Fotó: 123RF
A holland rendőrség letartóztatott három személyt, akiket az Assenben kiállított dák műkincsek ellopásával gyanúsítanak. Az előzetes sajtóértesüléseket a rendőrség is megerősítette.
2025. január 29., 20:142025. január 29., 20:14
2025. január 29., 20:272025. január 29., 20:27
Észak-Holland tartomány rendőrsége a De Telegraaf holland napilappal közölte, hogy a letartóztatások az Amszterdamtól északra fekvő Heerhugowaardban történtek. A holland kiadvány forrásai nem közölték, hogy az ellopott műtárgyakat sikerült-e visszaszerezni. Egy későbbi frissítésben a holland múzeum azt közölte a sajtóval, hogy a műtárgyak nem kerültek vissza a birtokába, anélkül, hogy tisztázta volna, ez azt jelenti-e, hogy nem találták meg őket a letartóztatottaknál, vagy csak azt, hogy még nem kerültek vissza a múzeumba.
Röviddel a rendőrségi bejelentés után az asseni Drents Múzeum üzenetben üdvözölte a hollandiai rablás gyanúsítottjainak letartóztatását. „Nagyon örülünk az Észak-Holland tartományban történt letartóztatásokról szóló reményteli híreknek. Nagy tiszteletünk az érintett intézmények iránt, akik ilyen hatékonyan kezelik ezt a szörnyű ügyet, és várakozással tekintünk a további fejlemények elé.
– áll a közleményben. Mint ismeretes, az asseni múzeumba szombat hajnalban hatoltak be ismeretlenek, miután a holland hatóságok beszámolója szerint robbantással áttörték az épület külső falát. A rablás a Dacia! Arany és ezüst királysága című, a Román Nemzeti Történeti Múzeummal együttműködésben szervezett időszakos kiállítást célozta.
A Drents Múzeum tárlata a tervek szerint vasárnap zárult volna, a kiállítási anyagát – 673 darab dák arany- és ezüsttárgyat – 18 romániai múzeumból szállították Hollandiába.
Magyarországi tárlatra is kihat, hogy a hétvégén Romániában talált dák műkincseket loptak el egy hollandiai múzeumból: a Buzău Megyei Múzeum bejelentette, hogy átgondolja a hosszúkás koponyájú „hercegnő” sírjában
Új nyomra bukkant a holland rendőrség az asseni Drents Múzeum kirablása ügyében, ahonnan a hétvégén Romániából odaszállított dák műkincseket – a Coțofenești-sisakot és három dák karkötőt – loptak el.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
Románia jelentős lépéseket tett afelé, hogy figyelembe vegye a Velencei Bizottság igazságügyi törvényekre ajánlásait, amelyek az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével foglalkoztak – közölte az Európai Bizottság 2025-ös jogállamisági jelentésében.
szóljon hozzá!