Ismét csapást mért a „kalózkodó” húszikra az Egyesült Államok hadserege

•  Fotó: Wikipédia

Fotó: Wikipédia

Az Egyesült Államok újabb csapásokat mért a jemeni húszikra egy amerikai tisztviselő szerint, egy nappal azután, hogy több nemzet részvételével összehangolt támadást indítottak közel 30 húszi célpont ellen.

Hírösszefoglaló

2024. január 13., 09:002024. január 13., 09:00

A szombatra virradóra végrehajtott további csapások jóval kisebb mértékűek voltak, mint az előző éjszaka. Célpontjuk egy, a húszik által használt radarberendezés volt – mondta a tisztségviselő.

A radarállomás elleni csapást a USS Carney amerikai hadihajó hajtotta végre Tomahawk rakétákkal

– közölte az amerikai központi parancsnokság.

A csapás „a január 12-én végrehajtott csapásokhoz kapcsolódó, konkrét katonai célpont elleni folytatásos akció volt, amelynek célja a Houthi azon képességének csökkentése, hogy tengeri hajókat támadjon, beleértve a kereskedelmi hajókat is” – áll a CENTCOM közleményében.

A húszik pénteken korábban legalább egy hajó elleni ballisztikus rakétát lőttek ki egy kereskedelmi hajóra.

Egy húszi televíziós csatorna arról számolt be, hogy légicsapás érte Jemen fővárosát, Szanaát.

„Az amerikai-brit ellenség több légicsapással a fővárost, Szanaát vette célba” – jelentette be helyi idő szerint szombaton kora reggel az Al-Maszíra hírcsatorna.

A jemeni fővárosban élők a közösségi médiában arról számoltak be, hogy több hangos robbanást hallottak.

korábban írtuk

A Hamász és a Hezbollah terrorszervezetekhez csatlakozva Oroszország is bírálta a húszi lázadók elleni amerikai-brit csapásokat
A Hamász és a Hezbollah terrorszervezetekhez csatlakozva Oroszország is bírálta a húszi lázadók elleni amerikai-brit csapásokat

A nemzetközi jog semmibevételének nevezte az orosz külügyminisztérium szóvivője a Jemenre mért amerikai légicsapásokat.

Mint arról beszámoltunk, péntekre virradóra az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság 28 különböző húszi objektumra mért csapást, hogy megpróbálja felszámolni a Vörös-tengeren haladó nemzetközi hajózási útvonalak elleni támadásaikat. A két országot Kanada, Ausztrália, Bahrein és Hollandia is támogatta.

A legutóbbi csapást az Egyesült Államok egyoldalúan hajtotta végre – mondta a tisztségviselő.

Az Egyesült Államok további katonai akciók lehetőségével fenyegetőzött, ha a húszik továbbra is drón- és rakétatámadásokat indítanak kereskedelmi hajók ellen a Vörös-tengeren.

„Szövetségeseinkkel együtt biztosan válaszolunk a húsziknak, ha folytatják ezt a felháborító magatartást” – mondta Joe Biden amerikai elnök pénteken Pennsylvaniában tartózkodva.

Az Egyesült Államok vezette csapások után azonban az Irán által támogatott lázadócsoport újabb hajó elleni ballisztikus rakétát indított egy kereskedelmi hajó ellen az Ádeni-öbölben, Jementől délre.

Az újabb csapások azután következtek, hogy a Fehér Ház közölte, igyekszik elkerülni az eszkalációt.

„Minden, amit teszünk, minden, amit megpróbálunk tenni, az a további eszkaláció megakadályozása” – mondta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációs koordinátora pénteken a CNN-nek.

Az Egyesült Államok vezette első csapássorozat radarberendezéseket, parancsnoki és irányítási csomópontokat, valamint drónok, manőverező robotrepülőgépek és ballisztikus rakéták tárolására és indítására használt létesítményeket vett célba. Ezek azok az elsődleges fegyverek, amelyeket a húszik a Vörös-tengeren közlekedő kereskedelmi hajók elleni támadásokra használtak. A támadásokban öt ember meghalt és hatan megsebesültek a húszi hadsereg szóvivője szerint.

