Felhőtlen viszony. Az RMDSZ vezérkara a Fidesz eredményváróján
Fotó: Antal Árpád/Facebook
Várhatóan megmarad az RMDSZ kormányzati részvételének a magyar–román államközi kapcsolatokra gyakorolt pozitív hatása, amelyek ha nem is túl élénkek, de korrektek, normálisak – nyilatkozta a Krónikának Barabás T. János elemző, aki szerint az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad. A szakértőt arról kérdeztük, hogyan alakulhat Magyarország és Románia viszonya, valamint a nemzetpolitika a választások után.
2022. április 05., 21:152022. április 05., 21:15
2022. április 05., 22:542022. április 05., 22:54
Az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad, emellett az RMDSZ a bukaresti kormánykoalíció tagjaként is jelentős partner lehet – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző. Szerinte az elmúlt évek nemzetpolitikáját a határon túli magyarok szervezetei sikeresnek, helyesnek ítélték meg.
Ne feledjük, hogy a határon túliak is jelentős segítséget adnak a magyarországiaknak. Mintegy 60–70 ezren dolgoznak évente Magyarországon, adót és áfát fizetve idénymunkásként. Az áttelepedett olcsó és jól képzett munkaerő oktatására, egészségügyi ellátására az átlaghoz képest keveset kell költeni. Nem igaz tehát, hogy csak az anyaország segít” – fogalmazott a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője.
Fotó: Haáz Vince
A szakértő a várható magyar kormányzati tervek között említette a szorosabb egyeztetést a román kormányzati féllel, a digitális jólét program kiterjesztését a Kárpát-medencére, a gazdaságfejlesztési, kereskedelmi támogatások keretében az erdélyi–vajdasági, felvidéki–kárpátaljai, magyarországi–erdélyi kölcsönös beruházások ösztönzését, újabb óvodák és iskolák építését, felújítását, az egyházi közösségek támogatását, a kulturális identitás megőrzéséhez szükséges programok finanszírozásának, a sportfejlesztéseknek a folytatását.
A magyar–román államközi viszony alakulásával kapcsolatban elmondta:
Fotó: Veres Nándor
„A román államfő által elnökölt nemzetbiztonsági tanács (CSAT) vélhetően óvatos lett Magyarországgal kapcsolatban, az elmúlt években jórészt elmaradtak a barátságtalan kormányzati nyilatkozatok. A kritikus nemzetközi viszonyok közepette valószínűleg nem akarják táplálni a regionális feszültségeket” – mondta a kolozsvári származású elemző. Barabás T. János úgy látja,
„Tavaly meghaladta a kilencmilliárd eurót a magyar–román közös kereskedelem. Összehasonlításként ez az összeg Bulgária és Románia viszonylatában csupán hárommilliárd euró. Egy felmérés szerint a román és a magyar vállalkozók megbíznak egymásban, remélem, ez a bizalom hat majd a politikára is. A kormányközi viszonynak megvan a rövid és középtávú agendája: közös infrastruktúra- és energiapolitika, biztonságpolitikai együttműködés, belügyi, kulturális, ökológiai témák” – fogalmazott lapunknak a szakértő. Hozzátette: az ukrajnai háború, a változó energiapolitika szorosabb együttműködést kívánna.
Fotó: Haáz Vince
A gazdasági helyzet, valamint a háború okozta nehézségek kezelését nevezte az ötödik Orbán-kormány várható prioritásának Deák Dániel budapesti politológus.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
Negyven ember vesztette életét szerdán a Bekaa-völgyben fekvő Baalbek keleti város környékén Libanonra mért izraeli csapásokban – közölte az ország egészségügyi minisztériuma, este pedig újabb csapások érték Bejrút déli külvárosait.
Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.
Elismerte vereségét Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata párti elnökjelölt és gratulált választási győzelméhez republikánus riválisának, Donald Trumpnak a megválasztott elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésében – közölték Harris munkatársai.
Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson a liberális és progresszív eszmék vereségét jelenti – állapította meg Robert Fico a szlovák kormány szerdai ülése után.
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán.
szóljon hozzá!