Elhunyt I. Mihály román exkirály, a 96 éves volt uralkodót kedden svájci rezidenciáján érte a halál – tájékoztatott a királyi ház.
2017. december 05., 13:432017. december 05., 13:43
2017. december 05., 15:082017. december 05., 15:08
A királyi ház november 8-án közölte, hogy Mihály egészségügyi állapota súlyosbodott, „szenved”, ezért Margit hercegnő – aki a következő a trónöröklési sorrendben Mihály után – és férje, Radu herceg is visszatért Svájcba.
November 7-én József délkelet-európai metropolita gyóntatta és áldoztatta meg a volt uralkodót. Mihály király október 25-én ünnepelte 96. születésnapját. A volt román király daganatos betegségben és leukémiában szenvedett, Svájcban kezelték. Ő az utolsó olyan személyiség, aki a második világháború idején államfő volt.
Szerdán közli Mihály király temetésének időpontját Margit koronahercegnő – tájékoztatott a román királyi ház. A volt uralkodó december 5-én, kedden 13 órakor hunyt el svájci rezidenciáján. Halála pillanatáig Mária hercegnő volt vele.
A király koporsóját előbb a Peles-kastélyban, majd Bukarestben, a királyi palotában ravatalozzák fel – számolt be az Agerpres. A temetési szertartásra a pátriárkátus székesegyházában kerül sor, majd a királyi székesegyházban, Curtea de Argeşen helyezik örök nyugalomra Mihály királyt.
Szerdától részvétnyilvánító könyveket nyitnak a Peles-kastélyban, a bukaresti Victoriei sugárúton álló királyi palotában, valamint az Erzsébet-palotában. Ezekbe negyven napon át lehet majd írni. A részvétnyilvánításokat interneten is el lehet küldeni, a http://www.familiaregala.ro/mesaje/ címre.
A volt király tavaly márciusban súlyos betegségére hivatkozva közölte, hogy „visszavonul a közélettől”, és lányát, Margit „trónörökös hercegnőt” bízta meg, hogy a „korona őreként” képviselje a román királyi családot. Utoljára 2014 novemberében, 93. születésnapján mutatkozott a nyilvánosság előtt – emlékeztetett az MTI.
Bár Mihály korábban sem volt aktív szereplője a román közéletnek, nagy tiszteletnek örvendett az országban, és személyes tekintélye is hozzájárult ahhoz, hogy a királyság eszméje az utóbbi évtizedben egyre népszerűbbé vált Romániában.
Mihály 1921-ben született Szinaján; II. Károly román király és Ilona görög és dán királyi hercegnő fia, I. Ferdinánd román király unokája volt. Hivatalosan már hatévesen uralkodóvá vált, miután nagyapja, I. Ferdinánd meghalt, apja, Károly herceg pedig lemondott a román trónról, és elhagyta az országot. Károly 1930-ban visszatért az országba és felváltotta Mihályt a trónon.
Utóbbi 18 évesen, 1940-ben lett ismét Románia királya, miután Ion Antonescu puccsot hajtott végre, az új kormány pedig Mihályt tette meg királlyá korlátozott hatalommal. 1944 augusztusában Mihály visszavette a hatalmat, Antonescut átadta a kommunistáknak, majd bejelentette, hogy az ország a szövetségesek oldalára állt át, fegyverszünetet köt velük, és hivatalosan is hadba léptek Németország ellen.
A világháború után, a kommunista uralom alatt azonban a király kezében valódi hatalom megint csak nem összpontosult, ezért Mihály megpróbálta ellehetetleníteni őket – olvasható a Wikipédián. 1947. december 30-án a román kommunisták felszólították a trón elhagyására, és kihirdették a királyság megszűnését és a népköztársaság létrejöttét. Néhány nap múlva le is mondott, és 1948. január 3-án a királyi család számos tagjával együtt kiutasították az országból. Még abban az évben megfosztották állampolgárságától is.
1992-ben, húsvétkor, csaknem három évvel a kommunisták bukását követően az akkori kormány engedélyezte visszatértét az országba. Bukarestben körülbelül egymilliós tömeg gyűlt össze a fogadására. A hatalmas szimpátia, amely a királyt övezte, megrémítette Ion Iliescu államfőt és a szocialista kormányt, ezért rendeletben tiltották meg neki, hogy az elkövetkező években újra az ország földjére lépjen. 1997-ben, a szocialisták bukását követően, az új kormány, Emil Constantinescu vezetésével visszaadta Mihálynak a román állampolgárságot és engedélyezték beutazását az országba.
Johannis: Mihály király halála nagy veszteség Románia és a román nép számára
Részvétét fejezte ki kedden Klaus Johannis államfő a királyi ház tagjainak Mihály király halála miatt. Az elnök keddi nyilatkozatában hangsúlyozta, Mihály király Románia legnagyobb személyiségei közé tartozott. „Halála nagy veszteség Románia és a román nép számára. Részvétemet fejezem ki a királyi ház minden tagjának. A román állam méltóképpen megszervez majd minden ceremóniát, és minden bizonnyal gyásznapok is lesznek” – mondta Johannis az európai uniós tagországok bukaresti nagyköveteivel folytatott találkozót követően, amelyen egyperces néma csenddel adóztak a 96 éves korában elhunyt király emléke előtt.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
A következő öt év döntő jelentőségű lesz az Európai Unióban a védelmi készenlét megerősítésében – hangsúlyozták az EU-tagállamok vezetői csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozójukon kiadott nyilatkozatukban.
Több kisgyermeket gázolt el autójával egy kínai férfi csütörtökön Peking külvárosának egyik általános iskolája mellett – közölték a hatóságok és a kínai állami média.
szóljon hozzá!