Florin Barbu a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) keddi brüsszeli ülésén ismét mentességet fog kérni Románia számára
Fotó: Haáz Vince
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter megerősítette, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) keddi brüsszeli ülésén ismét mentességet fog kérni Románia számára a földterület jó mezőgazdasági és környezeti állapotára vonatkozó uniós szabványának (GAEC) a vetésforgóra és a parlagoltatásra vonatkozó 7. és 8. előírása alól. Viszont az uniós biztos lemondására vonatkozó javaslattal már nem állt elő.
2024. január 23., 16:272024. január 23., 16:27
2024. január 23., 16:432024. január 23., 16:43
A kérést a tárcavezető az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló napirendi pont keretében fogja előterjeszteni. Az AGRIFISH ülése előtt Florin Barbu román újságíróknak elmondta, hogy a mentességet az országszerte tüntető mezőgazdasági termelők követelik. Közlése szerint a vetésforgót a takarmánytermesztéssel is foglalkozó romániai állattenyésztők nem tudják alkalmazni. Emlékeztetett, hogy a parlagoltatásra vonatkozó előírás szerint a nem termő területek és tájképi elemek minimális arányának a szántóterületeken legalább 4 százaléknak kell lennie. Ezzel szemben a miniszter szerint Bukarest be tudja bizonyítani, hogy országos szinten a termőföldek 10 százaléka nincs megművelve. Hangsúlyozta: Románia tavaly is derogációt kapott a két előírás alól, és ugyanezt kéri erre az évre is.
Hozzátette, semmi se indokolja, hogy Románia ne kapja meg ezeket a mentességeket az AGRIFISH-től és az Európai Bizottságtól. Emlékeztetett arra, hogy az ország idén ugyanabban a helyzetben van, mint tavaly, Ukrajnában ugyanis továbbra is háború dúl.
Románia korábban Lengyelországgal, Magyarországgal, Szlovákiával és Bulgáriával együtt egy nyílt levélben kérte a mezőgazdasági biztostól ezeknek a derogációknak a meghosszabbítását. A levél aláírása után Florin Barbu pontosította, hogy nem kérte a behozatali vámok bevezetését az ukrán termékekre, mert erre nem kapott a kormánytól felhatalmazást. A mezőgazdasági miniszter hétfőn arról is beszélt: Románia mellett további 14 tagállam, köztük Németország és Franciaország is megszavazta a vetésforgóra és a parlagoltatásra vonatkozó előírások alóli mentesség meghosszabbítását.
Mint arról beszámoltunk, a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a marosvásárhelyi gazdálkodókkal folytatott hétfői megbeszélésén azt mondta, Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos lemondását fogja kérni az európai uniós tagállamok agrárminisztereit tömörítő mezőgazdasági és halászati tanács keddi ülésén, amiért „semmibe vette 15 tagállam szavazatát”. Barbu úgy nyilatkozott, Románia – másik 14 tagállam, köztük Németország és Franciaország mellett – megszavazta az új Közös Agrárpolitika (KAP) vetésváltásra és a biológiai sokféleség megőrzésére (egyebek mellett az ugaroltatásra) vonatkozó előírásai alóli mentesség meghosszabbítását, de az uniós biztos ezt nem vette figyelembe.
A kormányfő kijelentette, hogy Florin Barbu hétfőn „nem kérte kifejezetten” Janusz Wojciechowski lemondását, hanem arról beszélt, hogy ha nem oldódnak meg a romániai gazdák követelései, akkor az európai biztossal kezdve az összes illetékesnek le kell mondania. A miniszterelnök a rendőr szakszervezetekkel tartott belügyminisztériumi tárgyalások után nyilatkozott a sajtónak a témában.
Ciolacu elmondta, hogy tudomása szerint a mezőgazdasági miniszter nem kérte a mezőgazdasági biztos lemondását, hanem egy nappal a Mezőgazdasági és Halászati Tanács szerdai ülése előtt úgy fogalmazott: „Ha erre nem vagyunk képesek, mindannyian lemondunk, a mezőgazdasági biztossal az élen”. Ciolacu hozzátette, hogy nem is érdemes Janusz Wojciechowski lemondását kérni, mert már csak néhány hónap van hátra a mandátumából.
Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter hétfőn bejelentette, hogy a miniszteri tanács keddi ülésén kérni fogja Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos lemondását.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!