A húszik közölték, hogy erőik válaszolni fognak a támadásra, és „legitim célpontoknak” nevezték az amerikai és brit eszközöket.

korábban írtuk

Odacsaptak: az amerikai és a brit hadsereg a hajózás biztonságát fenyegető húszi lázadók jemeni katonai célpontjait támadta
Odacsaptak: az amerikai és a brit hadsereg a hajózás biztonságát fenyegető húszi lázadók jemeni katonai célpontjait támadta

Az Egyesült Államok és a brit királyi légierő (RAF) célzott csapásokat hajtott végre a jemeni húszi lázadók katonai létesítményei ellen – jelentették be péntek hajnalban a két ország illetékesei.

Mohammed Ali al-Húszi, a húszik Legfelsőbb Forradalmi Bizottságának vezetője felszólította az amerikaiakat és a briteket, hogy „menjenek vissza az országukba”, és az izraeli hajók védelme helyett inkább a rasszizmus elleni küzdelemre összpontosítsanak.

Al-Húszi a jemeni fővárosban, Szanaában a csapások miatti nagyszabású tüntetésen elhangzott beszédében

bírálta az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot a pénteki légicsapások indításával kapcsolatos „agressziójuk” miatt.

Azt is tanácsolta az országoknak, hogy vegyék figyelembe a húszi mozgalom vezetőjének, Abdul-Malik al-Húszinak a közelmúltban elhangzott figyelmeztetését, amikor azt mondta, hogy minden Jemen elleni támadásra erőteljes válaszlépésekkel fognak reagálni.

Visszautasítva azt az amerikai állítást, hogy a csapásokat „önvédelemből” indították Jemen ellen, al-Húszi azzal érvelt, hogy „nem támadtuk meg az amerikai partokat, nem értük el Florida partjait, nem támadtuk meg az amerikai szigeteket”.

Idézet
Ti vagytok a nácik, és az országunkra mért csapásaitok terrorcselekmények”

– mondta Al-Húszi.

Az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot azzal vádolta, hogy deviánsok és a deviancia támogatói, és azt állította, hogy nem az emberiség szövetségesei. Al-Húszi továbbá bírálta az amerikaiakat, amiért veszélyeztetik a hajózás biztonságát, és aktívan dolgoznak a tengeri biztosítások árának emelésén.

Amerikát a nép ellenségének bélyegezte, és a terrorizmus forrásaként jellemezte.

A jemeni fővárosban pénteken hatalmas tömegek gyűltek össze, palesztin zászlókat tartottak a kezükben és tiltakoztak, miután az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság légicsapásokat mért a jemeni húszik célpontjaira.

A tüntetők azt skandálták, hogy „Isten nagy, halál Amerikára, halál Izraelre, átkozott zsidók, győzelem az iszlámnak”.

Irán is elítélte az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által Jemenben végrehajtott légicsapásokat.

„Ez az indokolatlan háború sérti Jemen szuverenitását, a nemzetközi jogot, az ENSZ Alapokmányát és a Biztonsági Tanács határozatait, veszélyeztetve a regionális békét és biztonságot” – áll Irán ENSZ melletti állandó képviseletének pénteki, az X-en közzétett közleményében.

Irán bírálta az Egyesült Államok és Nagy-Britannia „törvénytelen cselekedeteit”,

mondván, hogy „az Oroszország által a határozathoz benyújtott módosításokkal szembeni ellenállásuk előre megfontolt szándékra utal, hogy ezt az agressziót kövessék el”.

Hoszein Amir-Abdollahian, az ország külügyminisztere szintén bírálta a csapásokat, és azt írta az X-en: „A Jemen elleni katonai támadás helyett a Fehér Háznak azonnal le kellene állítania minden katonai és biztonsági együttműködést Tel-Avivval a gázai és ciszjordániai nép ellen, hogy a biztonság visszatérjen az egész térségbe”.

