Később. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint valószínűbb, hogy ebben a hónapban nem lesz amerikai–orosz csúcstalálkozó
Fotó: Pixabay
A Kreml szerint bár nem kizárt, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök még ebben a hónapban találkozhat, de valószínűbb, hogy erre később kerül sor.
2025. február 19., 15:452025. február 19., 15:45
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője sajtótájékoztatón szerdán arra a kérdésre, hogy még ebben a hónapban sor kerülhet-e Putyin és Trump találkozójára, az Interfax orosz hírügynökség tudósítása szerint azt mondta: „Ez lehetséges, de valószínűleg mégsem lesz”.
Azt mondta, hogy
„De ez csak az első lépés… Természetesen lehetetlen mindent egy nap vagy egy hét alatt rendbe hozni. Hosszú út áll még előttünk” – tette hozzá.
Donald Trump amerikai elnök szerint „valószínűleg” még február vége előtt találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal.
Egy másik kérdésre kitérve Peszkov megemlítette, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Egyesült Államokkal folytatott rijádi tárgyalásokat követően világosan megfogalmazta:
„Tegnap Lavrov külügyminiszter teljesen egyértelműen vázolta az álláspontunkat ebben a kérdésben, egyszerűen, mindenre kiterjedően” – mutatott rá Peszkov.
Peszkov szólt arról is, hogy az ukrajnai választások és a tűzszünet sorrendjéről nem lehet Moszkvában vagy Washingtonban dönteni. Mint elmondta, az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok Rijádban eszmecserét folytatott erről a témáról. „Ebben a kérdésben természetesen nem lehet döntést hozni Moszkvában és Washingtonban” – emelte ki. „A kérdésben van bizonyos véleménycsere. De ez ennél tovább nem mehet”.
„Egyelőre ezek a megbeszélések, mindegyikük valamilyen politikaközeli jelleget hordoz” – fejtette ki.
Szólt arról is, hogy Kijevnek politikai akaratot kell mutatnia a rendezésre, de a kérdésben Volodimir Zelenszkij meglehetősen ellentmondásos kijelentéseket tesz. Peszkov szerint Moszkva és Washington politikai akaratot mutatott, most a kijevi rezsim politikai akaratának kellene megmutatkoznia.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.
Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.
A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.
Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.
Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.
A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.
Nem zárkózik el attól a németországi választáson első helyen végzett CDU elnöke, Friedrich Merz, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Ukrajnának.
Mindazoknak, akik meg akarják állítani az öldöklést, még nagyobb nyomást kell helyezniük Oroszországra, hogy felhagyjon a háborúval Ukrajnában – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai fők&
szóljon hozzá!