Az illegális migrációról szóló, Románia számára nem túl kedvező adatokkal „vezette fel” látogatását az osztrák belügyminiszter

•  Fotó: Osztrák belügyminisztérium

Fotó: Osztrák belügyminisztérium

Miközben a bukaresti kormány illetékesei abban reménykednek, hogy Gerhard Karner osztrák belügyminiszter szerdai, bukaresti látogatása során sikerül meggyőzni őt, hogy hagyjon fel Románia schengeni csatlakozásának ellenzésével, Karner az embercsempészetre vonatkozó, Románia számára nem túl kedvező adatokkal vezette fel bukaresti látogatását.

Balogh Levente

2023. április 26., 12:222023. április 26., 12:22

Az osztrák tárcavezető egy nappal a romániai út előtt, kedden Bécsben sajtótájékoztatón ismertette az Ausztriába irányuló migránscsempészet adatait.

Ezek szerint 2022-ben 61 százalékkal több embercsempészt fogtak el Ausztriában, mint 2021-ben, közülük 52-en románok voltak.

Karner szerint az adatok azt bizonyítják, hogy

az embercsempészek szerint minden eddiginél könnyebb Európába jutni,

és ez tükröződik is az osztrák hatóságok által végrehajtott letartóztatások számában.

Karner a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy „a brutális csempészmaffia ellen továbbra is elszántan fogunk küzdeni”, és hozzátette: ehhez a határátkelők és a határ menti területek ellenőrzésére támaszkodik mind nemzeti, mind nemzetközi szinten.

A tárcavezető szerint fontos jelzés az embercsempészek és a migránsok számára is a kitoloncolás és a hazatelepítés.

„A 2022-es évben csaknem 13 ezer hazatelepítés történt. Ennek mintegy 40 százalékát erőszakkal hajtották végre, míg az érintettek 60 százaléka önként távozott” – mondta Karner.

Az osztrák belügyminiszter által ismertetett adatok szerint

2022-ben 712 embercsempészt fogtak el Ausztriában, 61 százalékkal többet, mint 2021-ben.

2021-ben 441, 2020-ban pedig 311 embercsempészt vettek őrizetbe. Számuk ezekben az években még magasabb volt, mint a járvány előtt, hiszen 2019-ben az osztrák hatóságok csak 242 embercsempészt fogtak el, „lényegesen kevesebbet”.

Egyedül 2015-ben volt magasabb az áldozatok száma, abban az évben, amikor Európában kitört a szíriai háború elől menekülők miatti migránsokválság, akkor 1108 embert fogtak el – mutatott rá Karner, aki a sajtótájékoztatón több grafikont is bemutatott az embercsempészet helyzetéről.

A 2022-ben Ausztriában elfogott embercsempészek közül a románok a negyedik helyen állnak a bemutatott statisztikák szerint.

A legtöbb – 103 – szíriai volt, őket követték a törökök – 68-an –, az ukránok – 53-an –, a románok – 52-en – és az osztrákok – 34-en.

Karner Gerald Tatzgernnel, az Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Központi Hivatalának vezetőjével és Elisabeth Wenger-Doniggal, a Belügyminisztérium Menekültügyi Főosztályának vezetőjével együtt mutatta be a 2022-es emberkereskedelemről szóló jelentést.

Tatzgern szerint tavaly több mint 100 000 embert csempésztek be Ausztriába. Egy nemrégiben, április elején történt esetben 35 menekültet találtak egy teherautóba zsúfolva, amelyben 70 órán át voltak bezárva, már hipotermiásak voltak és „majdnem megfulladtak”.

„Ezek a tények ismét rávilágítanak az embercsepész-maffia brutalitására”

– mondta Karner.

„Az emberkereskedők nem törődnek az emberekkel” – mondta Gerald Tatzgern. Elmondása szerint 2022-ben az embercsempészet négy halálos áldozatot követelt.

Mint arról beszámoltunk, Karner az EU Bel- és Igazságügyi Bizottságának december 8-i ülésén megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást, arra hivatkozva, hogy Ausztriába továbbra is rengeteg migráns jut ár európai uniós országokból, ezért hatékonyabban kell fellépni a migránsok és az embercsempészet ellen.

Az osztrák sajtó szerint Karner ezért román kollégájával, Lucian Bodéval többek között az embercsempészet elleni fellépésről, a menedékjog megadása kapcsán tapasztalt visszaélésekről és a külső uniós határok védelméről kíván tárgyalni Bukarestben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Halászgyűrű és gyapjúszalag – Beiktatják XIV. Leó pápát, magas rangú politikusok is jelen lesznek

Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.

Halászgyűrű és gyapjúszalag – Beiktatják XIV. Leó pápát, magas rangú politikusok is jelen lesznek
2025. május 17., szombat

Nagy a szavazókedv külföldön, eddig Nagy-Britanniában járultak a legtöbben urnákhoz

Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Nagy a szavazókedv külföldön, eddig Nagy-Britanniában járultak a legtöbben urnákhoz
2025. május 17., szombat

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból

Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.

Rákérdeztünk az amerikai belbiztonsági minisztériumban, tényleg a választás érvénytelenítése miatt zárták-e ki Romániát a vízummentességi programból
2025. május 16., péntek

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak

Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Államfőválasztás: alaposan meglódult a diaszpóra, több mint 200 ezren szavaztak
2025. május 16., péntek

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson

A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.

Nagyszabású fogolycseréről született megállapodás az orosz–ukrán tárgyaláson
2025. május 16., péntek

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma

13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.

Elnökválasztás: meghaladta az 50 ezret a diaszpórában leadott szavazatok száma
2025. május 16., péntek

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból

A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.

Tényleg hozzájárult a választás érvénytelenítése körüli mizéria Románia kizárásához az amerikai vízummentességi programból
2025. május 16., péntek

Izrael fokozta a csapásokat Gázában, ahol Trump „szabadságövezetet” hozna létre

Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.

Izrael fokozta a csapásokat Gázában, ahol Trump „szabadságövezetet” hozna létre
2025. május 16., péntek

Elnökválasztás: külföldön már több mint 10 ezren voksoltak

Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.

Elnökválasztás: külföldön már több mint 10 ezren voksoltak
2025. május 16., péntek

A védelmi miniszter vezeti az ukrán delegációt a péntekre halasztott tűzszüneti tárgyalásokon, Moszkva azt mondja, hosszú távú békét akar

Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.

A védelmi miniszter vezeti az ukrán delegációt a péntekre halasztott tűzszüneti tárgyalásokon, Moszkva azt mondja, hosszú távú békét akar