Fotó: II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola
Miközben egyre több menekült érkezik Kárpátaljára Ukrajna délkeleti régióiból, a magyar iskolákat az elvándorlás sújtja, ráadásul Kijevben senki nem vonta vissza az anyanyelvi oktatást a jövő évtől ellehetetlenítő törvényt. A diákok személyes jelenléte az iskolákban attól is függ, van-e óvóhely a közelben.
2022. augusztus 29., 20:102022. augusztus 29., 20:10
2022. augusztus 29., 21:442022. augusztus 29., 21:44
Közel félmillió menekült érkezett Kárpátaljára az orosz–ukrán háború kitörése óta. Olyanokról van szó, akik Ukrajna azon részéről érkeznek, ahol bombáznak, mindennapos fenyegetettséget jelent a konfliktus, ellehetetlenült az élet. Ez a magas létszám nagy nyomást helyezett a megyére, amit az ottani vezetés a helyi összefogás, illetve a külföldi, így például jelentős részben magyarországi humanitárius segélyek nélkül nem tudott volna átvészelni – számolt be Simon Rita, a Kárpáti Igaz Szó munkatársa az InfoRádiónak.
A tudósításból az is kiderül, hogy a megyei vezetés megteremtené a belső menekültek kárpátaljai, hosszú távú tartózkodási feltételeit. Nemzetközi partnerekkel közösen építenének újjá olyan elhagyatott épületeket, ahová elhelyezhetnék a menekülteket. Egy hét alatt több mint húszezer fővel emelkedett a Kárpátaljára érkezők száma, s hatóságok további bevándorlási hullámra számítanak.
Közben Ukrajnában, így Kárpátalján is közeledik az új tanév kezdete. A háború miatt bekövetkezett elvándorlás rendkívül rosszul érinti a magyar oktatást, amit az is tetéz, hogy senki nem vonta vissza a nemzeti kisebbségeket hátrányosan érintő törvényt, így 2023-tól a tantárgyak nagy részét ukránul kell tanulni. „Ha azt mondtuk, hogy az új oktatási törvény, annak is a 7. cikkelye főleg, a gyors asszimilációt jelentette volna, ez a háború gyakorlatilag a hirtelen halál” – állapította meg a Magyar Nemzetnek Kovács Péter, az Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium igazgatója.
Óvóhelyre igyekvő gyerekek egy kárpátaljai iskolában
Fotó: Kiszo.net
„A plébánia ajánlotta fel az óvóhely kialakítására a pincét, már megkaptuk rá az engedélyt, úgyhogy biztonságosan tudjuk kezdeni a tanévet” – számolt be a Magyar Nemzetnek a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye megbízásából alapított Munkácsi Szent István Líceum igazgatója, Kristofori Olga. Elmondta: nincs annyi tanulójuk, mint korábban, de négy osztályt tudnak indítani, úgyhogy bizakodva néznek a jövőbe. Kristofori Olga arról is beszélt, hogy a rendkívüli helyzet miatt fennáll a tanulók „családi oktatása”, ha félnek bemenni az intézménybe vagy a szülők féltik őket.
„A pedagógusok elküldik nekik a tananyagot, amit a családdal közösen feldolgoznak, és négyszer egy évben jönnek vizsgázni, de ez megoldható online formában is” – mondta az igazgató.
„Arra törekedtünk, hogy azoknak a fiataloknak az élete, akik itthon maradtak, ne törjön teljesen ketté, és be tudják fejezni a tanulmányaikat. A legfontosabb szempont az volt, hogy a nálunk tanuló végzős hallgatók, diákok záróvizsgát tudjanak tenni, ami sikerült is” – számolt be a rendkívüli helyzetről a Magyar Nemzetnek adott interjújában Orosz Ildikó. Mint elmondta, most készülnek az új tanévre.
Fotó: Kiszo.net
Mérjük azt is, mekkora a pedagógushiány, jelenleg 44 intézményben összesen 77 tanítóra és tanárra lenne szükségük. Próbálunk ebben is segíteni” – fogalmazott a főiskola elnöke.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!