Jól értett magyarul. Victor Atanasie Stănculescu tábornok, akkori védelmi miniszter-helyettes és Kárpáti Ferenc magyar honvédelmi miniszter között forródrót volt.
A román nacionalista erők és az egykori Szekuritáté volt tisztjei által sokat hangoztatott elmélet szerint Magyarország aktív szerepet játszott a romániai forradalomban. A harminc évvel ezelőtt miniszterelnöki tisztséget betöltő Németh Miklós a magyar honvédség készültségéről és a segítségnyújtásról nyilatkozott. Közben a román közszolgálati televízió első alkalommal idézte fel méltó módon Tóth Sándor magyarországi mártír emlékét.
2019. december 26., 13:512019. december 26., 13:51
„Ha volt is bármilyen akció bármelyik nagyhatalom részéről a romániai forrdalommal kapcsolatban, abban Magyarország nem vett részt” – hangoztatta a Magyar Hang című napilapnak adott interjúban Németh Miklós, Magyarország 1988 és 1990 közötti miniszterelnöke. Hozzátette ugynakkor, hogy a honvédség készültségben volt, és vezetői szinten próbáltak kapcsolatot kiépíteni a román hadsereg vezetésével. „Victor Stănculescu tábornok, akkori védelmi miniszter-helyettes és Kárpáti Ferenc honvédelmi miniszter között forródrót volt. A kapcsolattartást segítette az is, hogy Stănculescu jól értett magyarul. Fegyvereket és muníciót is felajánlottunk nekik – ezt egyébként Antall Józsefék is ambicionálták. De ezt a románok nem fogadták el, sőt, a leghatározottabban visszautasították. Egyéb segítségre azonban igényt tartottak: a sebesültek ellátásához szükséges eszközöket, kötszereket, valamint technikai támogatást elfogadtak” – emlékezett vissza a harminc évvel ezelőtti eseményekre az egykori szocialista politkus.
Németh Miklós arról is beszámolt, hogy akkoriban a magyar titkosszolgálati rádiófelderítési technika nagyon jónak számított, míg Romániában elavult rendszerekkel dolgoztak.
– mesélte az exkormányfő. Németh azt is elmondta, hogy Kárpáti Ferencet felkereste az ellenzéki Magyar Demokrata Fórum (MDF) küldöttsége, Für Lajos, Szabad György és Bíró Zoltán, akik elég éles hangnemben kifogásolták, hogy miközben Temesváron népirtás folyik, a néphadsereg nem tesz semmit. „Két dolgot kezdeményeztek: a NATO-val és a Varsói Szerződéssel együttműködve antiterrorista alakulatokat vessünk be. Ez elvileg még rendben is lett volna, de egyik szervezetnek sem volt ilyen törekvése. A másik felvetésük hajmeresztőbb volt: önkéntes szabad csapatokat fegyverezzünk fel, akiknek dolga a civilek megvédése lett volna. Az ötlet felvetésekor nem hangoztattak revíziós célokat, de ismerve az akkori MDF-et, egészen biztosan voltak ilyen szándékaik is” – nyilatkozta a magyar reformkommunisták akkori vezetője. Szerinte ez utóbbit igazolja Antall József már-már kétségbeesett telefonhívása, hogy „nem bír ezekkel” (a fentebb említett MDF-esekkel – a szerk. megj.), s küldeni kellene valakit, aki elmagyarázza nekik a helyzetet. „Tanácsadómat, az erdélyi gyökerekkel bíró történészt, Jenei Györgyöt küldtem, aki végül lehűtötte a kedélyeket” – tette hozzá Németh Miklós.
Olyan magyar állampolgár is akadt különben, aki életét adta a romániai forrdalomért. 1989. december 22-én „Romániáért, Erdélyért” címmel tartottak többezer fős szolidaritási tüntetést és adománygyűjtést a temesvári felkelés megsegítése céljából Hódmezővásárhely központjában. A helyben összegyűlt adományokkal még aznap este konvoj indult Arad érintésével az ostromlott Temesvárra.
23-án hajnali 2 órakor az aradi újhíd feljárójánál érte halálos lövés a háromgyermekes gépkocsivezetőt. A román közszolgálati televízió dokumentumfilmet készítette a magyarországi mártírról, az alkotást vasárnap sugározta a TVR2.
Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal.
A nyomozók ijesztő felfedezést tettek az Air India 171-es járatának júniusban történt, 279 ember életét követelő balesetének előzetes vizsgálata során – számolt be a BBC.
A 45 éves Sebestyén Józsefet Beregszász főutcájáról hurcolták el, majd egy vasdoronggal olyan súlyosan bántalmazták az ukrán karhatalmiak, hogy később már lábra sem tudott állni. Az ügy országos felháborodást váltott ki.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
szóljon hozzá!