Siker. Robert Fico választási győzelemmel tért vissza a politika első vonalába
Fotó: Facebook/Robert Fico
Robert Fico és a Smer diadala annak köszönhető, hogy gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért – ezzel magyarázta a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a voksolás eredményét. A magyar-szlovák viszony kapcsán kifejtette, Orbán Viktor és Fico jó viszonyban van egymással, ami változás a korábbi állapothoz képest, a szlovákiai magyar közösség kapcsán viszont nem biztos, hogy egybeesnek az érdekeik. A Szövetség kudarca kapcsán kifejtette: a magyar pártnak el kell döntenie, hogy regionális párttá válik, vagy nyit a szélesebb szavazótábor irányába.
2023. október 02., 19:192023. október 02., 19:19
2023. október 03., 00:042023. október 03., 00:04
A Robert Fico vezette Smer biztonságot és stabilitást ígért, ennek köszönheti a győzelmét, a szlovák–magyar kapcsolatok kiegyensúlyozottak lehetnek, a Szövetségnek pedig a kudarc után döntenie kell, milyen irányba indul tovább – így értékelte a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a hétvégi szlovákiai parlamenti választások eredményét. Az elemzőt megkérdeztük, minek köszönhető Robert Fico győzelme. Egyáltalán megtörténhet, hogy a diadal csak pirruszi, mivel nem tud majd kormányt alakítani, illetve mennyire stabil a választások után a politikai helyzet?
Tokár Géza rámutatott: a Smer gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért a választóinak, akik ezt díjazták – az előrejelzésekhez képest jóval több Smer- (és Hlas-)szavazó ment választani, ráadásul Fico elszívta a szélsőjobboldali Republika-szimpatizánsok egy részét is.
Hogy mennyire könnyen tud kormányt alakítani, azt a következő pár nap mutatja meg. Az biztos, hogy a volt Smer-es képviselők által alakított Hlas és az SNS nacionalista képviselőkből álló listája a Smer természetes partnere. A Hlasnak elvben van lehetősége tárgyalnia a liberálisokkal is, hogy létrejöjjön egy széleskörű liberális-kereszténydemokrata-szociáldemokrata Fico-ellenes koalíció, de ennek az összeállására kevés az esély.
– hívta fel a figyelmet a politológus.
Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előre hozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. A felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.
Felvetésünkre, hogy miért tartják Ficót Orbán Viktor szövetségesének, illetve lehet-e esély arra, hogy a magyar ügyekben enyhébb álláspontot képvisel, mint korábbi miniszterelnöki mandátumai idején, az elemző emlékeztetett: a két miniszterelnök jó kapcsolatban van egymással, ami mindenképp változás a 2000-es, 2010-es évek első felében tapasztalt állapotokhoz képest.
„Leginkább azért alakult ki ez a jó kapcsolat, mert Orbán mellett Fico is rengeteg nemzetközi, uniós szintről érkező kritikát kapott és azonosak az európai érdekeik. Viszont a szlovákiai magyar kisebbséget illetően nem biztos, hogy egybeesnek, meglátjuk, ezt miként oldják a jövőben.
Ez idővel kiderül” – fogalmazott a felvidéki politológus.
Rákérdeztünk arra is, mi az oka a Szövetség nevű magyar párt kudarcának. Valóban vége lehet az etnikai alapú politizálásnak Szlovákiában?
és most (2010, 2012, 2016, 2020 után ismét...) szembesülnie kell azzal, hogy ez a szavazóbázis nem elég az öt százalékos küszöb eléréséhez. Két út áll a párt előtt: vagy régiós pártként működik tovább és együttműködik valamelyik szlovák párttal, vagy pedig megpróbál egy jobboldali, liberális, baloldali magyar szavazókat egyaránt lefedő gyűjtőpárttá válni, amilyennek elvileg a megalakulásakor szánták, de soha nem tudott annak megfelelni” – nyilatkozta a Krónikának Tokár Géza.
Annak ellenére, hogy a Szövetség nem jutott be a pozsonyi parlamentbe, Forró Krisztián elnök történelminek nevezte a pártnak a szombati szlovákiai választáson elért eredményét.
Románia kijevi nagykövetsége a sürgősségi ügyekre korlátozza tevékenységét, és további intézkedéseket hozott a személyzet védelme érdekében, tekintettel az ukrajnai biztonsági fejleményekre – közölte szerdán a román külügyminisztérium.
Vlagyimir Putyin nyitott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról, de kizárja, hogy nagyobb területi engedményeket tegyen, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel a NATO-csatlakozási törekvésekkel.
Donald Trump New York-i büntetőügyének felfüggesztését kezdeményezte az ügyész kedden a leendő amerikai elnök következő négyéves hivatali időszakának végéig.
Az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékű katonai segélycsomag bejelentésére készül Ukrajnának – jelentette az Associated Press (AP) kedden amerikai tisztségviselőkre hivatkozva.
Dollármilliókat lenne hajlandó fizetni Izrael a tavaly októberben a Hamász terroristái által elrabolt és Gázába hurcolt túszokért.
Az ukrán vezérkar megerősítette, hogy keddre virradó éjjel a védelmi erők csapást mértek az orosz csapatok 1046-os logisztikai központjának fegyverarzenáljára a brjanszki régióban található Karacsov városnál.
Közös nyilatkozatban tiltakoztak a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) vezetői az oktatási törvény tervezett jogszűkítő módosítása ellen.
Az európaiaknak meg kell szervezniük a védelmüket, természetesen a NATO-n belül, de ki kell építeniük saját stratégiai kapacitásaikat – jelentette ki Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős európai uniós főképviselő kedden Brüsszelben.
Amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat lőtt ki Ukrajna az oroszországi Brjanszk térségére – közölte az orosz védelmi minisztérium, ami jelentős eszkaláció a háború 1000. napján.
A békét kívánjuk valamennyien, Oroszországot rá kell kényszeríteni a béke elfogadására, és mindent meg kell tenni egy igazságos béke elérése érdekében – jelentette ki az ukrán elnök kedden.
szóljon hozzá!