Klaus Johannis a Heritage Alapítvány washingtoni fórumán
Románia a kommunista diktatúrából örökölte a korrupciót, de eltökélt szándéka harcolni e nehéz örökség ellen – mondta Klaus Johannis szerdán Washingtonban, a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerségi megállapodás 20. évfordulója alkalmából tartott eseményen, amelynek a Heritage Alapítvány adott otthont. Az államfő tengerentúl élő románokkal is találkozott.
2017. június 08., 11:522017. június 08., 11:52
2017. június 08., 12:062017. június 08., 12:06
Edwin Feulner, a Heritage Alapítvány elnöke, a beszélgetés moderátora felidézte azokat az értékeket, amelyek mellett mind a szervezet, mind a román államfő kiáll: „az egyéni jogok védelme, a gazdasági szabadság fontossága, a jogállam, a meritokrácia és a szólásszabadság".
„1989 decemberéig kommunista diktatúra alatt állt az ország, és ez a rendszer nehéz örökséget hagyott hátra. Ennek részét képezi a korrupció is. Egy demokráciában a korrupció mindent tönkretesz (...) Romániáról beszélve általában a korrupció is szóba kerül, ezért sokaknak az a benyomásuk, hogy Románia nagyon korrupt állam. Valójában olyan ország vagyunk, amely eltökélten harcol a korrupció jelentette nehéz örökség ellen" – idézte Johannist az Agerpres hírügynökség.
Az államfő kifejtette, a Donald Trump elnökkel pénteken sorra kerülő találkozója jelentős hatással lesz majd nem csak Romániára, hanem az USA-ban élő román közösségre is.
„Találkozónk nem csak politikai szempontból igen fontos, hanem jelentős pozitív hatással lesz az otthoniakra, az itt élő román közösségre, a két országban tevékenykedő üzletemberekre és mindazokra, akik komoly erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a két ország közötti kapcsolatok egyre erősebbek legyenek" – mondta Johannis, hozzátéve, idén ünneplik Románia és az USA diplomáciai kapcsolatainak 137. évfordulóját.
Klaus Iohannis szerdán az Amerikai Egyesült Államokban élő román közösség tagjaival is találkozott Washingtonban. „Önök az itteni társadalom megbecsült tagjaivá váltak, sikerült jól beilleszkedniük, jelentősen hozzájárulnak az amerikai gazdasághoz. Azzal, amit nap mint tesznek, erősítik a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti kapcsolatot, és közvetlen vagy közvetett módon hozzájárulnak a két ország közötti partnerség fejlesztéséhez" – mondta az elnök a találkozó résztvevőinek.
Johannis arról is beszélt, milyen fontos szerepet tölt be az USA-ban élő román közösség Románia fejlődésében. „Sikerült helyt állniuk e rendkívül versenyképes társadalomban, amelyben – és én azt szeretném, hogy ez Romániában is így történjen majd – a siker alapja a teljesítmény, a munka, a tehetség, az őszinteség, és ami legalább ennyire fontos: a feddhetetlenség. (...) A határon túl élő romániai elit az ország fejlődésének katalizátora lehet. Ugyanakkor az is egyértelmű, hogy Romániának kötelessége megvédenie határain túl élő állampolgárait, kiállni jogaikért és érdekeikért" – fogalmazott az államfő.
A találkozón George Maior, Románia amerikai nagykövete kifejtette, az államfő washingtoni látogatásának jelentős hatása lesz a két ország közötti stratégiai partnerség fejlesztésére. Az eseményen részt vett többek között az Egyesült Államok bukaresti nagykövete, Hans Klemm, Mark Gitenstein volt nagykövet, valamint a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vezetője, Eduard Hellvig is.
Oroszország tárgyalni fog Volodimir Zelenszkijjel, ha választáson erősítik meg a legitimitását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki moszkvai évértékelő sajtóértekezletén.
Donald Trump volt és újból megválasztott amerikai elnököt választotta az év emberévé a Financial Times.
Orosz rakétatámadások során lakóépületek rongálódtak meg az ukrajnai Szumi és Dnyipropetrovszk megyében, és az energiahálózatban is károk keletkeztek – közölte csütörtökön az ukrán hadsereg.
Nagyobb súlyt akarunk adni a tagállamoknak, és készen állunk a Patrióták Európáért pártcsaláddal való együttműködésre – jelentette ki az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnökjelöltje, Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnök.
Szíria tényleges vezetője, Ahmed as-Saraa szerint az ország kimerült a háborúban, és nem jelent fenyegetést sem a szomszédaira, sem a Nyugatra.
Ukrajna „ötleteket vitat meg az európai vezetőkkel” európai békefenntartó erők esetleges telepítéséről a harcok sújtotta országba – közölte Volodimir Zelenszkij elnök szerdai sajtótájékoztatóján.
Nyilvános vécé borzolja a kedélyeket Kárpátalján: az ungvári városvezetés a Petőfi téren, a költő szobra mellett építené meg az illemhelyet, ami ellen a magyar szervezetek tiltakoznak.
Az izraeli hadsereg csütörtökön kora reggel csapást mért jemeni húszi célpontokra, alig néhány órával azután, hogy az Irán által támogatott fegyveres csoport újabb támadást intézett Izrael ellen.
Őrizetbe vették az orosz sugár-, vegyi és biológiai védelmi csapatok főnökét, Igor Kirillov altábornagyot megölő terrortámadás feltételezett elkövetőjét – jelentette az orosz TASZSZ hírügynökség a keddi bombamerényletről.
Bukarestbe utazik pénteken Orbán Viktor magyar miniszterelnök – ezt Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke közölte szerdán.
szóljon hozzá!