Felhőtlen viszony. Az RMDSZ vezérkara a Fidesz eredményváróján
Fotó: Antal Árpád/Facebook
Várhatóan megmarad az RMDSZ kormányzati részvételének a magyar–román államközi kapcsolatokra gyakorolt pozitív hatása, amelyek ha nem is túl élénkek, de korrektek, normálisak – nyilatkozta a Krónikának Barabás T. János elemző, aki szerint az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad. A szakértőt arról kérdeztük, hogyan alakulhat Magyarország és Románia viszonya, valamint a nemzetpolitika a választások után.
2022. április 05., 21:152022. április 05., 21:15
2022. április 05., 22:542022. április 05., 22:54
Az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad, emellett az RMDSZ a bukaresti kormánykoalíció tagjaként is jelentős partner lehet – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző. Szerinte az elmúlt évek nemzetpolitikáját a határon túli magyarok szervezetei sikeresnek, helyesnek ítélték meg.
Ne feledjük, hogy a határon túliak is jelentős segítséget adnak a magyarországiaknak. Mintegy 60–70 ezren dolgoznak évente Magyarországon, adót és áfát fizetve idénymunkásként. Az áttelepedett olcsó és jól képzett munkaerő oktatására, egészségügyi ellátására az átlaghoz képest keveset kell költeni. Nem igaz tehát, hogy csak az anyaország segít” – fogalmazott a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője.
Fotó: Haáz Vince
A szakértő a várható magyar kormányzati tervek között említette a szorosabb egyeztetést a román kormányzati féllel, a digitális jólét program kiterjesztését a Kárpát-medencére, a gazdaságfejlesztési, kereskedelmi támogatások keretében az erdélyi–vajdasági, felvidéki–kárpátaljai, magyarországi–erdélyi kölcsönös beruházások ösztönzését, újabb óvodák és iskolák építését, felújítását, az egyházi közösségek támogatását, a kulturális identitás megőrzéséhez szükséges programok finanszírozásának, a sportfejlesztéseknek a folytatását.
A magyar–román államközi viszony alakulásával kapcsolatban elmondta:
Fotó: Veres Nándor
„A román államfő által elnökölt nemzetbiztonsági tanács (CSAT) vélhetően óvatos lett Magyarországgal kapcsolatban, az elmúlt években jórészt elmaradtak a barátságtalan kormányzati nyilatkozatok. A kritikus nemzetközi viszonyok közepette valószínűleg nem akarják táplálni a regionális feszültségeket” – mondta a kolozsvári származású elemző. Barabás T. János úgy látja,
„Tavaly meghaladta a kilencmilliárd eurót a magyar–román közös kereskedelem. Összehasonlításként ez az összeg Bulgária és Románia viszonylatában csupán hárommilliárd euró. Egy felmérés szerint a román és a magyar vállalkozók megbíznak egymásban, remélem, ez a bizalom hat majd a politikára is. A kormányközi viszonynak megvan a rövid és középtávú agendája: közös infrastruktúra- és energiapolitika, biztonságpolitikai együttműködés, belügyi, kulturális, ökológiai témák” – fogalmazott lapunknak a szakértő. Hozzátette: az ukrajnai háború, a változó energiapolitika szorosabb együttműködést kívánna.
Fotó: Haáz Vince
A gazdasági helyzet, valamint a háború okozta nehézségek kezelését nevezte az ötödik Orbán-kormány várható prioritásának Deák Dániel budapesti politológus.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
Pete Hegseth védelmi miniszter nem tájékoztatta a Fehér Házat, mielőtt a múlt héten engedélyezte az Ukrajnába irányuló fegyverszállítmányok szüneteltetését, ami a kormányzaton belül nagy kavarodást váltott ki – közölte a CNN öt, a
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
szóljon hozzá!