Florin Barbu a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) keddi brüsszeli ülésén ismét mentességet fog kérni Románia számára
Fotó: Haáz Vince
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter megerősítette, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Tanács (AGRIFISH) keddi brüsszeli ülésén ismét mentességet fog kérni Románia számára a földterület jó mezőgazdasági és környezeti állapotára vonatkozó uniós szabványának (GAEC) a vetésforgóra és a parlagoltatásra vonatkozó 7. és 8. előírása alól. Viszont az uniós biztos lemondására vonatkozó javaslattal már nem állt elő.
2024. január 23., 16:272024. január 23., 16:27
2024. január 23., 16:432024. január 23., 16:43
A kérést a tárcavezető az EU mezőgazdaságának jövőjéről szóló napirendi pont keretében fogja előterjeszteni. Az AGRIFISH ülése előtt Florin Barbu román újságíróknak elmondta, hogy a mentességet az országszerte tüntető mezőgazdasági termelők követelik. Közlése szerint a vetésforgót a takarmánytermesztéssel is foglalkozó romániai állattenyésztők nem tudják alkalmazni. Emlékeztetett, hogy a parlagoltatásra vonatkozó előírás szerint a nem termő területek és tájképi elemek minimális arányának a szántóterületeken legalább 4 százaléknak kell lennie. Ezzel szemben a miniszter szerint Bukarest be tudja bizonyítani, hogy országos szinten a termőföldek 10 százaléka nincs megművelve. Hangsúlyozta: Románia tavaly is derogációt kapott a két előírás alól, és ugyanezt kéri erre az évre is.
Hozzátette, semmi se indokolja, hogy Románia ne kapja meg ezeket a mentességeket az AGRIFISH-től és az Európai Bizottságtól. Emlékeztetett arra, hogy az ország idén ugyanabban a helyzetben van, mint tavaly, Ukrajnában ugyanis továbbra is háború dúl.
Románia korábban Lengyelországgal, Magyarországgal, Szlovákiával és Bulgáriával együtt egy nyílt levélben kérte a mezőgazdasági biztostól ezeknek a derogációknak a meghosszabbítását. A levél aláírása után Florin Barbu pontosította, hogy nem kérte a behozatali vámok bevezetését az ukrán termékekre, mert erre nem kapott a kormánytól felhatalmazást. A mezőgazdasági miniszter hétfőn arról is beszélt: Románia mellett további 14 tagállam, köztük Németország és Franciaország is megszavazta a vetésforgóra és a parlagoltatásra vonatkozó előírások alóli mentesség meghosszabbítását.
Mint arról beszámoltunk, a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter a marosvásárhelyi gazdálkodókkal folytatott hétfői megbeszélésén azt mondta, Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos lemondását fogja kérni az európai uniós tagállamok agrárminisztereit tömörítő mezőgazdasági és halászati tanács keddi ülésén, amiért „semmibe vette 15 tagállam szavazatát”. Barbu úgy nyilatkozott, Románia – másik 14 tagállam, köztük Németország és Franciaország mellett – megszavazta az új Közös Agrárpolitika (KAP) vetésváltásra és a biológiai sokféleség megőrzésére (egyebek mellett az ugaroltatásra) vonatkozó előírásai alóli mentesség meghosszabbítását, de az uniós biztos ezt nem vette figyelembe.
A kormányfő kijelentette, hogy Florin Barbu hétfőn „nem kérte kifejezetten” Janusz Wojciechowski lemondását, hanem arról beszélt, hogy ha nem oldódnak meg a romániai gazdák követelései, akkor az európai biztossal kezdve az összes illetékesnek le kell mondania. A miniszterelnök a rendőr szakszervezetekkel tartott belügyminisztériumi tárgyalások után nyilatkozott a sajtónak a témában.
Ciolacu elmondta, hogy tudomása szerint a mezőgazdasági miniszter nem kérte a mezőgazdasági biztos lemondását, hanem egy nappal a Mezőgazdasági és Halászati Tanács szerdai ülése előtt úgy fogalmazott: „Ha erre nem vagyunk képesek, mindannyian lemondunk, a mezőgazdasági biztossal az élen”. Ciolacu hozzátette, hogy nem is érdemes Janusz Wojciechowski lemondását kérni, mert már csak néhány hónap van hátra a mandátumából.
Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter hétfőn bejelentette, hogy a miniszteri tanács keddi ülésén kérni fogja Janusz Wojciechowski uniós mezőgazdasági biztos lemondását.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!