Az ENSZ vezetője szerint ugyanakkor a húsziknak azonnal fel kell hagyniuk a Vörös-tengeren a nemzetközi hajózás elleni támadásokkal.

Antonio Guterres főtitkár egy közlemény szerint elfogadhatatlannak nevezte az ilyen támadásokat, és azt mondta, hogy veszélyeztetik a globális ellátási láncokat, és „negatív hatással vannak a gazdasági és humanitárius helyzetre világszerte”.

Azt mondta, hogy a hajóikat a húszi támadások ellen védő országoknak a nemzetközi joggal összhangban kell cselekedniük, és nem szabad eszkalálniuk a helyzetet.

Jemeni kormány: A húszik propagandacéllal rángatták bele az országot katonai konfliktusba

Jemen nemzetközileg elismert kormánya pénteken közölte: a húszi lázadókat tartja felelősnek azért, hogy az országot „propagandacéllal” katonai konfliktusba rángatták bele.
A SABA jemeni hírügynökség által idézett közlemény szerint a brit és amerikai légicsapásokat a húszi célpontok ellen arra válaszul hajtották végre pénteken, hogy a síita lázadók az utóbbi hetekben folyamatosan támadták a Vörös-tengeren közlekedő hajókat.
Az ománi külügyminiszter jelezte: úgy véli, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia által végrehajtott támadások csak tovább fogják élezni a már egyébként is rendkívül veszélyes helyzetet.
Jemenben 2014 augusztusa óta tart a polgárháború az Irán támogatását élvező síita húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott, nemzetközileg is elismert jemeni elnökhöz hű erők között.
Farea Al-Muszlimi Jemen-szakértő, a Chatham House agytröszt munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy a szaúdi irányítású erők légicsapásai a húszik ellen hosszú évekig súlyos szenvedést okoztak a jemeni lakosságnak, miközben azonban nem tudták hatékonyan elrettenteni a lázadókat újabb támadások végrehajtásától. „A szaúdiak kilenc évig próbálkoztak ezzel a módszerrel, és nyilvánvaló, hogy nem működött” – fogalmazott a szakértő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

A román állampolgárok élnek a legnagyobb arányban más uniós országokban

Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.

A román állampolgárok élnek a legnagyobb arányban más uniós országokban
2025. július 18., péntek

Valamivel több mint 60 milliárd eurót kapna az uniótól Románia a következő költségvetési ciklusban

Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.

Valamivel több mint 60 milliárd eurót kapna az uniótól Románia a következő költségvetési ciklusban
2025. július 18., péntek

Románia azon európai országok egyike, ahol túlzsúfoltak a börtönök

Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.

Románia azon európai országok egyike, ahol túlzsúfoltak a börtönök
2025. július 18., péntek

Az EU jóváhagyta az eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagot Oroszország ellen

Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.

Az EU jóváhagyta az eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagot Oroszország ellen
2025. július 18., péntek

Izrael sajnálja, hogy katolikus templomot talált el Gázában, Trump dühös az incidens miatt

Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.

Izrael sajnálja, hogy katolikus templomot talált el Gázában, Trump dühös az incidens miatt
2025. július 18., péntek

Külügyminiszter: Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben

Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.

Külügyminiszter: Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben
2025. július 18., péntek

Washington felgyorsítja az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat

Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.

Washington felgyorsítja az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat
2025. július 18., péntek

Air India-tragédia: úgy tűnik, hogy a kapitány leállította az üzemanyagellátást

Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.

Air India-tragédia: úgy tűnik, hogy a kapitány leállította az üzemanyagellátást
2025. július 17., csütörtök

Provokációként értékelik a templomrongálást az ukrajnai magyar érdekvédelmi szervezetek

Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).

Provokációként értékelik a templomrongálást az ukrajnai magyar érdekvédelmi szervezetek
2025. július 17., csütörtök

Gazdák hátrányban: román néppárti EP-képviselő is bírálja az EU új költségvetését

Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.

Gazdák hátrányban: román néppárti EP-képviselő is bírálja az EU új költségvetését