Egyet nem értés. Lucian Bode és osztrák kollégája, Gerhard Karner osztrák belügyminiszter sajtótájékoztatója
Fotó: Videófelvétel
Nincsen rendjén, hogy Romániának csak kötelezettségei vannak a Schengen-téma kapcsán – jelentette ki Lucian Bode belügyminiszter szerdán, miután osztrák kollégája közölte: hosszú az út Románia schengeni csatlakozásáig.
2023. április 26., 19:072023. április 26., 19:07
2023. április 26., 19:282023. április 26., 19:28
Az osztrák hivatali kollégájával, Gerhard Karnerrel folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón Románia schengeni csatlakozása kapcsán Bode leszögezte, a jogoknak és a kötelezettségeknek egyensúlyban kell állniuk. „Nincsen rendjén, hogy Romániának csak kötelezettségei vannak, és nem élhet az őt megillető jogokkal” – fogalmazott a román tárcavezető. Bode hangsúlyozta, Románia folyamatosan és aktívan hozzájárul az Európai Unió biztonságának megerősítésére irányuló erőfeszítésekhez,
Bode ismét nyomatékosította, hogy a schengeni tagság nemcsak egy vágy, hanem jog, amely megilleti Romániát. Beszámolója szerint közölte osztrák hivatali kollégájával, hogy ennek az évnek a végéig le kell zárni a csatlakozási folyamatot. „Románia nem a probléma, hanem a megoldás része. Ezt már bebizonyítottuk, a fejlődés szemmel látható, az osztrák félnek is lehetősége volt ismét meggyőződni erről” – mondta. A miniszter közölte továbbá, hogy a szerdai találkozón megállapodtak egy, az illegális migráció megelőzését célzó cselekvési tervről és aláírtak három együttműködési megállapodást.
Az osztrák belügyminiszter a román hivatali kollégájával közös bukaresti sajtótájékoztatóján rámutatott, megérti a román nép elvárásait a schengeni csatlakozási folyamatban való továbblépést illetően, de jelen pillanatban az osztrák állampolgárokat is ellenőrzik a Németországgal közös határon. „Jelentős előrelépések történtek, a jó úton haladunk, de még hosszú az út” – fogalmazott az osztrák tárcavezető. Az embercsempészet elleni küzdelem kapcsán kiemelte a román rendőrség fontos szerepét, és méltányolta munkájukat, amelynek köszönhetően több romániai származású embercsempészt is sikerült letartóztatni.
Karner ismét hangsúlyozta, nyomást kell gyakorolni az Európai Bizottságra az EU külső határainak biztonságosabbá tétele érdekében. Nyomatékosította: azt, hogy a külső határvédelem a jelenlegi formában nem működik, jól példázza az a tény, hogy tavaly több mint 110 ezer illegális bevándorló kért menedékjogot Ausztriában, akik közül több mint 80 ezret nem regisztráltak korábban.
A Románia részvételével zajló, az uniós menekültügyi eljárások és határigazgatás hatékonyságának javítását célzó kísérleti projekt kapcsán az osztrák belügyminiszter azt mondta, örömmel vette tudomásul, hogy ennek már megmutatkoznak az eredményei, különösen a menekültügyi és a visszatérítési eljárásokban észlelhető a javulás. Gerhard Karner megerősítette, hogy román hivatali kollégájával megállapodtak egy cselekvési tervről, amely az illegális migráció elleni küzdelemre vonatkozó konkrét intézkedéseket tartalmaz.
Már rögtön Bukarestbe való megérkezésekor lehűtötte a schengeni csatlakozás jóváhagyásában reménykedők kedélyeit Gerhard Karner osztrák belügyminiszter.
Élesen bírálta a megmérettetésen első helyen végzett Călin Georgescu a bukaresti alkotmánybíróság döntését, amellyel érvénytelenítette az elnökválasztás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Az alkotmány értelmében addig maradok a tisztségemben, amíg Románia újonnan megválasztott elnöke leteszi hivatali esküjét – jelentette be Klaus Iohannis államfő azok után, hogy az alkotmánybíróság érvénytelenítette az államelnök-választás első fordulóját.
A parlamenti választások érvénytelenítését kérte pénteken a bukaresti legfelsőbb bíróságtól az Igazságot és Tiszteletet Mindenkinek Európában (DREPT) elnevezésű párt elnöke. Hasonló ötlettel rukkolt elő a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) is.
Büntetőeljárást indított pénteken a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Călin Georgescu elnökválasztási kampányával kapcsolatban.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!