Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
Miközben egyre több menekült érkezik Kárpátaljára Ukrajna délkeleti régióiból, a magyar iskolákat az elvándorlás sújtja, ráadásul Kijevben senki nem vonta vissza az anyanyelvi oktatást a jövő évtől ellehetetlenítő törvényt. A diákok személyes jelenléte az iskolákban attól is függ, van-e óvóhely a közelben.
2022. augusztus 29., 20:102022. augusztus 29., 20:10
2022. augusztus 29., 21:442022. augusztus 29., 21:44
Közel félmillió menekült érkezett Kárpátaljára az orosz–ukrán háború kitörése óta. Olyanokról van szó, akik Ukrajna azon részéről érkeznek, ahol bombáznak, mindennapos fenyegetettséget jelent a konfliktus, ellehetetlenült az élet. Ez a magas létszám nagy nyomást helyezett a megyére, amit az ottani vezetés a helyi összefogás, illetve a külföldi, így például jelentős részben magyarországi humanitárius segélyek nélkül nem tudott volna átvészelni – számolt be Simon Rita, a Kárpáti Igaz Szó munkatársa az InfoRádiónak.
A tudósításból az is kiderül, hogy a megyei vezetés megteremtené a belső menekültek kárpátaljai, hosszú távú tartózkodási feltételeit. Nemzetközi partnerekkel közösen építenének újjá olyan elhagyatott épületeket, ahová elhelyezhetnék a menekülteket. Egy hét alatt több mint húszezer fővel emelkedett a Kárpátaljára érkezők száma, s hatóságok további bevándorlási hullámra számítanak.
Közben Ukrajnában, így Kárpátalján is közeledik az új tanév kezdete. A háború miatt bekövetkezett elvándorlás rendkívül rosszul érinti a magyar oktatást, amit az is tetéz, hogy senki nem vonta vissza a nemzeti kisebbségeket hátrányosan érintő törvényt, így 2023-tól a tantárgyak nagy részét ukránul kell tanulni. „Ha azt mondtuk, hogy az új oktatási törvény, annak is a 7. cikkelye főleg, a gyors asszimilációt jelentette volna, ez a háború gyakorlatilag a hirtelen halál” – állapította meg a Magyar Nemzetnek Kovács Péter, az Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium igazgatója.
Óvóhelyre igyekvő gyerekek egy kárpátaljai iskolában
Fotó: Kiszo.net
„A plébánia ajánlotta fel az óvóhely kialakítására a pincét, már megkaptuk rá az engedélyt, úgyhogy biztonságosan tudjuk kezdeni a tanévet” – számolt be a Magyar Nemzetnek a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye megbízásából alapított Munkácsi Szent István Líceum igazgatója, Kristofori Olga. Elmondta: nincs annyi tanulójuk, mint korábban, de négy osztályt tudnak indítani, úgyhogy bizakodva néznek a jövőbe. Kristofori Olga arról is beszélt, hogy a rendkívüli helyzet miatt fennáll a tanulók „családi oktatása”, ha félnek bemenni az intézménybe vagy a szülők féltik őket.
„A pedagógusok elküldik nekik a tananyagot, amit a családdal közösen feldolgoznak, és négyszer egy évben jönnek vizsgázni, de ez megoldható online formában is” – mondta az igazgató.
„Arra törekedtünk, hogy azoknak a fiataloknak az élete, akik itthon maradtak, ne törjön teljesen ketté, és be tudják fejezni a tanulmányaikat. A legfontosabb szempont az volt, hogy a nálunk tanuló végzős hallgatók, diákok záróvizsgát tudjanak tenni, ami sikerült is” – számolt be a rendkívüli helyzetről a Magyar Nemzetnek adott interjújában Orosz Ildikó. Mint elmondta, most készülnek az új tanévre.
Fotó: Kiszo.net
Mérjük azt is, mekkora a pedagógushiány, jelenleg 44 intézményben összesen 77 tanítóra és tanárra lenne szükségük. Próbálunk ebben is segíteni” – fogalmazott a főiskola elnöke.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
szóljon hozzá!