Leginkább a 14 ezer fős horvátországi magyarokon múlik, élnek-e az őket megillető jogokkal
Fotó: HMDK
Horvátország teljes mértékben garantálja a magyar közösség kulturális autonómiáját, az oktatási rendszerben a pozitív diszkrimináció érvényesül, a jogokhoz az állami költségvetés biztosít anyagi forrást – mondta el lapunknak Andócsi János, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének (HMDK) alelnöke. A politikus arról is beszélt, miért kedvez a magyaroknak a jobbközép zágrábi kormánypárt választási sikere, s hogyan szerepel a bajnokságban a magyarországi tulajdonú eszéki labdarúgócsapat.
2020. július 11., 14:272020. július 11., 14:27
2020. július 11., 14:312020. július 11., 14:31
A múlt vasárnapi horvátországi előrehozott választásokat az eddig is kormányzó jobbközép Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) nyerte. Az előző ciklusban a kormánykoalíció része volt a balliberális Horvát Néppárt és a nemzetiségi kisebbségek is a hatalmat erősítették.
„A Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége Jankovics Róbert személyében volt része a kormánykoalíciónak, akinek az elmúlt négy év alatt nagyon szép eredményeket sikerült elérnie, amit a választók most is jutalmaztak, hiszen már csak egyedüli indulóként jutott be a Száborba, azaz a zágrábi parlamentbe. A HMDK a HDZ győzelmében volt érdekelt, mert ez jelentette a garanciát a horvátországi magyarság szempontjából sikeresnek számító utóbbi négy év folytatásához” – nyilatkozta a Krónikának Andócsi János, a HMDK alelnöke.
A 151 fős horvát törvényhozásban a HDZ-nek 66 képviselője van, de a nyolc kisebbségi – akiknek törvényileg garantált helyük van – is a koalíció folytatása mellett tette le a voksát, amihez még két kisebb párt is csatlakozott. Andócsi szerint
A magyar–horvát államközi viszonyra vonatkozó kérdésünkre a politikus kielégítőnek nevezte a kapcsolatokat. Hozzátette ugyanakkor, hogy a viszony nincs kellően kihasználva.
„A szociáldemokrata vezetésű horvát kormány regnálása alatt hullámvölgybe kerültek a kapcsolatok a menekültkérdés miatt. Akkor a volt miniszterelnök, aki jelenleg államfő, Magyarországot Európa vakbelének nevezte. Most sincs jobb véleménnyel az Orbán-kormányról.
– idézte fel a zágrábi reagálásokat a HMDK alelnöke. Beszámolt arról, hogy Magyarország részéről az elmúlt évben több kezdeményezés is történt Horvátország irányába, de ezek nem találtak táptalajra. „A horvát hintapolitika egyelőre működik Magyarország viszonylatában. Andrej Plenković kormányfő beállt és be is fog állni az európai fősodorba, miközben óvatos politikai gesztusokat is tesz a Fidesz irányába az Európai Parlamentben és a Európai Néppártban egyaránt” – fogalmazott a horvátországi magyar politikus.
Andócsi János
Fotó: HMDK
Ami a 14 ezer fős horvátországi magyar közösség jogait illeti, a HMDK alelnöke elmondta: azokat a 2001 decemberében elfogadott alkotmányerejű törvény garantálja, de több, a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos nemzetközi garancia is része a horvát jogállamiságnak.
– tájékoztatott a politikus. Arról is beszámolt, hogy tavaly novemberben adták át a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ diákotthonát, amelyen részt vett a két ország miniszterelnöke is, beszédeikben hangsúlyozták az identitás megtartásának fontosságát. Az említett jogokhoz a horvát állami költségvetés biztosítja a forrásokat. Jelenleg zajlik a horvát tankönyvek magyarra fordítása, amit az illetékes zágrábi minisztérium támogat anyagilag. „Hogy élnek-e, élünk-e a kisebbségi jogokkal, az leginkább a horvátországi magyarokon múlik, illetve azon a munkán, amit a HMDK végez” – tette hozzá Andócsi.
Talán kevesen tudják, hogy Horvátországban egy magyar tulajdonú labdarúgócsapat is működik. „Az eszéki NK Osijek pár évvel ezelőtt még a megszűnés rémképével küszködött ma viszont akár Bajnokok Ligája selejtezőt is játszhat, ha sikerül neki megszerezni a második helyet az első osztályú bajnokságban. Ehhez kellett egy vízió, és ami ennél is fontosabb, kemény anyagi segítség Mészáros Lőrinc magyarországi vállalkozó részéről” – mondta a HMDK alelnöke.
A klub hosszabb távú terveivel kapcsolatban a horvátországi magyar politikus arról tájékoztatta lapunkat, hogy egy modern stadionnal és edzőpályákkal bővül jövő nyárig az eszéki csapat központja. „A sportvállalkozás célja, hogy a klub külső támogatás nélkül is talpon maradjon, és a magyar labdarúgás is töltekezzék, tapasztalatokat hasznosítson a horvát focikultúrából” – hangsúlyozta Andócsi János, megjegyezve: a klubnak jelenleg is több ötmillió eurót is érő játékosa van.
Az uniós országok közül a románok élnek a legnagyobb számban más uniós országokban – írja a Profit.ro gazdasági portál.
Miután szerdán bemutatta a 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó 2000 milliárd eurós költségvetés tervezetét, az Európai Bizottság pénteken ismertette a tagállami részesedéseket: Romániának folyó áron 60,2 milliárd eurós támogatást irányoznak elő.
Az európai börtönök túlzsúfoltságára figyelmeztetett pénteken közzétett éves jelentésében az Európa Tanács, amely szerint számos országban jelentősen nőtt a fogvatartottak száma, meghaladva a férőhelyekét.
Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen – jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken.
Izrael csütörtökön közölte, hogy „mélységesen sajnálja” a Gáza egyetlen katolikus templomára mért halálos csapást, amelyben három ember meghalt.
Ukrajna fenntartja magának a jogot arra, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen Magyarországgal szemben – írta csütörtökön Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az általa vezetett tárca Telegram-oldalán.
Az Egyesült Államok azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat, összehangolva Donald Trump elnök új NATO-kezdeményezésével – közölte Matthew Whitaker amerikai NATO-nagykövet, jelentette a Barron's csütörtökön.
Az Air India múlt hónapban lezuhant járatának két pilótája közötti párbeszédet rögzítő, a pilótafülkében készült felvétel alátámasztja azt a nézetet, hogy a kapitány leállította a repülőgép hajtóműveinek üzemanyag-ellátását – mondta egy forrás.
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
szóljon hozzá!