Fotó: migration.gov.gr
Pártfogóra lelt az Európai Unión belül Románia és Bulgária, miután tavaly decemberben az osztrák vétó miatt meghiúsult a két ország schengeni csatlakozása: Görögország kampányt indított annak érdekében, hogy a két országot minél hamarabb felvegyék a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe.
2023. január 13., 14:592023. január 13., 14:59
Nótisz Mitarákisz görög bevándorlásügyi miniszter csütörtökön Bécsben járt, ahol Karl Nehammer kancellárral és Gerhard Karner belügyminiszterrel is találkozott, ezt pedig arra használta ki, hogy a két ország mellett lobbizzon.
Az erről kiadott athéni közleményben leszögezik: Görögország élére áll egy olyan kezdeményezésnek, amelynek célja a román és a bolgár schengeni csatlakozás előmozdítása.
A kommüniké rámutat: Athén ezért a svéd EU-elnökséggel és az Európai Bizottsággal is kapcsolatba lépett, hogy előmozdítsa a schengeni övezet bővítését.
A közlemény emlékeztett: az Európai Bizottság is elismeri, hogy a két ország technikai szempontból felkészült a schengeni csatlakozásra.
A dokumentum rámutat: Görögország a két ország csatlakozásával gazdaságilag is kedvezőbb helyzetbe kerülne, ha határellenőrzés nélkül lehetne az EU teljes területén közlekedni.
„Görögország felvállalja a Bulgáris éa Románia schengeni csatlakozására vonatkozó kérelem támogatását célzó kezdeményezést. Ez a bővítés Görögország számára is kedvező lesz, hiszen közúti összeköttetésbe kerül az Európai Unió többi tagállamával” – nyilatkozta Nótisz Mitarákisz, aki elmondta: miután csütörtökön Bécsben Nehammerrel és Karnerrel tárgyalt, jövő héten Szófiába és Bukarestbe látogat.
– mutatott rá a görög bevándorlásügyi miniszter.
Eközben Nikolaj Mikolov külügyminiszter egy parlamenti bizottsági meghallgatáson arról beszélt: arra számít, hogy országa idén október elsején csatlakozhat a schengeni övezethez, mivel az EU soros elnöki tisztségét az idei év első felében betöltő Svédország támogatja ugyan a bővítést, de nem jelent prioritást számára.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár schengeni csatlakozás a tavalyi év végén meghiúsult: december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást.
Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
A Nyugatot is részben felelősség terheli, amiért az ukrajnai háborúnak nem sikerült véget vetni – jelentette ki vasárnap Robert Fico szlovák miniszterelnök.
szóljon hozzá!