Migránsok Görögországban. Az EU nincs felkészülve egy, a 2015-ben tapasztalthoz hasonló újabb menekülthullámra
Fotó: MTI
Az Európai Unió fejenként 2000 euróval fogja ösztönözni a görög szigetek menekülttáboraiban tartózkodó bevándorlók önkéntes hazatérését származási országaikba – közölte Ylva Johansson uniós belügyi biztos csütörtökön Athénban.
2020. március 12., 19:312020. március 12., 19:31
Sajtótájékoztatóján Johansson elmondta, hogy az egy hónapig érvényes felajánlás azoknak elérhető, akik még január elseje előtt érkeztek Görögországba.
„Abban állapodtunk meg Görögországgal, hogy különleges, ideiglenes támogatást nyújtunk az önkéntes visszatérésekhez. A görög illetékesek szerint mintegy ötezer ember élhet ezzel a lehetőséggel” – fogalmazott.
– mondta, hozzátéve, hogy ezen önkéntes visszatéréseket a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) és az Európai Unió határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex) koordinálja.
Tájékoztatása szerint az uniós felajánlás nem vonatkozik azokra, akik Törökország azon bejelentését követően lépték át a görög-török határ, miszerint Ankara többé nem állja útját az Európába igyekvőknek.
– szögezte le.
Az uniós biztos továbbá „jó kezdetnek” nevezte hét uniós tagállam – Németország, Franciaország, Írország, Finnország, Portugália, Luxemburg és Horvátország – azon bejelentését, amely szerint összesen legalább 1600 gyereket vesznek át a görög szigetek túlzsúfolt menekülttáboraiból. Véleménye szerint a felajánlás jelentős kifejezése a Görögországgal való szolidaritásnak.
Négy éve – az EU és Törökország migrációs egyezségének megkötése és a balkáni országok határzárainak bevezetése óta – nem próbált egyszerre ennyi ember illegális úton az EU területére jutni.
A menekülttáborok túlterheltsége miatt Görögország március elején bejelentette, hogy áprilisig nem fogad új menedékjog iránti kérelmeket.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!