Maia Sandu államfő távozását, új választásokat követelnek a Chișinăuban demonstráló tüntetők
Fotó: Șor Párt/Facebook
A bénulás jeleit mutatja a Moldovai Köztársaság gazdasága. Miközben egyre gyakrabban tüntetnek a kormány ellen, az ország gázellátás szempontjából Oroszországtól függ, a szakadár Transznisztria és a gagauz autonóm régió egyre nyíltabban tekint Moszkva felé. A szakértő szerint Putyin kész „a zavarosban halászni”, amihez jó terep lehet Moldova.
2022. szeptember 25., 19:242022. szeptember 25., 19:24
2022. szeptember 26., 01:272022. szeptember 26., 01:27
Az államfő és a kormány lemondását követelték vasárnap Chișinăuban, ahol a szervezők szerint több tízezren elsősorban az üzemanyagárak növekedése miatt vonultak az utcára. Az oroszbarátnak tartott ellenzéki Șor Párt által egy hét leforgása alatt másodszorra szervezett demonstráción a magas infláció miatt is bírálták Maia Sandu elnököt, de azt is számonkérték rajta, hogy nem sikerült a Moldovai Köztársaság számára előnyösebb gázárat kialkudnia Oroszországgal.
Moldova jelentős gazdasági nehézségekkel küzd: az ötvenszázalékos emelkedést követően szeptemberben újabb huszonkilenc százalékkal nőtt az energiahordozók ára. „A Moldovai Köztársaság a hatóságok miatt a klinikai halál állapotában van” – jelentette ki Dinu Turcanu, az ellenzéki Șor Párt politikusa. Az országban az infláció harmincöt százalékosra emelkedett, miközben a gazdaság a bénulás jeleit mutatja. A Mediafax hírügynökség beszámolója szerint egyes elemzők orosz gázcsapdaként jellemzik a kialakult helyzetet. A pénzromlást elsősorban az áram- és gázárak emelkedése okozza, de az élelmiszerek már tavaly óta drágulnak. Augusztusban csaknem negyven százalékkal voltak drágábbak az élelmiszerek, mint egy évvel ezelőtt.
Dulakodtak is a tüntetők a rendfenntartókkal
Fotó: Șor Párt/Facebook
A moldovai gazdaság túlnyomórészt mezőgazdasági jellegű. Az ágazat az elmúlt fél évezred legsúlyosabb szárazsága miatt idén várhatóan csaknem húsz százalékkal teljesít gyengébben, miközben a GDP közel negyedét a mezőgazdaság állítja elő. Miután tavasszal Chișinău és Kijev elnyerte az EU-tagjelölti státust, Oroszország teljesen leállította a Moldovából érkező gyümölcsimportot, miközben a moldovai alma- és szőlőexport kilencvenöt százaléka az orosz piacra irányult. Bár tavaly először kapott gázt Romániából, illetve Lengyelországból, Moldova továbbra is az Oroszországból importált gáztól függ, ráadásul komoly tartozásai vannak a Gazprommal szemben. A volt szovjet tagköztársaság energiafogyasztásának nagy részét a transznisztriai szeparatista régióból fedezi, ahol egy hatalmas hőerőmű állít elő energiát orosz gáz elégetésével. Jelenleg nincs biztosíték arra, hogy a moldovaiak télen nem maradnak hidegen és sötétben – írja cikkében a Mediafax.
Fotó: Șor Párt/Facebook
Cosmin Popa Oroszország-szakértő, a bukaresti Nicolae Iorga Történettudományi Intézet kutatója szerint Vlagyimir Putyin az ukrajnai orosz háborús kudarcok után, kétségbeesésében kész „a zavarosban halászni”, amihez jó terep lehet Moldova. „Chișinău rendkívül óvatos, igyekszik nem provokálni Oroszországot a sajátos helyzete miatt. Ugyanakkor a Chișinău és Tiraszpol közötti status quo megtartását célzó felfogást az új politikai és katonai körülményeknek megfelelően kellene frissíteni” – fogalmazott a szakértő. Szerinte abban az esetben, ha Tiraszpol a Chișinău által elfogadható feltételekkel akarja rendezni státusát, első lépésként távozásra kellene kérnie a Transznisztriában békefenntartókként jelen lévő orosz csapatokat.
Sátortábort is felvertek a kormányellenes, oroszpárti demonstrálók
Fotó: Șor Párt/Facebook
A kutató arra emlékeztetett, hogy még az örmény hatóságok is elismerték Oroszország kudarcát az Azerbajdzsán és Örményország közötti béke biztosítójaként. Popa úgy véli, amennyiben nem változik a chișinăui álláspont Transznisztria kapcsán, Oroszország és moldovai képviselői tovább fogják gyengíteni a Maia Sandu nevével fémjelzett hatalmat. A szakértő szerint gazdasági alapú tiltakozások szítása, de a gagauz szeparatista törekvések kiélezése is azt a célt szolgálná, hogy újrainduljon a közvetlen párbeszéd a Moldovai Köztársaság és Oroszország között.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!