Nem volt örömteli a hangulat a Szövetség eredményváróján az előzetes eredmények miatt
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Robert Fico pártja, az Irány (Smer-SD) a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előre hozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. Az aktuális feldolgozottság mellett a Szövetség eredménye 4,4 százalékra csökkent, vagyis a felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.
2023. október 01., 10:062023. október 01., 10:06
2023. október 01., 19:282023. október 01., 19:28
A második legtöbb eddig összeszámolt voksot, a szavazatok 16,2 százalékát a liberális Progresszív Szlovákia szerezte meg, a harmadik helyet pedig az Irányból kilépett Peter Pellegrini volt miniszterelnök vezette Hang (Hlas-SD) szerezte meg 15,3 százalékos eredményt produkálva. Az eddig nyilvánosságra hozott részeredmények szerint összesen 7 párt jut majd az új pozsonyi törvényhozásba.
Ugyancsak átlépte a küszöböt a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 7 százalékkal, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) 5,8 százalékkal, valamint a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 5,7 százalékkal. A választási részvételi arány előzetes adatok szerint országosan 67,8 százalékon alakult, ami némileg magasabb szám, mint amilyet a három évvel ezelőtti parlamenti választásokon mértek.
Robert Fico vasárnap közölte, megvárja, hogy az államfő megbízza a kormányalakítással, csak ezután kezdi meg a tárgyalásokat a pártokkal
Fotó: Robert Fico/Facebook
A csaknem végleges eredményekre a nyertes Irány egyelőre érdemben nem reagált, a párt vezető képviselői a TASR szlovák közszolgálati hírügynökségnek azt nyilatkozták: reagálni csak a hivatalos végeredményekre fognak, amelyeket vasárnap délben jelentenek be. Az urnazárások utáni exit poll adatok alapján a közvéleménykutatók még azt jósolták, hogy a Progresszív Szlovákia nyerheti a parlamenti megmérettetést 23,5 százalékkal, és második helyre sorolták Ficóékat. A hivatalos adatok végül rácáfoltak a Markíza televízió által készített felmérésre.
Forró Krisztián, a Szövetség elnöke későbbre ígért megszólalást. Mózes Szabolcs, a párt alelnöke annyit mondott, hogy az érdemi reagálásra az eredmények részleteinek ismeretében kerítenek majd sort. Megjegyezte: az eredmény akár az etnikai alapú politizálás végét is jelentheti.
Robert Fico öt év után térhet vissza a hatalomba, a szociáldemokrata politikus 2006 és 2010, majd 2012 és 2018 között töltötte be a miniszterelnöki tisztséget Szlovákiában. Elemzők szerint a kormányalakítási kilátások tekintetében a Fico vezette Smer, a Hlas és az SNS alkotta összefogásnak lehet a legnagyobb esélye koalícióra lépni, ennek a három párt összesen 81 mandátummal bírhat a 150 fős pozsonyi törvényhozásban.
Michal Simecka a választás utáni sajtótájékoztatóján az Újszó.com portál tudósítása szerint kiemelte, az általa vezetett PS célja továbbra is mindent megtenni annak érdekében, hogy Robert Fico ne kerülhessen kormányra. Szerinte a kormányalakítás terén a Hlas döntése kulcsfontosságú lesz.
Robert Fico, a Smer elnöke a választási győzelem utáni első, vasárnap délután rendezett sajtótájékoztatóján elmondta, megvárja, hogy Zuzana Caputová államfő megbízza a kormányalakítással, csak ezután kezdi meg a tárgyalásokat a pártokkal. „Világos elképzeléseink és világos terveink vannak. Pontosan tudjuk, mit kell tennie a kormánynak rögtön az első ülésen” – jelentette ki Fico,
Fico megismételte kampánya során hangoztatott álláspontját, miszerint „Szlovákiának jelenleg nagyobb problémái vannak, minthogy Ukrajnával foglalkozzon”. A Smer elnöke közölte, amennyiben kormányt alakítanak, mindent megtesznek annak érdekében, akár az Európai Unió területén is, hogy minél hamarabb kezdetét vegye a béketárgyalás Ukrajna és Oroszország között.
Peter Pellegrini, a Hlas elnöke vasárnap hajnalban közölte, a koalíciós tárgyalások irányáról a párt elnöksége dönt majd. „Nem mi nyertük a választást, így várni fogjuk, ki kap megbízást a kormányalakításra és kezd hivatalos tárgyalásokba. Csak ezeken a tárgyalásokon fog kiderülni, hogy milyen kormány létrehozásának van esélye” – jegyezte meg a miniszterelnöki teendőket 2018 márciusa és 2020 márciusa között ellátó, a bársonyszékben Ficót váltó Pellegrini. Hozzátette, szerinte a következő kormányban nem kellene két volt kormányfőnek ülnie, ugyanis minden miniszterelnöknek eltérő elképzelése van a kormány működéséről.
Igor Matovic bejelentette, hogy az általa vezetett OLaNO „százszázalékos bizonyossággal” ellenzékbe vonul. Szerinte a Smer, a Hlas és az SNS lép majd koalícióra. „Ez a maffiaállam visszatérése lesz” – idézte az Új Szó az OĽaNO elnökét.
Előre hozott parlamenti választást tartanak Szlovákiában szombaton. Forró Krisztián, a felvidéki magyar párt, a Szövetség elnöke szerint a felvidéki magyarság megmaradása és az általuk lakott régiók fejlődése szempontjából létfontosságú a megmérettetés.
Zuzana Caputova államelnök szóvivője tolmácsolásában kommentálta a választási eredményeket. Az államfő szerint a győztesé a fő felelősség abban, miként alakul tovább a helyzet, hiszen a győztes keltette a legnagyobb elvárásokat a választók körében. Újabb bejegyzésében Zuzana Caputová bejelentette, hogy hétfőn az Iránynak ad kormányalakítási megbízást. Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán gratulált Robert Ficónak. „Találják ki, ki tért vissza! Gratulálok Robert Ficónak a szlovákiai parlamenti választáson aratott vitathatatlan győzelméhez. Mindig jó érzés egy hazafival együtt dolgozni. Várom a folytatást” – írta bejegyzésében a magyar kormányfő.
Donald Trump amerikai elnök szombaton a Truth Social nevű közösségi oldalán bejelentette, hogy hétfőn telefonon tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború leállításáról.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
1 hozzászólás