Támogatás. Egy, a feltételezések szerint Romániában gyártott lövedék Ukrajnában
Fotó: Képernyőmentés
Már az orosz–ukrán háború kitörése utáni napokban szállított katonai eszközöket Ukrajnának a román védelmi tárca, ezek egy részének ellenértékét pedig az EU megtéríti a védelmi minisztérium dokumentumának tanúsága szerint.
2022. augusztus 19., 12:232022. augusztus 19., 12:23
2022. augusztus 19., 12:552022. augusztus 19., 12:55
Románia már az Ukrajna ellen Oroszország által indított háború negyedik napjától, február 27-étől adományozott Ukrajnának katonai eszközöket, a szállítások március 4-éig tartottak, az ezzel kapcsolatos költségeket pedig az Európai Unió részben megtéríti – derült ki csütörtökön egy, a Profit.ro portál birtokába jutott védelmi minisztériumi dokumentumból.
Az irat alapján az Európai Unió Tanácsa még február 28-án két határozatot fogadott el arról, hogy halálos és nem halálos eszközökkel is támogatják az ukrán hadsereget. Ezekben azt is rögzítették, hogy a támogatást a tagállamok védelmi minisztériumai bonyolítják le, és azt is, hogy a védelmi tárcák által az ukrán haderőnek szállított harci eszközök ellenértékét az EU költségvetéséből visszafizetik. Az összegek megállapítása után az EU illetékes hatóságai szerződést kötnek a védelmi minisztériummal azok kifizetéséről.
A dokumentum szerint a védelmi tárca február 27. és március 4. között szállított katonai eszközöket Ukrajnának, és március 10-én kérte az EU-tól az eszközök ellenértékének kifizetését. Az igénylés átvizsgálását követően az a döntés született, hogy csak az elsődleges fontosságú katonai eszközök ellenértékét fizetik ki, a többiét nem. Ugyanakkor sem az nem derül ki, mekkora összeget kap vissza Románia, sem az, hogy milyen katonai eszközöket szállított az ukránoknak. Az összeget egy júniusi döntés értelmében a 2022 és 2027 közötti időszakban térítik vissza, ugyanakkor Románia azon tíz EU-tagállam egyike, amely már idén kap visszatérítést.
Ezért csak részben térítik meg a szállított eszközök árát, arányosan csökkentve a visszafizetendő összeget.
Mint ismeretes, a román kormány még február 27-én jelezte, hogy 3 millió értékű támogatást szállított Ukrajnába: üzemanyagot, golyóálló mellényeket, rohamsisakokat, lőszert, katonai felszerelést, élelmiszert, vizet és gyógyszereket. Júniusban a kormány törvényt módosított, lehetővé téve, hogy a román haderő tartalékaiból is szállítsanak eszközöket az ukrán haderőnek. Korábban egyébként sem Románia, sem Ukrajna nem erősítette meg hivatalosan, hogy Románia fegyverekkel támogatná Ukrajnát.
Mint arról beszámoltunk, múlt héten egy, a Ukraine Weapons Tracker Twitter-oldal által nyilvánosságra hozott felvétel tanúsága szerint a romániai Romarm fegyverüzemben gyártott lövedéket is használnak az ukrán hadseregnél. A felvételen egy, a felirata alapján a Romarm által 2022-ben gyártott lövedék látható, amelyet egy 2SZ1 Gvozgyika 122 milliméteres önjáró tarackba töltöttek be. Florin Spătaru gazdasági miniszter tegnap közölte, vizsgálatot indítottak a felvétel ügyében, de egyelőre nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a lövedéket Romániából szállították Ukrajnába. Szerinte a rajta látható RO feliratnak nincs köze Romániához.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!