uniós csatlakozást támogatók száma egyébként kevéssel emelkedett a Moldovai Köztársaságban.
De az Oroszország irányította vámunió sem népszerűtlen az egykori szovjet tagköztársaság lakóinak körében: a moldovaiak 45 százaléka inkább kelet felé kacsingat. Moldovának szabadkereskedelmi megállapodása van az EU-val, de egyben megfigyelő tag az Eurázsiai Gazdasági Unióban is.
Andrei Popov moldovai politikai elemző, újságíró és diplomata az Azonnali magyarországi hírportálnak azt mondta, attól sem változna sok minden az országban, ha jelenleg a moldovaiak száz százaléka mondaná is, hogy az Európai Unióhoz szeretne csatlakozni. „Inkább politikai akaratot kéne teremteni a valós reformokhoz, amelyek képesek átalakítani a társadalmat, csak mindezek után merülhet fel, hogy EU-tagjelöltté váljunk. Ehhez viszont félre kell tennünk a keletről és a nyugatról szóló geopolitikai csatározást, új törésvonalakat kell létrehozni helyettük, például a korrupt és a tiszta politikusok között! Moldovában még az euroszkeptikusok között is sokan vannak, akik hozzá akarnak járulni az ország megtisztításához és egy európai országhoz” – fogalmazott a szakértő.
A közvélemény-kutatás szerint egyébként 32 százalékon áll Moldova és Románia egyesülésének támogatottsága.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!