Fotó: Pixabay
A korzikai kormány és a választott képviselők hétfő este megállapodtak egy „alkotmányos szövegtervezetről”, amely a sziget „autonóm státuszának elismerését” írja elő „a Francia Köztársaság keretein belül”, ami széleskörű konszenzus eredménye.
2024. március 12., 15:152024. március 12., 15:15
Ez a megállapodás-tervezet lezárja a belügyminiszter által kezdeményezett „Beauvau-folyamatot” (a francia belügyminisztérium épülete, a Beavau palota nevére utalva), és most megküldik a korzikai területi gyűlésnek szavazásra – mondta Gerarld Darmanin a sajtónak a minisztériumban tartott közel ötórás ülés végén.
A szöveg „tiszteletben tartja mind a köztársasági elnök és jómagam által meghatározott vörös vonalakat, mind az Emmanuel Macron által meghatározott menetrendet”, egy hat hónapos időszakot, amelynek március végén kell lezárulnia és megállapodáshoz kell vezetnie – hangsúlyozta a miniszter az AFP szerint.
Bizonyos fokú, a jelenleginél nagyobb autonómiát javasolt Franciaországon belül Korzika számára Emmanuel Macron francia elnök a szigeten tett csütörtöki látogatása során.
Darmanin és a jelenlévő korzikai képviselők az írott szöveg első bekezdésében jutottak megállapodásra.
Az első bekezdés a következőképpen szól:
A kormány és a választott képviselők abban is egyetértettek, hogy a szigeten „a törvények és rendeletek kiigazíthatók” – tette hozzá a miniszter.
– folytatta Darmanin, hozzátéve, hogy a szöveget a francia parlament két kamarájának azonos feltételek mellett kell megszavaznia, majd együttes ülésen, háromötödös többséggel elfogadnia.
Üdvözölte, hogy „a törvényhozó jellegű hatalom elve, amely az Alkotmánytanács ellenőrzése alatt áll, egyértelműen rögzítve van”.
„Azt mondanám, hogy ma este az elődöntőben vagyunk, de az elődöntőt és a döntőt még meg kell nyernünk” – fogalmazott a korzikai vezető.
Mint arról beszámoltunk, Emmanuel Macron francia elnök még tavaly szeptemberben, Korzikán jelentette be, hogy bizonyos fokú, a jelenleginél nagyobb autonómiát javasol a sziget számára.
Kelemen Hunor a Krónika kérdésére elmondta, egyelőre nem tudja, módosíthat-e a román politikának az autonómiával szembeni elutasító álláspontján a francia államfő által Korzikának kilátásba helyezett önrendelkezés.
„A status quo mindannyiunk számára kudarcot jelentene” – hangsúlyozta a köztársasági elnök Ajaccióban, a hivatalos francia megfogalmazás szerint „nacionalista”, azaz autonómiapárti irányítás alatt álló korzikai törvényhozás előtt, amelynek pulpitusa mögött a francia és az EU-zászló mellé a sziget mórfejes zászlaját is kihelyezték.
„Támogatom, hogy az alkotmányban, saját cikkelyben ismerjék el a korzikai sziget közösségének sajátosságát, a történelmi, nyelvi és kulturális jellegét” – mondta. Emmanuel Macron hat hónapos határidőt szabott a korzikai kormánynak és a vezetőknek, hogy kidolgozzák „az alkotmányos és organikus szöveget, amelyet jóváhagyásra benyújtanak”.
Még ha az erdélyi magyar közösség számára rövid távon konkrét eredményekkel nem is jár az, hogy Macron nagyobb mértékű autonómiát ajánlott Korzika számára, mégiscsak jó szolgálatot tett azoknak, akik szerint a magyarokat is megilleti az önrendelkezés.
Szíriai, jordániai, bolgár és moldovai állampolgárságú tagokból álló, illegális bevándorlókat Románián és Szerbián keresztül Nyugatra csempésző szervezett bűnbandára csaptak le a bolgár és a román hatóságok a bulgáriai Plovdiv városában.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök állítólagos ódzkodása ellenére Izrael beleegyezett az izraeli hadsereg (IDF) erőinek kivonásába a Gázai övezetből.
A háború két és fél évvel ezelőtti kezdete óta Oroszország több mint 9600 rakétát és 14 ezer drónt vetett be Ukrajnában – jelentette ki kedden Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka a televízióban is sugárzott sajtótájékoztatóján.
Európa keresztény értékeit ért támadásokról, a Krisztus-követés nehézségeiről a mai világban és Szent István király szellemi örökségéről beszélt Aurel Percă bukaresti érsek a Szent István-napon tartott ünnepi szentmisén a Szent István-bazilikában kedden.
Az amerikai kormány arra a következtetésre jutott, hogy az iráni kormány áll a Donald Trump elnökválasztási kampányát célzó hacker- és kiszivárogtatási akció mögött, és a Biden-Harris-kampányt is megpróbálta megcélozni.
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vette át kedden a Magyar Szent István Rendet az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.
Augusztus 20-át, a magyar államalapítást ünnepeljük szerte a Kárpát-medencében.
Az Egyesült Államok továbbra is támogatni fogja Ukrajnát, amelynek csapatai előrenyomulnak az oroszországi Kurszki területen – közölte Sabrina Singh, a Pentagon helyettes sajtótszóvivője augusztus 19-én újságírókkal.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter izraeli tárgyalásai után bejelentette, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette számára, hogy Izrael elfogadja az amerikai áthidaló javaslatot a gázai tűzszünetre és túszalkura.
Nem szerepel a kormányprogramban az állampolgárság megadása a bevándorló gyerekeknek – jelentette ki Tommaso Foti, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt képviselőházi frakcióvezetője a La Stampa című napilapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.
szóljon hozzá!