Területi követelések? Szergej Lavrov szerint Románia szemet vetett egyes, jelenleg ukrán fennhatóság alatt álló területekre
Fotó: Facebook/Russian Foreign Ministry - МИД России
Több európai uniós ország, különösen Románia területi követeléseket támaszt Ukrajnával szemben – állította kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
2025. február 19., 12:332025. február 19., 12:33
Lavrov a kijelentést a szaúd-arábiai Rijádban tartott sajtótájékoztatón tette, miután megbeszélést folytatott egy amerikai küldöttséggel az ukrajnai háború lehetséges befejezéséről.
„Vannak ilyen tárgyalások” – mondta Lavrov a TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint.
„Nemrég román politikusok is beszéltek erről” – tette hozzá az orosz külügyminiszter.
Továbbra is napirenden tartja az Ukrajnával szembeni területi követeléseket az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu, aki ezúttal Volodimir Zelenszkij ukrán elnökbe is páros lábbal szállt bele.
Mint arról beszámoltunk, Georgescu január 29-én egy Ion Cristoiu újságírónak adott interjújában több kijelentést is tett Ukrajna integritásáról és szuverenitásáról.
Kijevben és Bukarestben is kiverte a biztosítékot a tavalyi elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu, miután egy interjúban kijelentette: jelenleg Ukrajnához tartozó területeket csatolna Romániához.
Szerinte a korábban, a két világháború között Román fennhatóság alatt álló területek mellett ráadásul Kárpátalja egyes, Romániához sohasem tartozó területeit is Romániához kellene csatolni, míg a maradék Magyarországot illetné.
Arról is beszélt, hogy Ukrajna nem létező állam.
Kijelentéseit Bukarestben és Kijevben is bírálták.
Jelenleg Ukrajnához tartozó területeket csatolna Romániához az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!