Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben közölte a román kormányfővel: a büntető törvénykönyvet módosító sürgősségi kormányrendelet elfogadása veszélybe sodorta a korrupcióellenes küzdelem eddigi eredményeit.
2017. február 19., 14:542017. február 19., 14:54
2017. február 19., 15:242017. február 19., 15:24
A büntető törvénykönyv módosításáról szóló 13-as sürgősségi kormányrendelet veszélybe sodorta a Románia által a korrupció elleni harc terén az elmúlt évek alatt elért eredményeket – jelentette ki Jean-Claud-Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke azt követően, hogy pénteken Brüsszelben Sorin Grindeanu román miniszterelnökkel tárgyalt. Az EB elnöke üdvözölte, hogy a kormány végül hatályon kívül helyezte a jogszabályt, és átláthatóságot kért a továbbiakban elfogadandó intézkedések kapcsán.
A találkozót követően a bukaresti kormány által kiadott közlemény szerint a két politikus „konstruktív\" megbeszélést folytatott. A kommüniké szerint szó esett az igazságügyi reform eredményeinek monitorozását szolgáló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmusról és a korrupcióellenes harcról is. Juncker és Grindeanu megállapodott abban, hogy a további módosítások előtt széles körű egyeztetést folytat a kormány az érintett felekkel, az intézkedések elfogadása pedig demokratikus úton történik majd. „Az átláthatóság és a nyitottság alapvető fontosságú lesz a bizalom és a stabilitás visszaszerzése és fenntartása érdekében\" - szögezte le Juncker.
Az Európai Bizottság elnöke a korrupcióellenes harc folytatására biztatta a román kormányt, és támogatást ígért hozzá. Juncker megismételte: szeretné, ha még a mandátuma lejárta előtt lezárnák a megfigyelési mechanizmust, amennyiben Románia teljesíti a feltételeket, az ehhez szükséges teendőket pedig az EB által a korrupcióellenes küzdelem és az igazságügyi reform eredményeiről összeállított jelentések tartalmazzák.
A találkozót követően Grindeanu újságíróknak azt mondta, nem kapott olyan listát, amelyen konkrétan felsorolnák a teendőket az igazságügyi rendszer működését és a büntető törvénykönyv módosítását illetően, megjegyezte ugyanakkor, hogy Románia pontosítást kér az igazságügyi jelentésben megfogalmazott egyes megállapításokkal kapcsolatosan. Azt is elmondta, hogy figyelemmel követte a Btk.-módosítás miatti utcai tüntetéseket, méltányolta azok békés mivoltát, illetve a tüntetők kreativitását, és leszögezte: megértette az üzenetet, ennek eredménye a 13-as rendelet hatályon kívül helyezése. Hozzátette, a Btk. módosításáról a parlament dönt majd, előtte pedig nem csupán a politikum álláspontját kéri majd ki. Leszögezte, a kormány célja, hogy elhárítsa az akadályokat a megfigyelési mechanizmus lezárásának útjából.
A nap folyamán Grindeanu találkozott Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével is, akit szintén biztosított arról, hogy a kormány folytatja a korrupcióellenes harcot, és ebben együtt kíván működni az európai intézményekkel. Egyúttal arról is tájékoztatta Tuskot, hogy a jelenlegi, külső és belső kihívások fényében Románia célja az EU egységének megőrzése és az integráció elmélyítése, ezért minden, a megosztásra irányuló igyekezet ellen fel kell lépni.
A kormányfő még csütörtökön este Frans Timmermansszal, az EB első alelnökével is találkozott, akit szintén biztosított arról, hogy kormánya folytatja a korrupció elleni küzdelmet, egyben kijelentette: a jövő héten javaslatot tesz az igazságügyi tárca vezetőjének személyével kapcsolatban. Hozzátette: megtörténhet, hogy az illető „politikán kívüli\" személy lesz. A kormányfő azt is elmondta, a napokban több személlyel tárgyalt, köztük olyanokkal, akiknek nagy szakmai tapasztalatuk van, és hétvégén folytatja a találkozók sorozatát. „Nagyon komolyan fontolóra veszem, hogy olyan személyt javasoljak, aki politikailag nem elkötelezett\" – tette hozzá Grindeanu. A Timmermansszal folytatott találkozót követően a miniszterelnök egyben megerősítette a kormány elköteleződését a korrupcióellenes harc folytatása mellett.
