Fotó: migration.gov.gr
Pártfogóra lelt az Európai Unión belül Románia és Bulgária, miután tavaly decemberben az osztrák vétó miatt meghiúsult a két ország schengeni csatlakozása: Görögország kampányt indított annak érdekében, hogy a két országot minél hamarabb felvegyék a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe.
2023. január 13., 14:592023. január 13., 14:59
Nótisz Mitarákisz görög bevándorlásügyi miniszter csütörtökön Bécsben járt, ahol Karl Nehammer kancellárral és Gerhard Karner belügyminiszterrel is találkozott, ezt pedig arra használta ki, hogy a két ország mellett lobbizzon.
Az erről kiadott athéni közleményben leszögezik: Görögország élére áll egy olyan kezdeményezésnek, amelynek célja a román és a bolgár schengeni csatlakozás előmozdítása.
A kommüniké rámutat: Athén ezért a svéd EU-elnökséggel és az Európai Bizottsággal is kapcsolatba lépett, hogy előmozdítsa a schengeni övezet bővítését.
A közlemény emlékeztett: az Európai Bizottság is elismeri, hogy a két ország technikai szempontból felkészült a schengeni csatlakozásra.
A dokumentum rámutat: Görögország a két ország csatlakozásával gazdaságilag is kedvezőbb helyzetbe kerülne, ha határellenőrzés nélkül lehetne az EU teljes területén közlekedni.
„Görögország felvállalja a Bulgáris éa Románia schengeni csatlakozására vonatkozó kérelem támogatását célzó kezdeményezést. Ez a bővítés Görögország számára is kedvező lesz, hiszen közúti összeköttetésbe kerül az Európai Unió többi tagállamával” – nyilatkozta Nótisz Mitarákisz, aki elmondta: miután csütörtökön Bécsben Nehammerrel és Karnerrel tárgyalt, jövő héten Szófiába és Bukarestbe látogat.
– mutatott rá a görög bevándorlásügyi miniszter.
Eközben Nikolaj Mikolov külügyminiszter egy parlamenti bizottsági meghallgatáson arról beszélt: arra számít, hogy országa idén október elsején csatlakozhat a schengeni övezethez, mivel az EU soros elnöki tisztségét az idei év első felében betöltő Svédország támogatja ugyan a bővítést, de nem jelent prioritást számára.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár schengeni csatlakozás a tavalyi év végén meghiúsult: december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást.
Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
szóljon hozzá!