Leállt az Ukrajnán keresztül érkező földgáztranzit
Fotó: Gazprom/Facebook
A Gazprom orosz energiaipari óriáscég szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta – reggel hat óra – után leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást. Előzőleg Kijev is beharangozta a földgáztranzit blokkolását.
2025. január 01., 17:422025. január 01., 17:42
2025. január 01., 17:542025. január 01., 17:54
„A Gazprom és az (ukrán) Naftohaz közötti szerződések meghosszabbításának az ukrán fél által történt többszöri és egyértelmű elutasítása miatt a Gazpromnak megszűnt a műszaki és jogi lehetősége, hogy 2025. január 1-től gázt szállítson Ukrajna területén keresztül. Moszkvai idő szerint 8:00 óra óta nem szállítunk orosz gázt Ukrajna területén át” – olvasható a vállalatnak a földgáztranzit leálljtásáról szóló közleményében. Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték lezárása a Krím dél-ukrajnai félsziget 2014-ben történt orosz megszállása és bekebelezése óta tartó évtizedes feszült viszonynak vet véget.
Az Európai Unió a 2022. februári Ukrajna elleni orosz invázió óta megkettőzte az erőfeszítéseit, hogy alternatív források keresésével csökkentse az orosz energiától való függőségét. Az orosz-ukrán tranzitszerződés évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitszállítását irányozta elő.
Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nem lesz, mert az új év előtt néhány nappal nem lehet új szerződést kötni. Kijev szintén bejelentette, hogy le kívánja állítani az orosz gáztranzitot, előrebocsátva, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely január elsején lejárt. Ukrajna közölte, hogy az Európai Bizottság kérésére kész újraindítani a területén át történő gázszállítást, ha a vezetéken nem orosz gázt szállítanak, az orosz elnök pedig nem zárta ki új szerződések megkötését harmadik fél – török, magyar, szlovák és azerbajdzsán cégek – részvételével – írta a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint ebben az esetben a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél az orosz-ukrán határon új tulajdonosnak adná át a szállítási jogokat. A kijevi energiaügyi minisztérium szerdán közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás leállítása a nemzetbiztonság érdekében történt. „Leállítottuk az orosz gáz tranzitszállítását. Ez történelmi esemény” – idézte Herman Haluscsenko minisztert a tárca.
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését. „A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át” – közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.
Az Ukrajnával határos volt szovjet tagköztársaság a hónap elején már 60 napos szükségállapotot vezetett be a földgázszállítmány csökkentése miatt. Moldova szakadár oroszbarát régiója, a Dnyeszter-menti Transznisztria – amely szintén a tranzitáramokra támaszkodik – szerda hajnalban leállította a háztartások fűtését és melegvízellátását . A Tirasteploenergo helyi energiaszolgáltató arra szólította fel a lakosságot, hogy öltözködjenek melegen, függesszenek takarót vagy vastag függönyt az ablakokra és az erkélyajtókra,
és használjanak elektromos fűtőtesteket. „A Kreml ismét energetikai zsaroláshoz folyamodott, hogy befolyásolja a 2025-ös parlamenti választásokat és aláássa európai utunkat” – nyilatkozta Maia Sandu moldovai elnök.
Hatvannapos szükségállapot bevezetéséről határozott péntek hajnalban a Moldovai Köztársaság parlamentje, mert arra számítanak, hogy január 1-jétől leállnak az Ukrajnán keresztül Oroszországból érkező gázszállítmányok.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
szóljon hozzá!