Leállt az Ukrajnán keresztül érkező földgáztranzit
Fotó: Gazprom/Facebook
A Gazprom orosz energiaipari óriáscég szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta – reggel hat óra – után leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást. Előzőleg Kijev is beharangozta a földgáztranzit blokkolását.
2025. január 01., 17:422025. január 01., 17:42
2025. január 01., 17:542025. január 01., 17:54
„A Gazprom és az (ukrán) Naftohaz közötti szerződések meghosszabbításának az ukrán fél által történt többszöri és egyértelmű elutasítása miatt a Gazpromnak megszűnt a műszaki és jogi lehetősége, hogy 2025. január 1-től gázt szállítson Ukrajna területén keresztül. Moszkvai idő szerint 8:00 óra óta nem szállítunk orosz gázt Ukrajna területén át” – olvasható a vállalatnak a földgáztranzit leálljtásáról szóló közleményében. Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték lezárása a Krím dél-ukrajnai félsziget 2014-ben történt orosz megszállása és bekebelezése óta tartó évtizedes feszült viszonynak vet véget.
Az Európai Unió a 2022. februári Ukrajna elleni orosz invázió óta megkettőzte az erőfeszítéseit, hogy alternatív források keresésével csökkentse az orosz energiától való függőségét. Az orosz-ukrán tranzitszerződés évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitszállítását irányozta elő.
Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nem lesz, mert az új év előtt néhány nappal nem lehet új szerződést kötni. Kijev szintén bejelentette, hogy le kívánja állítani az orosz gáztranzitot, előrebocsátva, hogy nem fogja meghosszabbítani az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely január elsején lejárt. Ukrajna közölte, hogy az Európai Bizottság kérésére kész újraindítani a területén át történő gázszállítást, ha a vezetéken nem orosz gázt szállítanak, az orosz elnök pedig nem zárta ki új szerződések megkötését harmadik fél – török, magyar, szlovák és azerbajdzsán cégek – részvételével – írta a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint ebben az esetben a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél az orosz-ukrán határon új tulajdonosnak adná át a szállítási jogokat. A kijevi energiaügyi minisztérium szerdán közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás leállítása a nemzetbiztonság érdekében történt. „Leállítottuk az orosz gáz tranzitszállítását. Ez történelmi esemény” – idézte Herman Haluscsenko minisztert a tárca.
Brüsszel nem látja súlyosnak az orosz gázszállítás kiesését. „A bizottság több mint egy éve kifejezetten azon dolgozik, hogy felkészüljön egy olyan forgatókönyvre, amelyben az orosz gáz nem Ukrajnán keresztül halad át” – közölte a testület kedden az AFP hírügynökséggel.
Az Ukrajnával határos volt szovjet tagköztársaság a hónap elején már 60 napos szükségállapotot vezetett be a földgázszállítmány csökkentése miatt. Moldova szakadár oroszbarát régiója, a Dnyeszter-menti Transznisztria – amely szintén a tranzitáramokra támaszkodik – szerda hajnalban leállította a háztartások fűtését és melegvízellátását . A Tirasteploenergo helyi energiaszolgáltató arra szólította fel a lakosságot, hogy öltözködjenek melegen, függesszenek takarót vagy vastag függönyt az ablakokra és az erkélyajtókra,
és használjanak elektromos fűtőtesteket. „A Kreml ismét energetikai zsaroláshoz folyamodott, hogy befolyásolja a 2025-ös parlamenti választásokat és aláássa európai utunkat” – nyilatkozta Maia Sandu moldovai elnök.
Hatvannapos szükségállapot bevezetéséről határozott péntek hajnalban a Moldovai Köztársaság parlamentje, mert arra számítanak, hogy január 1-jétől leállnak az Ukrajnán keresztül Oroszországból érkező gázszállítmányok.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
J.D. Vance amerikai alelnök szerint Európának sem jó, ha kizárólag az Egyesült Államokra bízza saját biztonságát.
A holland rendőrség kedden bejelentette, hogy letartóztattak egy ötödik gyanúsítottat a dák műkincsek elrablásának ügyében.
szóljon hozzá!