Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államfő kijelentette, hogy optimista Románia schengeni csatlakozását illetően, és hogy egy esetleges kudarc ezen a téren az euroszkepticizmus erősödéséhez vezetne.
2022. október 12., 21:282022. október 12., 21:28
Klaus Iohannis a Brassó megyei Nagysinken (Cincu) létrehozott Getica katonai kiképzőközpontot látogatta meg szerdán Mark Rutte holland miniszterelnökkel és Nicolae Ciucă miniszterelnökkel.
Iohannis arról számolt be, hogy kimerítően tárgyaltak Románia schengeni csatlakozásának kérdéséről. Megítélése szerint a beszélgetés „pozitív” hangvételű volt.
Hollandia nem ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor ennek jóváhagyásához továbbra is azt várja, hogy az ország teljesítse a működő jogállamhoz és az igazságügyi reformhoz kapcsolódó hágai elvárásokat.
„Mi hárman a legjobb módját kerestük annak, hogy a schengeni csatlakozási folyamatot pozitív válasszal zárjuk le. Egyikünk sem képzeli úgy, hogy kudarcot vallhatunk ebben a törekvésben, másrészt viszont teljesen világos, hogy az utolsó kiértékelés óta eltelt 11 év, és az EU-s partnereink megerősítést várnak arról, hogy nemcsak bizonyos schengeni lépéseket tartottunk be, hanem más területeken is elvégeztük a házi feladatunkat. A schengeni eljárások nem maradtak a 2011-es szinten, hanem fejlődtek. Az egész schengeni térség modernizálódik, és mi ennek részei vagyunk. De ahhoz, hogy tisztán lássunk és mindenki számára biztonságos térséget alakítsunk ki, még sokat kell dolgozni. Nem akarok túlzottan optimista kijelentést tenni az időtartamot illetően. Igyekszünk a lehető leggyorsabban és sikeresen befejezni a folyamatot” – nyilatkozta Iohannis.
Az államfő azt mondta, nincsenek újabb, eddig fel nem vetődött kitételek.
– jelentette ki.
Azt is elmondta, a technikai folyamatot követően az Európai Unió Tanácsának bel- és igazságügyi formációja (IB Tanács) szavaz a csatlakozásról, és a csatlakozás feltétele a teljes konszenzus, tehát minden tagnak hozzá kell járulnia a pozitív döntéshez.
„Az IB Tanácsban a szavazásnak erős politikai összetevője van – ez nem rossz dolog, így működik az Unió, de ahhoz, hogy konszenzus és egyöntetű szavazás valósuljon meg, mindenkinek meg kell győződnie arról, hogy a feltételek teljesülnek. És mi is ezt akarjuk, hogy mindenkit meggyőzzünk arról, hogy nálunk teljesülnek a feltételek” – jelentette ki Iohannis.
mert az ország célja nem az, hogy egy bizonyos időpontig megtörténjen a csatlakozás felé utat nyitó szavazás, hanem hogy Románia bekerüljön a schengeni övezetbe.
Iohannis kifejtette, a schengeni övezethez való csatlakozás kudarca nem egy elfogadható variáns számára,
Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy vélekedett a kérdésről, hogy Románia schengeni csatlakozása a környező uniós országoknak is segítséget jelentene.
„Az üzleti élet erre vár, mert nem csak a szabad mozgásról van szó, hanem a vállalkozások és a szolgáltatások szabad mozgásáról is. Ez egy olyan döntés, amely nem csak Romániának segít, hanem a környező országoknak és az EU országainak is” – jelentette ki a kormányfő, aki egyetértett az államelnökkel abban, hogy egy esetleges kudarc az euroszkepticizmus erősödéséhez vezethet.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!