Grindeanu azért érkezett Brüsszelbe, hogy megnyugtassa a Btk.-módosítás miatt aggódó európai uniós vezetőket: a kormány nem akarja megtorpedózni a korrupcióellenes harcot. Mint ismeretes, Frnas Timmermans keményen bírálta a kormány lépését, és megjegyezte: az akár a Romániának járó uniós források visszatartását is eredményezheti.
Grindeanu szombaton este a Realitetea hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt: a kormánytagokkal együtt azért döntöttek a 13-as rendelet hatálytalanítása mellett, mert „a dolgok egészségtelen megosztottság felé kezdtek haladni”. Úgy vélte, a rendeletet nem kommunikálták megfelelően. Azt is elmondta, hogy annak kidolgozásához Florin Iordache igazságügy-minisztert szabad kezet kapott.
Egyébként a Btk.-módosítás miatti kormányellenes megmozdulások a hétvégén is folytatódtak, szombaton Bukarestben ismét gyerekeikkel együtt tüntettek a szülők, vasárnap estére pedig országszerte újabb utcai demonstrációkat hirdettek.
Szavazhat a parlament a 13-as rendelet elutasításáról
Várhatóan eleget tesz a kormányoldal az ellenzék és a tüntetők követelésének, és a parlament elé viszi a büntető törvénykönyv módosításáról szóló, botrányt kavart 13-as számú sürgősségi kormányrendelet elutasításáról szóló törvényt. Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke Facebook-bejegyzésben közölte: bár álláspontja szerint a 13-as rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló rendelet nyomán a téma lezárható volna, és mások is úgy vélekedtek, hogy nem szükséges a rendeletet a parlamentben megvitatni, mivel már nincs hatályban, a törvényhozás két háza jogi bizottságainak elnökeivel folytatott egyeztetést követően úgy döntött, végigviszik a folyamatot.
„Elfogadjuk a 13-as rendelet elutasításáról szóló törvényt, hogy elejét vegyük a további találgatásoknak” – szögezte le Dragnea. Mint ismeretes, a kormány december 31-én késő este, előzetes bejelentés nélkül fogadta el a vitatott rendeletet, amely többek között enyhítette volna a hivatali visszaélés büntetését, és 200 000 lej értékű károkozáshoz kötötte volna annak bűncselekménnyé nyilvánítását.
Szíriai, jordániai, bolgár és moldovai állampolgárságú tagokból álló, illegális bevándorlókat Románián és Szerbián keresztül Nyugatra csempésző szervezett bűnbandára csaptak le a bolgár és a román hatóságok a bulgáriai Plovdiv városában.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök állítólagos ódzkodása ellenére Izrael beleegyezett az izraeli hadsereg (IDF) erőinek kivonásába a Gázai övezetből.
A háború két és fél évvel ezelőtti kezdete óta Oroszország több mint 9600 rakétát és 14 ezer drónt vetett be Ukrajnában – jelentette ki kedden Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka a televízióban is sugárzott sajtótájékoztatóján.
Európa keresztény értékeit ért támadásokról, a Krisztus-követés nehézségeiről a mai világban és Szent István király szellemi örökségéről beszélt Aurel Percă bukaresti érsek a Szent István-napon tartott ünnepi szentmisén a Szent István-bazilikában kedden.
Az amerikai kormány arra a következtetésre jutott, hogy az iráni kormány áll a Donald Trump elnökválasztási kampányát célzó hacker- és kiszivárogtatási akció mögött, és a Biden-Harris-kampányt is megpróbálta megcélozni.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vette át kedden a Magyar Szent István Rendet az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.
Augusztus 20-át, a magyar államalapítást ünnepeljük szerte a Kárpát-medencében.
Az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Ukrajnát, amelynek csapatai előrenyomulnak az oroszországi Kurszki területen – közölte Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótszóvivője augusztus 19-én újságírókkal.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter izraeli tárgyalásai után bejelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette számára, hogy Izrael elfogadja az amerikai áthidaló javaslatot a gázai tűzszünetre és túszalkura.
Nem szerepel a kormányprogramban az állampolgárság megadása a bevándorló gyerekeknek – jelentette ki Tommaso Foti, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselőházi frakcióvezetője a La Stampa című napilapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.
szóljon hozzá!