Fotó: Izraeli Védelmi Erők
Izrael egyhetes tűzszünetet javasolt a Hamásznak, hogy visszaadhassák a mintegy 35 túszt, köztük a Gázában fogva tartott nőket, időseket, sebesülteket és betegeket – mondta egy magas rangú amerikai tisztségviselő a CNN-nek.
2023. december 22., 08:252023. december 22., 08:25
Ebbe a csoportba tartozna az a három idős férfi is, akiket a gázai határhoz közeli Nir Oz kibucból raboltak el, és akik nemrég szerepeltek a Hamász katonai szárnya, a Kasszam Brigádok által közzétett videóban, amelyben szabadon bocsátásukért könyörögnek.
Annak ellenére, hogy a Hamász csütörtökön a Telegram-csatornáján kijelentette, hogy nem járul hozzá semmilyen fogolycseréről szóló megbeszéléshez, amíg Izrael be nem fejezi katonai műveletét,
– mondta az említett tisztségviselő.
A magas rangú amerikai tisztségviselő nem volt hajlandó megmondani, hogy a Hamász legmagasabban rangidős gázai vezetője, Jajha Szinvar reagált-e Izrael legutóbbi, túszokkal kapcsolatos javaslatára.
Szinvar Izrael elsődleges célpontja Gázában, az Izraeli Védelmi Erők „élőhalottnak” nevezték.
Izraeli és amerikai tisztségviselők egyaránt jelezték, hogy úgy vélik, Szinvar a Hán-Junisz alatti alagúthálózatban lehet - ahonnan származik.
Bár Izrael visszatért a tárgyalóasztalhoz, hogy a Hamász által az október 7-i támadás során ejtett túszok közül többet is kiszabadítson,
Az Egyesült Államok és Katar továbbra is sürgetik Izraelt, hogy térjen vissza a tárgyalóasztalhoz, amióta három hete véget ért a hétnapos tűzszünet, és a túszok szabadon bocsátására irányuló erőfeszítések megrekedtek.
A tárgyalások aztán ismét felélénkültek, miután az izraeli erők véletlenül megöltek három izraeli túszt, akik megszöktek fogvatartóik elől.
Míg Szinvar válasza – és jóváhagyása – kulcsfontosságú a megállapodás előmozdítása szempontjából, a Gázán kívüli, Katarral és Egyiptommal tárgyaló Hamász-tisztviselők szerint egyre kevesebbet nyerhetnének egy új megállapodás megkötésével. Iurael valószínűleg utána folytatná a heves bombázásokat – mondta egy, a tárgyalásokat ismerő személy.
A Hamászt meglepte az agresszív bombázás is, amely a hétnapos szünet után újraindult, mondta a személy. A bombázásokban a Hamász szerint izraeli túszok is meghaltak.
„Tehát mi értelme van annak, hogy elengedjék a túszokat anélkül, hogy tényleges tűzszüneti megállapodást, teljes tűzszünetet kötnének?” – kérdezte a forrás.
Eközben a katonai szóvivő elmondta, hogy
Az IDF szóvivői elmondták, hogy az ejtőernyős alakulat tagjai fogtak el több terroristát, köztük a Hamász egyik századparancsnokát.
Az izraeli csapatok megszerezték az ellenőrzést a kelet-gázai Sedzsaja település környékén, és
razziákat tartottak a Hamász magas rangú tisztviselőinek otthonában,
Emellett az IDF hadműveletet hajtott végre a Hamász Nuszeirat nevű zászlóalja ellen Gázavárostól délre, ennek célja az izraeli ellenőrzés megteremtése volt a Gázai övezet középső részén is. A katonai közlemény szerint föld alatti infrastruktúrát és fegyvereket találtak, majd ezeket megsemmisítették.
A Hamász ellenőrzése alatt lévő egészségügyi minisztérium közölte, hogy a háború kezdete óta mintegy húszezer ember halt meg az övezetben. A harcok és az eltűnt, valószínűleg a romok alatt rekedt emberek miatt nem tudtak pontos számot megadni. A halottak több mint kétharmada nő vagy kiskorú.
