Siker. Robert Fico választási győzelemmel tért vissza a politika első vonalába
Fotó: Facebook/Robert Fico
Robert Fico és a Smer diadala annak köszönhető, hogy gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért – ezzel magyarázta a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a voksolás eredményét. A magyar-szlovák viszony kapcsán kifejtette, Orbán Viktor és Fico jó viszonyban van egymással, ami változás a korábbi állapothoz képest, a szlovákiai magyar közösség kapcsán viszont nem biztos, hogy egybeesnek az érdekeik. A Szövetség kudarca kapcsán kifejtette: a magyar pártnak el kell döntenie, hogy regionális párttá válik, vagy nyit a szélesebb szavazótábor irányába.
2023. október 02., 19:192023. október 02., 19:19
2023. október 03., 00:042023. október 03., 00:04
A Robert Fico vezette Smer biztonságot és stabilitást ígért, ennek köszönheti a győzelmét, a szlovák–magyar kapcsolatok kiegyensúlyozottak lehetnek, a Szövetségnek pedig a kudarc után döntenie kell, milyen irányba indul tovább – így értékelte a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a hétvégi szlovákiai parlamenti választások eredményét. Az elemzőt megkérdeztük, minek köszönhető Robert Fico győzelme. Egyáltalán megtörténhet, hogy a diadal csak pirruszi, mivel nem tud majd kormányt alakítani, illetve mennyire stabil a választások után a politikai helyzet?
Tokár Géza rámutatott: a Smer gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért a választóinak, akik ezt díjazták – az előrejelzésekhez képest jóval több Smer- (és Hlas-)szavazó ment választani, ráadásul Fico elszívta a szélsőjobboldali Republika-szimpatizánsok egy részét is.
Hogy mennyire könnyen tud kormányt alakítani, azt a következő pár nap mutatja meg. Az biztos, hogy a volt Smer-es képviselők által alakított Hlas és az SNS nacionalista képviselőkből álló listája a Smer természetes partnere. A Hlasnak elvben van lehetősége tárgyalnia a liberálisokkal is, hogy létrejöjjön egy széleskörű liberális-kereszténydemokrata-szociáldemokrata Fico-ellenes koalíció, de ennek az összeállására kevés az esély.
– hívta fel a figyelmet a politológus.
Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előre hozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. A felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.
Felvetésünkre, hogy miért tartják Ficót Orbán Viktor szövetségesének, illetve lehet-e esély arra, hogy a magyar ügyekben enyhébb álláspontot képvisel, mint korábbi miniszterelnöki mandátumai idején, az elemző emlékeztetett: a két miniszterelnök jó kapcsolatban van egymással, ami mindenképp változás a 2000-es, 2010-es évek első felében tapasztalt állapotokhoz képest.
„Leginkább azért alakult ki ez a jó kapcsolat, mert Orbán mellett Fico is rengeteg nemzetközi, uniós szintről érkező kritikát kapott és azonosak az európai érdekeik. Viszont a szlovákiai magyar kisebbséget illetően nem biztos, hogy egybeesnek, meglátjuk, ezt miként oldják a jövőben.
Ez idővel kiderül” – fogalmazott a felvidéki politológus.
Rákérdeztünk arra is, mi az oka a Szövetség nevű magyar párt kudarcának. Valóban vége lehet az etnikai alapú politizálásnak Szlovákiában?
és most (2010, 2012, 2016, 2020 után ismét...) szembesülnie kell azzal, hogy ez a szavazóbázis nem elég az öt százalékos küszöb eléréséhez. Két út áll a párt előtt: vagy régiós pártként működik tovább és együttműködik valamelyik szlovák párttal, vagy pedig megpróbál egy jobboldali, liberális, baloldali magyar szavazókat egyaránt lefedő gyűjtőpárttá válni, amilyennek elvileg a megalakulásakor szánták, de soha nem tudott annak megfelelni” – nyilatkozta a Krónikának Tokár Géza.
Annak ellenére, hogy a Szövetség nem jutott be a pozsonyi parlamentbe, Forró Krisztián elnök történelminek nevezte a pártnak a szombati szlovákiai választáson elért eredményét.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
szóljon hozzá!