Átrajzolná. Călin Georgescu szerint Ukrajna kitalált állam, így fel kell osztani a szomszédai között
Fotó: Youtube
Jelenleg Ukrajnához tartozó területeket csatolna Romániához az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu. Szerinte „Ukrajna kitalált állam, nem létezik”, Kijev számára „a háború elveszett”. „Nagy-Romániát akarok” – szögezte le Georgescu.
2025. január 30., 14:012025. január 30., 14:01
2025. január 30., 14:192025. január 30., 14:19
Georgescu erről a Ion Cristoiu újságírónak adott interjúban beszélt. „A világ változik. A határok is változni fognak. Sőt – ha a határok megváltoznak, hol vagyunk mi? Nekünk ott van Észak-Bukovina – érdekeltségi körünkbe tartozik. Itt van a Budzsák” – hangoztatta Georgescu.
Igaz, „nagylelkű” is a magyarokkal szemben.
– fogalmazott az államfőválasztás november 24-ei első fordulóját megnyerő Georgescu, az orosz expanzionista „Kis-Oroszország” megnevezést használva Ukrajna fennmaradó területeire.
„Száz százalékban ez fog történni. Nincs más lehetőség! Nem létezik, ez elkerülhetetlen” – jelentette ki. Hozzátette, hogy „Ukrajna egy kitalált állam, nem létezik”. Az általa „igényelt” területek kapcsán úgy vélekedett, hogy azok „történelmileg” a románokat illetik.
Georgescu hozzátette, hogy Ukrajna számára „a háború elveszett”. „Nagy-Romániát akarok” – jelentette ki az interjúban.
aki 2023 márciusában törvénytervezetet nyújtott be a bukaresti parlamentben, amelyben azt kezdeményezte, hogy Románia mondja fel az Ukrajnával kötött alapszerződést, és követeljen vissza egykor román uralom alatt álló területeket. Emellett még Máramaros megye azon, jelenleg Kárpátaljához tartozó részeire is kiterjedtek az igényei, amelyek a trianoni diktátum után sem kerültek román fennhatóság alá.
A trianoni diktátum aláírásáig a megye a Magyar Királyság része volt, majd a békeszerződés nyomán északi része akkor Csehszlovákiához került. A terület az 1938-39-es időszakban visszakerült Magyarországhoz, majd 1944-ben a szovjet hadsereg szállta meg, 1945-ben pedig a Szovjetunió annektálta. A Szovjetunió felbomlása után Ukrajna örökölte meg a korábban közel egy évezredig Magyarország részét képező régiót.
Korábban amúgy Dmitrij Mevdegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese szintén arról beszélt, hogy Ukrajna szomszédai visszakaphatnák egykori, jelenleg Ukrajnához tartozó területeiket. A volt orosz államfő, egykori miniszterelnök egy 2023. áprilisában tartott rendezvényen megismételte többször hangoztatott tézisét, és arról beszélt, hogy Lengyelország, Magyarország és Románia évtizedek óta arról „álmodik”, hogy átveszi Ukrajna nyugati régióit.
– számolt be a TASZSZ orosz hírügynökségre hivatkozva az Index. A moszkvai illetékes közölte, Ukrajna területeinek szétosztása még mindig jobb, mintha az ukránok belépnének a NATO-ba. „Jobb egy ilyen csendes felosztás, mint Ukrajna NATO-tagsága vagy egy világháború. A kapzsiság és a rosszindulat, a gyűlölet és a becsvágy gyakran erősebb, mint az ész és a józan ész” – fogalmazott orosz biztonsági tanács helyettes vezetője.
„Sok ukrán nyilvánvalóan nem akar visszatérni Lengyelországba, vagy nem mutat semmilyen vágyat arra, hogy visszatérjen a lengyel államba, mert túl erős a történelmi emléke annak, hogyan bántak velük abban az országban. Hogy nyíltan fogalmazzak, rabszolgaként, marhaként” – fogalmazott. Medvegyev szerint Lengyelországban még ma sem bánnak jobban az ukrán menekültekkel és munkásokkal.
Nem ez az első eset, amikor a moszkvai vezető hasonló kijelentéseket tett. 2022 decemberben Medvegyev azt jósolta, hogy Lengyelország és Magyarország 2023-ban megtámadja Ukrajnát, és megszállja annak nyugati országrészeit.
Nem mindennapi törvénytervezetet nyújtott be a bukaresti parlamentben a szélsőséges megnyilvánulásairól hírhedtté vált Diana Șoșoacă szenátor: azt kezdeményezi, hogy Románia követeljen vissza egykor román uralom alatt álló területeket.
Világháborúhoz vezetne Ukrajna NATO-csatlakozása Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese szerint, aki újfent azt fejtegette, hogy szomszédai fel akarják osztani egymás között Ukrajnát.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!