Bizonytalan sors. A terroristák szóvivője szerint még ők sem tudják, hány túsz maradt életben október 7. óta
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Senkinek sincs fogalma arról, hogy hányan vannak életben a Hamász által október 7-én elrabolt izraeli túszok közül – jelentette ki egy magas rangú Hamász-tiszségtviselő a CNN-nek.
2024. június 14., 09:342024. június 14., 09:34
Hozzátette, hogy bármilyen megállapodásnak, amely a szabadon bocsátásukról szól, garanciákat kell tartalmaznia a tartós tűzszünetre és az izraeli erők teljes kivonulására a Gázai övezetből.
A CNN-nek adott interjújában Oszama Hamdan, a Hamász szóvivője és politikai irodájának tagja a libanoni fővárosban, Bejrútban nyilatkozva azt mondta, hogy
Hamdan azt mondta, hogy a Hamásznak „világos álláspontra van szüksége Izrael részéről, hogy elfogadja a tűzszünetet, a teljes kivonulást a Gázai övezetből, és hagyja, hogy a palesztinok maguk határozzák meg a jövőjüket, az újjáépítést, az ostrom (feloldását)... és készek vagyunk tárgyalni egy tisztességes megállapodásról a fogolycseréről”.
A terrorszervezet szóvivője nem reagált érdemben arra, hogy a Hamász felelős a gázai palesztinok szenvedéséért az Izrael elleni, október 7-i terrortámadás elkövetésével, amely a jelenlegi háborút kirobbantotta.
Hamdan szerint a terrortámadás csupán „a megszállásra adott válasz” volt.
Az iszlamista szervezet szóvivője egyúttal
Az Egyesült Államok által támogatott javaslatról folytatott tárgyalások az utóbbi időben intenzívebbé váltak, de úgy tűnt, hogy szerdán leálltak, miután a Hamász bemutatta a dokumentumra adott válaszát, 12 nappal azután, hogy először megkapta azt.
Joe Biden elnök szerint
„A lényeg az, hogy kötöttünk egy megállapodást, bemutattam egy olyan megközelítést, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsa, a G7-ek és az izraeliek is jóváhagytak” – mondta Biden a G7-ek olaszországi csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatón Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel együtt.
– tette hozzá.
A gázai tűzszünetről szóló megállapodás végrehajtásával kapcsolatos folyamatos nézeteltérések közepette a CNN arról számolt be, hogy az izraeli kormány úgy döntött, nem küld delegációt a további tárgyalásokra.
A csatorna egyik elemzője egy magas rangú izraeli tisztségviselőre hivatkozva a következőket írta az X-en:
„Ezek a Hamász által követelt lényeges feltételek, amelyek megváltoztatják az izraeli javaslat és a Biden elnök által bemutatott vázlat elveit, és nem teszik lehetővé, hogy a megállapodás felé haladjunk. Az Egyesült Államokkal, Egyiptommal és Katarral egyetértés van abban, hogy a cél most az, hogy a Hamász visszatérjen a Biden által bemutatott eredeti vázlathoz, és addig nem küldenek izraeli delegációt Kairóba vagy Dohába további megbeszélés[ek] céljából” – közölte a csatorna
Az EB is támogatja a tűzszüneti tervet, amely kapcsán a Hamász az időt húzza
Az Európai Bizottság (EB) teljes mértékben támogatja azt a Joe Biden amerikai elnök által előterjesztett átfogó, háromlépcsős ütemtervet, amely a Gázai övezetben azonnali és tartós tűzszünethez, az összes túsz szabadon bocsátásához vezethet – jelentette be csütörtökön Ursula von der Leyen, az EB elnöke a G7 csoport állam- és kormányfői találkozóján a dél-olaszországi Bariban.
„Készen állunk arra, hogy gyors és hatékony fellépéssel kivegyük a részünket a helyreállításból és az újjáépítésből, amely a két állam közötti megoldáshoz vezet” – hangsúlyozta.
A Joe Biden által május végén előterjesztett ajánlat az első szakaszban hat hétig tartó teljes tűzszünetre szólít fel, amelynek idején az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok szabadon bocsátásáért cserébe a Hamász tavaly október 7-i, Izrael elleni támadása során elrabolt túszok egy csoportját szabadon engedik.
A második szakasz az ellenségeskedések végleges befejezését és a többi túsz szabadon bocsátását irányozza elő, míg a harmadik fázisban megkezdődne a Gázai övezet újjáépítése.
Közben a terrorszervezet egyik magas rangú vezetője csütörtökönazt állította: a Hamász által kért, és az Egyesült Államok által előterjesztett tűzszüneti javaslatban ajánlott változtatások „nem jelentősek”, és tartalmazzák az izraeli csapatok a Gázai övezetből való teljes kivonását.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán elmondta, hogy a Hamász számos, részben megvalósíthatatlan változtatást javasolt az Egyesült Államok által támogatott javaslatban, de a közvetítők elkötelezettek a nézetkülönbségek áthidalása mellett.
A Hamász követelései között szerepel, hogy az izraeli börtönökben hosszú időre elítélt palesztin foglyok közül ők választhassanak ki száz személyt, akiket szabadon engednek majd – közölte a szervezet.
A Hamász kifogásolta, hogy az izraeli dokumentum kizárja, hogy ők válasszák ki a száz elítéltet. Emellett nem értenek egyet azzal sem, hogy a hosszú börtönbüntetésre ítélt foglyok csak akkor szabadulhatnának, ha legfeljebb 15 év van hátra a büntetésükből.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Lesz következő fordulója Oroszország és Ukrajna tárgyalásainak, de irreális, hogy ezt a Vatikánban tartsák meg, a találkozó idejéről és helyszínéről még nem döntöttek – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
szóljon hozzá!