A Hamász közölte, hogy
„Az Izrael által kitűzött cél, az ellenállási erők felszámolása, nem fog megvalósulni. Izrael nem tanul a történelemből, és továbbra is ugyanazokat a hibákat követi el, amelyek tudatlanságából és a palesztin nép ismeretének hiányából fakadnak” – jelentette ki a szervezet katonai szárnyának szóvivője, Abu Obeida csütörtök este.
Előzőleg a palesztin frakciók, köztük a Hamász megállapodtak abban, hogy addig nem folytatnak tárgyalásokat a túszok szabadon bocsátásáról, amíg a harcok le nem állnak a Gázai övezetben. Közleményük szerint a döntés össznemzeti. A szintén túszokat fogva tartó, Iszlám Dzsihád nevű terrorszervezet pedig bejelentette, hogy részt vesz a tűzszüneti tárgyalásokon Kairóban.
Az IDF arabul beszélő szóvivője közölte, hogy
„Ha a megmaradt parancsnokok nem adják meg magukat, és nem teszik le a fegyvert, akkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy hamarosan találkozzanak velük” – tette hozzá.
Beni Ganz miniszter, a szűk hadikabinet tagja csütörtökön kijelentette, hogy
Ganz csütörtökön a Gázai övezet határán járt, találkozott Askelón tengerparti város önkormányzatának vezetőjével, valamint részt vett a helyzetértékelésen.
„A Hamász visszautasította, hogy több mint hetven nap elteltével elengedjen a fogságából időseket, betegeket és nőket, akiknek így az életét kockáztatják, s ez újabb bizonyítéka annak, hogy fel kell számolni a Hamász okozta fenyegetést. A fenyegetés felszámolása érdekében addig folytatjuk a harcot, amíg el nem érjük céljainkat” – mondta útja végén Ganz.
Oroszország, amely vasárnap ünnepli az orosz flotta napját, „biztonsági okokból” lemondta az erre az alkalomra tervezett nagyszabású haditengerészeti parádét Szentpéterváron – jelentette be a Kreml orosz hírügynökségek jelentése szerint.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez köthető felkelők gyilkoltak meg vasárnap 38 embert a Kongói Demokratikus Köztársaság forrongó keleti részén egy templomban.
A pólóján szereplő felirattal utalt arra Magyarország miniszterelnök, hogy jövőre mikor rendezhetik a parlamenti választást az anyaországban. Orbán Viktor ugyanakkor megismételte az egy nappal korábban a Tusványoson tett győzelmi várakozásait.
Törökország délkeleti részén 50 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletet mértek szombaton, ami nehezíti az erdőtüzek oltását. Görögország már az idei harmadik hőhullámot szenvedi el, és ott is erdőtüzek pusztítanak.
Nicușor Dan államfő megbeszélést folytatott szombaton Salzburgban Christian Stocker osztrák kancellárral.
Oroszország szombatra virradó éjszaka 208 drónnal és 27 rakétával és légibombával támadta Ukrajnát, a fő célpont Dnyipropetrovszk megye volt, amelynek székhelyén, Dnyipróban az eddigi adatok szerint két ember életét vesztette.
A korrupcióellenes hatóságokat a nyugati globalista körök erőltették rá Kijevre, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig hibázott, amikor azt hitte, most megszabadulhat a gyámságuk alól – összegzett Dunda György kárpátaljai újságíró.
A belga szövetségi kormány jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi radikális szervezetek betiltását az ország biztonságának és demokratikus rendjének védelme érdekében – közölte pénteken a belga belügyminisztérium.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken bejelentette, hogy az ukrán és az orosz tárgyalók megkezdték az egyeztetéseket egy esetleges találkozóról a két ország vezetői között, ami egy lépés az orosz invázió befejezése felé.
Bírálta Romániát Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője, mivel Bukarest szerinte túlságosan enyhén reagált arra, hogy a hét elején több ukrán repülőgép véletlenül behatolt a román légtérbe.
szóljon hozzá!