Siker. Robert Fico választási győzelemmel tért vissza a politika első vonalába
Fotó: Facebook/Robert Fico
Robert Fico és a Smer diadala annak köszönhető, hogy gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért – ezzel magyarázta a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a voksolás eredményét. A magyar-szlovák viszony kapcsán kifejtette, Orbán Viktor és Fico jó viszonyban van egymással, ami változás a korábbi állapothoz képest, a szlovákiai magyar közösség kapcsán viszont nem biztos, hogy egybeesnek az érdekeik. A Szövetség kudarca kapcsán kifejtette: a magyar pártnak el kell döntenie, hogy regionális párttá válik, vagy nyit a szélesebb szavazótábor irányába.
2023. október 02., 19:192023. október 02., 19:19
2023. október 03., 00:042023. október 03., 00:04
A Robert Fico vezette Smer biztonságot és stabilitást ígért, ennek köszönheti a győzelmét, a szlovák–magyar kapcsolatok kiegyensúlyozottak lehetnek, a Szövetségnek pedig a kudarc után döntenie kell, milyen irányba indul tovább – így értékelte a Krónikának Tokár Géza felvidéki politológus a hétvégi szlovákiai parlamenti választások eredményét. Az elemzőt megkérdeztük, minek köszönhető Robert Fico győzelme. Egyáltalán megtörténhet, hogy a diadal csak pirruszi, mivel nem tud majd kormányt alakítani, illetve mennyire stabil a választások után a politikai helyzet?
Tokár Géza rámutatott: a Smer gazdasági biztonságot, nemzetalapú érdekképviseletet és stabilitást ígért a választóinak, akik ezt díjazták – az előrejelzésekhez képest jóval több Smer- (és Hlas-)szavazó ment választani, ráadásul Fico elszívta a szélsőjobboldali Republika-szimpatizánsok egy részét is.
Hogy mennyire könnyen tud kormányt alakítani, azt a következő pár nap mutatja meg. Az biztos, hogy a volt Smer-es képviselők által alakított Hlas és az SNS nacionalista képviselőkből álló listája a Smer természetes partnere. A Hlasnak elvben van lehetősége tárgyalnia a liberálisokkal is, hogy létrejöjjön egy széleskörű liberális-kereszténydemokrata-szociáldemokrata Fico-ellenes koalíció, de ennek az összeállására kevés az esély.
– hívta fel a figyelmet a politológus.
Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előre hozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. A felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.
Felvetésünkre, hogy miért tartják Ficót Orbán Viktor szövetségesének, illetve lehet-e esély arra, hogy a magyar ügyekben enyhébb álláspontot képvisel, mint korábbi miniszterelnöki mandátumai idején, az elemző emlékeztetett: a két miniszterelnök jó kapcsolatban van egymással, ami mindenképp változás a 2000-es, 2010-es évek első felében tapasztalt állapotokhoz képest.
„Leginkább azért alakult ki ez a jó kapcsolat, mert Orbán mellett Fico is rengeteg nemzetközi, uniós szintről érkező kritikát kapott és azonosak az európai érdekeik. Viszont a szlovákiai magyar kisebbséget illetően nem biztos, hogy egybeesnek, meglátjuk, ezt miként oldják a jövőben.
Ez idővel kiderül” – fogalmazott a felvidéki politológus.
Rákérdeztünk arra is, mi az oka a Szövetség nevű magyar párt kudarcának. Valóban vége lehet az etnikai alapú politizálásnak Szlovákiában?
és most (2010, 2012, 2016, 2020 után ismét...) szembesülnie kell azzal, hogy ez a szavazóbázis nem elég az öt százalékos küszöb eléréséhez. Két út áll a párt előtt: vagy régiós pártként működik tovább és együttműködik valamelyik szlovák párttal, vagy pedig megpróbál egy jobboldali, liberális, baloldali magyar szavazókat egyaránt lefedő gyűjtőpárttá válni, amilyennek elvileg a megalakulásakor szánták, de soha nem tudott annak megfelelni” – nyilatkozta a Krónikának Tokár Géza.
Annak ellenére, hogy a Szövetség nem jutott be a pozsonyi parlamentbe, Forró Krisztián elnök történelminek nevezte a pártnak a szombati szlovákiai választáson elért eredményét.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!