Megtorló lépésekkel készül Románia Ausztria ellen arra az esetre, ha a bécsi kormány továbbra is fenntartja az ország schengeni csatlakozása elleni vétót – állítja a bécsi Die Presse című lap diplomáciai értesülésekre hivatkozva.
2023. május 04., 19:262023. május 04., 19:26
A lap szerint ha nem sikerül záros határidőn belül meggyőzni az osztrák kormányt arról, hogy ne akadályozza Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe, Bukarest egyrészt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ), másrészt a NATO békepartnerség területén vághat vissza. A Die Presse szerint az EBESZ jelenleg irányítási válsággal küzd, ami már a létezését fenyegeti.
Mivel az EBESZ-ben csakis egyhangúlag lehet döntést hozni, egy, az észt elnökség elleni orosz vétó megbénítaná az 57 tagú szervezetet.
Ausztria mindaddig fenntartja vétójogát a schengeni övezet Bulgáriára és Romániára való kiterjesztése ellen, amíg Bécs nem látja a menedékkérők számának „tartós csökkenését” – mondta Alexander Schallenberg külügyminiszter.
A patthelyzet feloldása érdekében Ausztria – ahol az EBESZ székhelye található – elvállalná a soros elnöki tisztség betöltését. Bár egyelőre még az észt elnökség van érvényben, a lap szerint a színfalak mögött már felpörögtek az események.
A másik eszköz az lehet, hogy megakadályozza Ausztria részvételét a NATO békepartnerségi programjaiban.
Mint arról beszámoltunk,
Igaz, hogy Marcel Ciolacu, a képviselőház és a kormány legnagyobb alakulata, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke decemberben, az osztrák Schengen-vétó után arról beszélt: Romániának minden nemzetközi fórumon – így az EBESZ-ben is – fel kell lépnie az osztrák érdekekkel szemben, de Klaus Iohannis államfő gyorsan letorkollta, mondván: Románia nem készül ilyen lépésekre.
Amennyiben a Die Presse értesülései helytállóak, annak köze lehet ahhoz, hogy a PSD és a PNL közötti, e hónap végén esedékes, a koalíciós megállapodásban rögzített csere nyomán Ciolacu veszi át a miniszterelnöki tisztséget a liberálisoktól.
Nincsen rendjén, hogy Romániának csak kötelezettségei vannak a Schengen-téma kapcsán – jelentette ki Lucian Bode belügyminiszter szerdán, miután osztrák kollégája közölte: hosszú az út Románia schengeni csatlakozásáig.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter múlt szerdai bukaresti látogatásán arról beszélt: a schengeni határőrizeti rendszer működésképtelensége miatt nem tud időpontot megjelölni Románia schengeni csatlakozására. Rá egy napra Alexander Schallenberg külügyminiszter kijelentette:
Herhard Karner az EU Bel- és Igazságügyi Bizottságának december 8-i ülésén megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást, arra hivatkozva, hogy Ausztriába továbbra is rengeteg migráns jut ár európai uniós országokból, ezért hatékonyabban kell fellépni a migránsok és az embercsempészet ellen.
Karner ezért román kollégájával, Lucian Bodéval többek között az embercsempészet elleni fellépésről, a menedékjog megadása kapcsán tapasztalt visszaélésekről és a külső uniós határok védelméről tárgyalt Bukarestben.
A világ legnagyobb biztonsági szervezetében vághat vissza Románia
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (röviden EBESZ, angolul Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE) a világ legnagyobb biztonsági szervezete, amely Európa, Észak-Amerika és Közép-Ázsia 57 részt vevő államát fogja össze. Eredetileg 1975-ben értekezletként hozták létre, annak érdekében, hogy a Helsinki záróokmány értelmében alkalmi fórumot teremtsenek a többoldalú, de főképp a kelet-nyugati párbeszédnek. 1992-ben alakították állandó intézménnyé, az 1994-es budapesti konferencián vette fel a jelenlegi nevét. A bécsi székhelyű szervezet célja a korai figyelmeztetés, a válságmegelőzés, a válságkezelés, a válság utáni rehabilitáció.
Gerhard Karner osztrák belügyminiszter az embercsempészetre vonatkozó, Románia számára nem túl kedvező adatokkal vezette fel bukaresti látogatását.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
Ukrajna egyes területeire nyugati országok is igényt tarthatnak egy orosz tervezet szerint.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen – tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtökön.
Ukrajna állítása szerint Oroszország interkontinentális rakétát (ICBM) indított Dnyipro város ellen csütörtök reggel.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, elsősorban a nemzetközi politikai térben, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Máérton.
Letartóztattak csütörtökön tizenegy embert az újvidéki vasúti pályaudvaron történt, 15 ember halálát okozó november eleji tragédiával összefüggésben – közölte az újvidéki felsőügyészség.
Az Európai Parlament jobboldali, jobbközép és szociáldemokrata pártjai szerda este politikai megállapodásra jutottak az új Európai Bizottságról – adta hírül a Politico.
Oroszország elkezdte felhasználni a befagyasztott külföldi eszközöket, válaszul a barátságtalan országok hasonló intézkedéseire – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter szerdán a Rosszija 1 tévécsatornán.
szóljon hozzá!