Felhőtlen viszony. Az RMDSZ vezérkara a Fidesz eredményváróján
Fotó: Antal Árpád/Facebook
Várhatóan megmarad az RMDSZ kormányzati részvételének a magyar–román államközi kapcsolatokra gyakorolt pozitív hatása, amelyek ha nem is túl élénkek, de korrektek, normálisak – nyilatkozta a Krónikának Barabás T. János elemző, aki szerint az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad. A szakértőt arról kérdeztük, hogyan alakulhat Magyarország és Románia viszonya, valamint a nemzetpolitika a választások után.
2022. április 05., 21:152022. április 05., 21:15
2022. április 05., 22:542022. április 05., 22:54
Az erdélyi magyarokkal való kapcsolat kiemelten fontos marad, emellett az RMDSZ a bukaresti kormánykoalíció tagjaként is jelentős partner lehet – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző. Szerinte az elmúlt évek nemzetpolitikáját a határon túli magyarok szervezetei sikeresnek, helyesnek ítélték meg.
Ne feledjük, hogy a határon túliak is jelentős segítséget adnak a magyarországiaknak. Mintegy 60–70 ezren dolgoznak évente Magyarországon, adót és áfát fizetve idénymunkásként. Az áttelepedett olcsó és jól képzett munkaerő oktatására, egészségügyi ellátására az átlaghoz képest keveset kell költeni. Nem igaz tehát, hogy csak az anyaország segít” – fogalmazott a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője.
Fotó: Haáz Vince
A szakértő a várható magyar kormányzati tervek között említette a szorosabb egyeztetést a román kormányzati féllel, a digitális jólét program kiterjesztését a Kárpát-medencére, a gazdaságfejlesztési, kereskedelmi támogatások keretében az erdélyi–vajdasági, felvidéki–kárpátaljai, magyarországi–erdélyi kölcsönös beruházások ösztönzését, újabb óvodák és iskolák építését, felújítását, az egyházi közösségek támogatását, a kulturális identitás megőrzéséhez szükséges programok finanszírozásának, a sportfejlesztéseknek a folytatását.
A magyar–román államközi viszony alakulásával kapcsolatban elmondta:
Fotó: Veres Nándor
„A román államfő által elnökölt nemzetbiztonsági tanács (CSAT) vélhetően óvatos lett Magyarországgal kapcsolatban, az elmúlt években jórészt elmaradtak a barátságtalan kormányzati nyilatkozatok. A kritikus nemzetközi viszonyok közepette valószínűleg nem akarják táplálni a regionális feszültségeket” – mondta a kolozsvári származású elemző. Barabás T. János úgy látja,
„Tavaly meghaladta a kilencmilliárd eurót a magyar–román közös kereskedelem. Összehasonlításként ez az összeg Bulgária és Románia viszonylatában csupán hárommilliárd euró. Egy felmérés szerint a román és a magyar vállalkozók megbíznak egymásban, remélem, ez a bizalom hat majd a politikára is. A kormányközi viszonynak megvan a rövid és középtávú agendája: közös infrastruktúra- és energiapolitika, biztonságpolitikai együttműködés, belügyi, kulturális, ökológiai témák” – fogalmazott lapunknak a szakértő. Hozzátette: az ukrajnai háború, a változó energiapolitika szorosabb együttműködést kívánna.
Fotó: Haáz Vince
A gazdasági helyzet, valamint a háború okozta nehézségek kezelését nevezte az ötödik Orbán-kormány várható prioritásának Deák Dániel budapesti politológus.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!