Fotó: Izraeli Védelmi Erők
Izrael egyhetes tűzszünetet javasolt a Hamásznak, hogy visszaadhassák a mintegy 35 túszt, köztük a Gázában fogva tartott nőket, időseket, sebesülteket és betegeket – mondta egy magas rangú amerikai tisztségviselő a CNN-nek.
2023. december 22., 08:252023. december 22., 08:25
Ebbe a csoportba tartozna az a három idős férfi is, akiket a gázai határhoz közeli Nir Oz kibucból raboltak el, és akik nemrég szerepeltek a Hamász katonai szárnya, a Kasszam Brigádok által közzétett videóban, amelyben szabadon bocsátásukért könyörögnek.
Annak ellenére, hogy a Hamász csütörtökön a Telegram-csatornáján kijelentette, hogy nem járul hozzá semmilyen fogolycseréről szóló megbeszéléshez, amíg Izrael be nem fejezi katonai műveletét,
– mondta az említett tisztségviselő.
A magas rangú amerikai tisztségviselő nem volt hajlandó megmondani, hogy a Hamász legmagasabban rangidős gázai vezetője, Jajha Szinvar reagált-e Izrael legutóbbi, túszokkal kapcsolatos javaslatára.
Szinvar Izrael elsődleges célpontja Gázában, az Izraeli Védelmi Erők „élőhalottnak” nevezték.
Izraeli és amerikai tisztségviselők egyaránt jelezték, hogy úgy vélik, Szinvar a Hán-Junisz alatti alagúthálózatban lehet - ahonnan származik.
Bár Izrael visszatért a tárgyalóasztalhoz, hogy a Hamász által az október 7-i támadás során ejtett túszok közül többet is kiszabadítson,
Az Egyesült Államok és Katar továbbra is sürgetik Izraelt, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, amióta három hete véget ért a hétnapos tűzszünet, és a túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítések megrekedtek.
A tárgyalások aztán ismét felélénkültek, miután az izraeli erők véletlenül megöltek három izraeli túszt, akik megszöktek fogvatartóik elől.
Míg Szinvar válasza – és jóváhagyása – kulcsfontosságú a megállapodás előmozdítása szempontjából, a Gázán kívüli, Katarral és Egyiptommal tárgyaló Hamász-tisztviselők szerint egyre kevesebbet nyerhetnének egy új megállapodás megkötésével. Iurael valószínűleg utána folytatná a heves bombázásokat – mondta egy, a tárgyalásokat ismerő személy.
A Hamászt meglepte az agresszív bombázás is, amely a hétnapos szünet után újraindult, mondta a személy. A bombázásokban a Hamász szerint izraeli túszok is meghaltak.
„Tehát mi értelme van annak, hogy elengedjék a túszokat anélkül, hogy tényleges tűzszüneti megállapodást, teljes tűzszünetet kötnének?” – kérdezte a forrás.
Eközben a katonai szóvivő elmondta, hogy
Az IDF szóvivői elmondták, hogy az ejtőernyős alakulat tagjai fogtak el több terroristát, köztük a Hamász egyik századparancsnokát.
Az izraeli csapatok megszerezték az ellenőrzést a kelet-gázai Sedzsaja település környékén, és
razziákat tartottak a Hamász magas rangú tisztviselőinek otthonában,
Emellett az IDF hadműveletet hajtott végre a Hamász Nuszeirat nevű zászlóalja ellen Gázavárostól délre, ennek célja az izraeli ellenőrzés megteremtése volt a Gázai övezet középső részén is. A katonai közlemény szerint föld alatti infrastruktúrát és fegyvereket találtak, majd ezeket megsemmisítették.
A Hamász ellenőrzése alatt lévő egészségügyi minisztérium közölte, hogy a háború kezdete óta mintegy húszezer ember halt meg az övezetben. A harcok és az eltűnt, valószínűleg a romok alatt rekedt emberek miatt nem tudtak pontos számot megadni. A halottak több mint kétharmada nő vagy kiskorú.
A Hamász közölte, hogy
„Az Izrael által kitűzött cél, az ellenállási erők felszámolása, nem fog megvalósulni. Izrael nem tanul a történelemből, és továbbra is ugyanazokat a hibákat követi el, amelyek tudatlanságából és a palesztin nép ismeretének hiányából fakadnak” – jelentette ki a szervezet katonai szárnyának szóvivője, Abu Obeida csütörtök este.
Előzőleg a palesztin frakciók, köztük a Hamász megállapodtak abban, hogy addig nem folytatnak tárgyalásokat a túszok szabadon bocsátásáról, amíg a harcok le nem állnak a Gázai övezetben. Közleményük szerint a döntés össznemzeti. A szintén túszokat fogva tartó, Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet pedig bejelentette, hogy részt vesz a tűzszüneti tárgyalásokon Kairóban.
Az IDF arabul beszélő szóvivője közölte, hogy
„Ha a megmaradt parancsnokok nem adják meg magukat, és nem teszik le a fegyvert, akkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy hamarosan találkozzanak velük” – tette hozzá.
Beni Ganz miniszter, a szűk hadikabinet tagja csütörtökön kijelentette, hogy
Ganz csütörtökön a Gázai övezet határán járt, találkozott Askelón tengerparti város önkormányzatának vezetőjével, valamint részt vett a helyzetértékelésen.
„A Hamász visszautasította, hogy több mint hetven nap elteltével elengedjen a fogságából időseket, betegeket és nőket, akiknek így az életét kockáztatják, s ez újabb bizonyítéka annak, hogy fel kell számolni a Hamász okozta fenyegetést. A fenyegetés felszámolása érdekében addig folytatjuk a harcot, amíg el nem érjük céljainkat” – mondta útja végén Ganz.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Bár Maia Sandu hivatalban levő államfő nyerte a vasárnapi elnökválasztás első fordulóját Moldovában, második körre is szükség lesz, ráadásul az EU-csatlakozásról kiírt referendumon nagyon szoros az állás az elutasító és a támogató voksok között.
Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter pontosabban meg nem határozott jogi és politikai lépésekre utasította minisztériumát Emmanuel Macron francia elnökkel szemben – jelentette be X-en a miniszter vasárnap.
Tízezrek tüntettek előrehozott választásokat és Pedro Sánchez miniszterelnök lemondását követelve a spanyol fővárosban vasárnap.
Több mint száz rakétát indítottak Libanonból Izrael felé, s az izraeli harci gépek az északi és a déli fronton, Libanon mélyén, valamint a Gázai övezetben is célpontokat támadtak vasárnap, a háború 380. napján, vasárnap.
szóljon hozzá!