Fotó: Rostás Szabolcs
Kelemen Hunor a Krónika kérdésére elmondta, egyelőre nem tudja, módosíthat-e a román politikának az autonómiával szembeni elutasító álláspontján a francia államfő által Korzikának kilátásba helyezett önrendelkezés.
2023. szeptember 29., 16:312023. szeptember 29., 16:31
2023. szeptember 29., 16:352023. szeptember 29., 16:35
Az RMDSZ elnökét a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteken Kolozsváron tartott ülése után faggatták újságírók, többek között Korzika leendő autonómiája ügyében. A politikus egyetért Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesterrel abban, hogy az Emmanuel Macron francia államfő által Korzikának kilátásba helyezett autonómia a helyes út a Székelyföld esetében is. „Emmanuel Macron pozitív értelemben meglepett bennünket, szerintem is ez a helyes út. Hangsúlyozni kell, hogy nem függetlenségről van szó, hanem arról, hogy a helyi közösség dönthet a sorsáról. Mi ugyanezt mondjuk 33 éve” – jelentette ki Kelemen Hunor.
A szövetségi elnök úgy válaszolt, ez a kérdés a politikai és a szenzációs megközelítés perspektíváján túl azt is felveti, hogy milyen esélyt ad a törvénytervezet elfogadására az RMDSZ, továbbá milyen pillanatban gondolja úgy, hogy lehetőség van a párbeszédre. Hasonlata szerint nem az a kérdés, hogy a szövetség „milyen magasan tudja elhelyezni, illetve átugrani a lécet”, hanem az, hogy a román politikai elit mennyire képes ugyanazt a magasságot átugrani, amelyet az alakulat fontosnak tart. „Ha nem tudja átugrani, csak átszalad alatta vagy rosszabb esetben leveri a lécet, akkor értelmetlen cselekvésről beszélünk. Meg fogjuk fontolni, és a megfelelő pillanatban döntünk (az autonómia-statútum beterjesztéséről – szerk. megj.). A célt tudjuk, ismerjük, gyakrabban megfogalmni nem tudjuk annál, mint ahogy eddig megtettük” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Fotó: Rostás Szabolcs
Megkérdeztük azt is, szerinte módosíthatja-e Emmanuel Macronnak a korzikai autonómiáról tett bejelentése a román politikának a székelyföldi önrendelkezési törekvésekkel szembeni elutasító álláspontját. „Nem tudom, kiderül. Azt látom, hogy idegesek attól, amit Macron elnök már korábban előrevetített, most pedig bejelentett” – válaszolta Kelemen Hunor. Hozzátette, egyelőre még nem szabad „az ünneplés eufóriájába” esni, a francia államfő egyelőre kifejezte a szándékát, hogy hat hónapon belül mit szeretne megvalósítani.
„A helyi közösség nem akar elszakadni Franciaországtól, autonómiát akar, hogy bizonyos kérdésekben ő döntsön. Ez azért kihangsúlyozandó, mert az a legfontosabb, hogy ne félreérthető módon – szándékosan vagy kevésbé – fogalmazzanak azok, akik egy ilyen ügyet kommentálnak. Egyértelmű az üzenet, miszerint a francia állam keretein belül képzelik el az autonómiát, és ezt nem szabad túlmagyarázni” – utalt arra Kelemen Hunor, hogy Macron bejelentése, majd Antal Árpád helyeslő nyilatkozata nyomán a román médiában ismét megjelentek a székelyföldi „függetlenedési törekvésekről” szóló híresztelések.
A francia államfő által Korzikának előirányzott autonómiát szeretne Székelyföld számára Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!